Chitwan- Fillerin sabah duşu

1

Chitwan Milli Parkı içinde yaklaşık 20-25 tane Asya fili yaşıyor ve bu filler ile turistler safari yapıyor. Dünyanın yaşayan tek ikiz filleri de yine Chitwan Milli Parkında.

Her sabah bakıcıları eşliğinde Rapti nehrine getirilen filler, turistler ve bakıcıları tarafından foşur foşur yıkanıyorlar. Seyahatimden bir hafta öncesine kadar turistler de fillerin üzerinde bu nehre gelip yine fillerin hortumlarından püskürttükleri su ile beraber duş alıyorlarmış ancak bu aksiyon sırasında fillerden biri bakıcısını hortumu ile öldürünce turistlere duş etkinliği iptal edilmiş. Oysa ben de “içimden nasıl olacak bu iş” diye heyecan yapmış olsam da nehirde fillerin sırtında hortumu ile duş almayı öyle çok hayal etmiştim ki…

Nehrin bulanık serin suyuna uzanan filler, üzerleri taş ile ovalandıkça ve şıpır şıpır sulandıkça kendilerinden geçiyorlar. Bu ritüel her sabah düzenli şekilde yapılıyor. Ben de kameramı boynuma takip fillerden birini suladım, sonra filin derisini merak ettiğimden elimle seveyim dedim ancak ne mümkün, seyrek kıllarla dolu olan derisi çok sert, neden taşla ovulduğunu anlamış oldum böylece.

Share.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.