Ağın leblebisi bir başka leziz…

0

Ağın, Elazığ’ın Keban Barajı kıyısında küçük bir ilçesi.  Ağın leblebisi ise çocukluğumdan beri bildiğim ve sevdiğim bir lezzet. Yolum Elazığ’a düşünce İstanbul’da pek de bulunmayan bu leblebi türünden doyasıya yedim ve İstanbul’a da stok için getirdim. Çok teferruatlı bir yapımı olan leblebinin tadı diğer bildiğimiz leblebilerden oldukça farklı ve daha sert.

Ağın leblebisi nasıl yapılır?Ağın-leblebisi

Ağın leblebisi genellikle Sonbahar aylarında yapılır. Evin dışında müsait bir yerde iki ocak kurulur.

Leblebi yapımı için gerekli olan; Leblebi sacı, tencere, elek, kürek, telis (torba), odun, çırpı, nohut, küllü su ve tuz hazırlanır. Külün meşe külü olması tercih edilir. Ocaklar yakıldıktan sonra ocağın birinde sacın üzerine konan kum ısıtılır. Kumun ince olması gerekir. Bunun için Bademli Köyü yakınlarındaki mağaradan çıkan kum temin edilir. Diğer ocakta ise tencerede kaynayan küllü suya nohut dökülür, üzerine tuz ilave edildikten sonra nohudun suyunu çekene kadar kaynaması beklenir. Nohut tencereyle ocaktan alınarak, o anda birinci ocakta sac üzerinde ısıtılmış olan kumun üzerine dökülür ve kum sürekli olarak kürekle nohut kızarıncaya kadar karıştırılır, bundan sonra sac ocaktan alınarak eleğin üzerine dökülür, eleğin altında kalan kum tekrar sacın üzerine alınır. Leblebi ise telis çuvallara konularak ovulur ve kabuklarından ayrılır.

 

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.