Akdeniz’in kıyısında bir Fransız köyü : Eze

0

Eze, Fransa’nın Nice şehri ile Monte Carlo’nun arasında, yüksek bir tepede kurulmuş bir köy. Fransa’nın güney kıyıları Fransız Rivierası  yani  Cotê  d’Azur  diye anılır Türkçesi ise “gök mavisi kıyı” dır. Eze de Fransız Rivierası’ndaki seçkin ve ünlü bölgelerden biri ve gök mavisi Eze için oldukça uyuyor.

Deniz seviyesinden 429 metre yukarıda olan Eze’ye yüksekte kurulmuş olmasından dolayı kartal yuvası da deniliyor. Nüfus, kışın 100 kişiyi bulmazken  yazın 3000 kişiye kadar çıkıyor.eze nerede

Nice’den Monte Carlo’ya doğru kıvrıla kıvrıla giderken insan gözünü mavi Akdeniz’den alamıyor, işte tam da bu güzelliklere büyülenmişken Eze’ye vardık. Köyün girişindeki otoparka arabayı park ettikten sonra otopark fişini cama iliştirmediğimden 17 Euro cezayı kredi kartımdan bir güzel çektiler ( Fransa otopark cezasını hassas uygulayan ülkelerden, bu konuyu önemseyin) Otoparkın hemen arkasında turizm enformasyon bürosu mevcut, uğrayıp harita ve bir kaç broşür aldıktan sonra Eze ‘yi turlamaya başlayabilirsiniz.

eze nice gezilecek yerler

Kale girişi ile Eze’ye de girmiş olduk. Dar ve taş yollar  zirveye kadar götürüyor. Sokaklar sağlı sollu hediyelik eşya satan dükkanlar, butik oteller, sanat galerileri ile  dolu o yüzden hemencecik tepeye varamıyorsunuz. Dükkanlara ve galerilere girmekten çekinmeyin, her ne kadar pahalı olsalar da sadece bakınmak için bile girebilirsiniz.  Oteller ise dışardan taşduvar görünse de lobileri ve bahçeleri ( görebildiğim alanlar ) oldukça sade ve bir o kadar da şık. Gerek konaklama gerekse kahvaltı ücretleri bütçeleri zorlayacak kadar da yüksek. eze köyü nerede

Eze’nin dar sokaklarını filozof Nietzsche’nin 1883’de tırmandığı ve ünlü eserlerinden olan ” Böyle buyurdu Zerdüş” ü Eze’de yazdığı söylenmekte. Nietzsche ile aynı sokaklarda yürüdüğünü bilmek insanı biraz daha heyecanlandırıyor. Köyün geçmişi ise 14.yy’a kadar uzanmakta ve zirvedeki saat kuleli Sainte-Croix Chapel’i de 14.yy da yapılmış. Eze Kalesi2

Kalenin giriş kapısında duvarda gördüğüm ve şaşırdığım tabelada da yazılanlara göre  Fransa Kralı I. François, Şarlken’e karşı Osmanlılar’dan yardım isteyince, Kanuni Sultan Süleyman  Barbaros’u  Fransa’nın Akdeniz kıyılarına göndermiş. Barbaros ise  Toulon’da Fransız donanmasıyla birleşerek 1543’te Nice’i ve Eze’i almış. Eze her ne kadar kartal yuvası gibi zirvede olsa da tarihi boyunca savaşlara, istilalara, yıkımlara uğramaktan  kurtulamamış.

_DSC6884

Eze’nin güzelliğine güzellik katan bir başka özelliği ise 1949 yılında köyün yine en tepesinde  kurulmuş olan egzotik botanik park ve heykeller.

Eze küçük bir köy ancak sadece bu anlatılan yerleri gezmeniz için minimum iki saatinizi ayırmanız gerekir. Daha fazla vaktiniz varsa biraz da sahiline inebilirsiniz.eze nice gezilecek yerler2

Hala elle parfüm imalatının yapıldığı tarihi ve yerel parfüm fabrikası Fragonard‘ ın Eze şubesini gezebilir, parfüm, sabun, krem, aromatik yağ  alabilirsiniz. Köydeki diğer parfüm fabrikası ise Galimard. Her iki fabrikanın da kuruluşu 250 yılın üzerinde. İmalatta kullanılan  güllerin bir bölümünün Isparta’dan gönderildiğini duymak insanın gururunu okşuyor.

Eze’ye  Nice’den ve Monaco’dan trenle ulaşmanız çok kolay.  Güney Fransa’da gezilecek çok yer olduğundan ve iki kişiden fazla olduğumuz için biz araç kiralayarak gezmeyi tercih ettik.

Öneri:

  • Deniz-plaj tatili sevenler bölgeyi kesinlikle yazın gezmeli çünkü deniz ve plajlar muhteşem.
  • Eze’deki otellerde manzara karşısında kahvaltı yapma hayaliniz varsa kişi başı min. 50 Euro bütçe ayırmanız gerekir.
  • Zirveye kadar yürüyün yoksa sonra pişman olabilirsiniz.
  • Perşembe günleri pazar kurulmakta, Fransa’daki pazarları gezmek çok keyifli.

 

 

 

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.