Akdeniz’in Okyanus ile buluştuğu nokta; Tarifa, İspanya

0

Cebelitarık Boğazı’nın Avrupa kıtasındaki yakası olan Tarifa, hem Avrupa’nın hem de İspanya’nın en güney noktasında bir kasaba. İspanya’nın Endülüs Bölgesi sınırlarındaki Cadiz’a bağlı bir tatil merkezi olan Tarifa, Cadiz’e 105 km. mesafede. Haritaya baktığımızda nokta kadar yer tutan Tarifa, gerek konumu gerekse Endülüs  tarihindeki yeri açısından aslında oldukça stratejik. Ayrıca Tarifa, dünyanın en popüler rüzgar sporları merkezlerinden biri.

Gemileri yaktık dönmek yok…Tarifa-Gezilecek-Yerler-Jerez-Gate

711 yılında Tarifa henüz küçük bir balıkçı köyü iken Emevilerin Berberi komutanı Tarık Bin Ziyad, Fas’ın Ceuta limanından 7000 askeri ile Tarifa’ya çıkartma yapar ve askerler İspanya’ya iner inmez gemileri yaktırarak geri dönmelerini engeller. “Gemileri yaktık” deyimi de buradan kalır.

Cebelitarık Boğazı adını Tarık Bin Ziyad’dan almış. Cebel “Dağ”, CebeliTarık ise “Tarık’ın Dağları” anlamını taşıyor.

Atlas Okyanusu ile Akdeniz’in buluşma noktası…DSCF5356

Tarifa, Avrupa’nın en güney noktası. Tam da burada ana karaya kısa bir yol ile bağlanan, etrafı surlarla çevrili ve sivillerin girmesi yasak minik bir ada var. Bu yolun sağında kalan popüler Playa de los Lances plajı sörf öğrenen ve yapanlarla dolu. Yolun sol tarafındaki sakin plaj ise Playa Chica, temiz ve berrak Akdeniz plajı… İşte bu buluşma noktasında okyanus esintisinde yürümek heyecan verici. Tarifa-Gezilecek-Yerler

DSCF5440

Tarifa, sokakları ve dükkanları ile canlı bir tatil beldesi. Old town bölgesi farklı konseptteki yeme-içme mekanları, şık ve tarz butikleri, palmiyelerin sıralandığı caddeleri ile beklenti sınırlarını aşan bir yer. Fas’ın hemen karşı kıyısında, Endülüs’te olup da Endülüs çizgilerini taşımaması enteresan.

Old town’da yürürken görülebilecek tarihi yapılar arasında;Tarifa-Gorulecek-Yerler-San-Meteo

  • Şehrin surları ile şehrin ana kapısı olan Jerez Kapısı 9.yy da Faslılar tarafından yapılmış,
  • 15.yy dan kalma San Mateo Katedrali,
  • Belediye Müzesi olarak kullanılan bina 8.yy da kalma.

Ayrıca limandan Fas’ın Tanca şehrine günlük düzenli feribot seferleri yapılıyor. Gelmişken Cebelitarık Boğazını geçip Fas’ı da göreyim diyenler için kaçırılmayacak fırsat.

Doğa, deniz, kum ve surf…Kite-Surf-Tarifa

DSCF5431

Cadiz’den özel araç ile yaklaşık 75dk.da ulaşılan Tarifa ve çevresi Endülüs’ün en yeşil bölgesi. Yol boyunca inişli çıkışlı yeşil tepelere kurulmuş olan rüzgar güllerinin sayısı şaşırtıcı derecede fazla ancak, Tarifa’ya 10 km. kala dağ yolunu geride bırakıp deniz seviyesine inildiğinde uçurtma sörfü ve rüzgar sörfü açısından oldukça popüler bir noktaya geldiğini anlıyor insan. Bölgenin en iyi rüzgar alan sörf plajları Valdevaquueros ile Plaja de Los Lances.Tarifa-Gezilecek-Yerler4

Yol denize yakın ve paralel ilerlerken tabelaların zenginliği, aktivitenin bolluğuna işaret ediyor. Trekking parkurları, at biniciliği, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, dağ bisikleti, doğa fotoğrafı, kuş gözlemciliği bunlardan bazıları. Ayrıca mart ayı ortasından ekim ayına kadar olan takvimde Atlas Okyanusuna yapılacak bir kaç saatlik yolculukla balina ve yunusları doğal ortamlarında izleme imkanı var.Tarifa-Gezilecek-Yerler3

Tarifa, kendi küçük ama gezmesi keyifli, aktiviteleri ile adrenalin yüklü, birden fazla gün kalınabilecek güzel bir tatil rotası. Konaklama alternatifi açısından da çeşitliliği ile her kesime hitap edebiliyor. İspanya’nın Afrika’ya açılan kapısı olan Tarifa’ya Malaga üzerinden karayolu ile ulaşılabilir.

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.