Arşimed’in memleketi Siracusa

0

Sicilya’nın güney doğu sahillerinde yer alan Siracusa 2700 yıllık geçmişi olan, birden çok medeniyetin izlerini taşıyan ve  bu özelliğinden dolayı da tamamı Unesco Dünya Mirasları listesine alınmış bir şehir.

Siracusa; Apollo tapınağı, Yunanlardan kalma antik tiyatro, Roma tiyatrosu kalıntıları, geniş arkeolojik alanları, sokak aralarında görünce şaşıracağınız hatta üzerinde yerleşim olduğundan kazı yapılamayan toprak altında kalmış antik kent kalıntıları ile arkeolojik açıdan oldukça zengin.  Katanya’dan günübirlik gelip gelebileceğiniz gibi, bir gece konaklayarak antik tiyatrolarda mayıs – haziran aylarında  gerçekleştirilen  tiyatro  ve müzik festivallerine  katılıp farklı bir tatil de yapabilirsiniz.

Siracusa merkezindeki Yunanlılardan ve Romalılardan kalma arkeolojik alanı gezdikten sonra köprülerle Siracusa’ya bağlı Ortigia ( old town ) adasına geçerken bile ne tuhaftır ki  insan bir ada üzerinde olduğunu hissetmiyor. Yani bir adadasınız ve başka bir adacığa geçiyorsunuz… Ortigia  adasının etrafını sahil boyunca bisikletle turlamak için kiralama yapabilir ya da kendinize güveniyorsanız yürüyebilirsiniz, ancak ada öyle çok da küçük değil bir kaç defa mola vermeniz gerekebilir.  Kıyısı taş ve çakıl olan şehir merkezinden denize girmek zor  ancak arabayla 15-20 dk lık mesafedeki Fontaine Bianche Beach  popüler bir plaj.

Siracusa

Ortigia ‘da  yürüyüş rotası limandaki Porto Grande kapısından  başlıyor,  büyük kemerli antik kapıdan geçer geçmez turizm bürosuna uğrayıp bir yürüyüş rotası aldım, Avrupa’da ilk kez harita için para ödediğimi söyleyebilirim. Haritayı bu linkten ücretsiz indirebilirsiniz http://www.siracusaturismo.net/public/cartina_siracusa_1-1.pdf.

Porto Grande’ye yakın olan Fonte Aretusa çeşmesi için  ilk bakışta çeşme nerede diye düşünebilirsiniz…Yarım daire şeklindeki, içinde ördeklerin yüzdüğü, çevresinde ve içinde büyük güzel ağaçların olduğu bu antik çeşme  mitoloje göre dönemin bir çok Yunan şairlerinin eserlerinde övgüyle yer verdiği bir çeşme imiş. Ağaçlarının gölgesinde romantik anlar yaşanırmış. Fonte Aretusa tatlı suyu Iblea dağlarından gelip,  fışkırarak denize dökülürmüş.  Tanrı Alpheus ‘nın perisi Arethusa da dahil bir çok hikayeler yazılmış üzerine. Siracusa’dan Yunanistan’ın Mora Yarımadasına deniz altından nehir aktığı da  dahi bir çok mitolojik rivayetler var.

Fonte Aretusa

siracusa gezilecek yerler sicilya

Fonte Aretusa’nın hemen yan tarafında ise enteresan şekillerdeki ağaçların yer aldığı  botanik park var ki ağaçların gövdesi oldukça enteresan.

Siracusa park

Milattan önce 200’lü yıllarda hayatının önemli kısmı Siracusa’da geçmiş olan Arşimet, antik dönemde dünyanın  en büyük bilim adamı kabul edilir.  Arşimed’in hamamda yıkanırken suyun  kaldırma kuvvetini bulduğu şehir de Siracusa’dır, onun anısına yapılmış olsa gerek ki  Arşimed Meydanında fıskiyeli  anıtsal bir çeşme var. Arşimet sadece suyun kaldırma kuvvetini bulmakla kalmamış, integralin de atası. Ayrıca döneminde Sicilya adası ve Siracusa sık sık Kartaca ve Romalılar tarafından istila edilirmiş, savaş gemilerini bozguna uğratmak ve düşmanı püskürtmek için matematik dâhisi Arşimet’in yaptığı  dev kaldıraçlar ile gemiler havaya kaldırılıp yüksekten denize bırakılırmış.

archimed siracusa

Duomo Katedrali’nin önündeki  meydanda cafeler, restorantlar   hem soluklanma için hem de katedraldeki düğünleri izlemek için birebir. Meydanın sonunda ise Akdeniz’e nazır, dörtgen şeklinde yapılmış Siracusa kalesini gezebilirsiniz, eğer Siracusa’da konaklamışsanız güneşin doğuşu sanırım en iyi buradan izlenir.

Duomo katedrali Siracusa

Keyifli ve dar sokak aralarındaki renkli hediyelik dükkanlardan kendinizi koparabilirseniz  Ortigia’yı iki satte gezebilirsiniz.

sicilya gezilecek yerler 3

Siracusa’yı gezerken  ben Yunan havasını oldukça fazla  hissettiğimi söyleyebilirim. Güneşi Siracusa’da marinadaki cafelerden birinde soğuk içecek eşliğinde  batırmayı tercih ettim ama gece konaklamayı bu şehirde yapmadığıma da içten içe  pişman oldum.

sicilya gezilecek yer

  • Siracusa’ görebileceğiniz yerler yukarıda vermiş olduğum linkteki haritada konumlanmış durumda. Arkeolojik tarihi mekanlar ilgi alanınıza giriyorsa harika Yunan – Roma uygarlığını kalıntılarını görmek için  bir tam gününüzü Siracusa’ya ayırmanızı öneririm.
  • Siracusa’da balıkçılık ön planda … Sicilya şarabı eşliğinde  ızgara edilmiş taze Akdeniz balığı ve kızartılmış kalamar harika bir üçlü olacaktır.

Sicilya’ya gidip de Siracusa’yı görmeden dönmek olmaz…

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.