Başı dumanlı ETNA…

1

İtalya’nın Sicilya Adası’nda bulunan Etna Yanardağı  hala faal bir yanardağ, bu nedenle uçak  Katanya semalarından inişe geçtiğinde başı tüten dağın Etna olduğunu anlamak pek de zor olmadı.

3300 mt yüksekliğindeki Etna, Sicilya için  hem turizm hem de bereketli bir tarım kaynağı olduğunda çok özel ve değerli.  Tarih boyunca 150den fazla patlamış ve en son 2013 yılında lavlarını püskürtmüş olan Etna’dan ne Sicilyalılar ne de turistler  vazgeçemiyorlar. 1669 yılındaki patlamada Katanya’nın neredeyse yarısı lavlarla ve küllerle dolmuş ama Katanya yine aynı yerde,  Katanyalılar da yine aynı riskle yaşamaya devam ediyorlar.

sicilya etna 2

Etna’nın kraterleri

Etna’yı ziyaret etmek isteyenler özel turlarla çıkabileceği gibi bizim gibi araba kiralayanlar özel araçla da çıkabiliyor. Yol boyunca tabelalar çok iyi ve eksiksiz konulmuş, içinden geçtiğimiz bölge Etna’nın eteklerinde son derece lüks bir mahalle, evler çiçeklerin arasında kaybolmuş. Sonra birden yaşam alanı bitiyor ve 2000 metreye doğru ilerledikçe yol boyunca sadece lavlar ve arasından fışkıran çiçekler eşlik ediyor. Dönüp arkaya bakınca mavi Akdeniz ve Katanya kuş bakışı  görünüyor.

etnaya nasıl gidilir

2000 mt.deki kraterler  halka açık ve ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Herhangi bir rehberlik hizmeti alınmasına da gerek yok. Silvestre kreterinin etrafı  ve çukuru yürüyüş yapanlar ve fotoğraf çekilenlerle dolu. Hemen aşağısında daha küçük bir krater ağzı, hemen yukarısında daha büyük bir krater ağzı yani etraf birbirine çok yakın kraterlerle dolu. Daha yukarıya  çıkmak için çeşitli tur paketi alternatifleri mevcut, dilerseniz  sadece teleferik bileti(20 Euro)  alıp 2400 mt.ye çıkıp oradan  trekking ile 2900 mt.deki kretere ve 3300 mt.  zirveye yürüyebilirsiniz ancak 2400 mtden sonra artık her türlü çıkışta rehberlik hizmeti almak zorundasınız.  2400 mt.de bekleyen  offroad otobüslerle 2900 mt.ye  (40 Euro) çıkabilirsiniz de.

sicilya etna

Etna Turları

Klasik Etna turlarının haricinde macera ve lezzet turları da yapılıyor. Bisikletle Etna’ya çıkış, Etna’da günbatımı izleme, helikopter ile Etna’nın etrafını keşfetme, kuzey eteklerinden kanyonlara iniş ve kaya tırmanışları, mağara ziyaretleri… Etna ‘nın lavları eteklerine kadar kara kara taşlaşmış ancak belli metrelerde tarım yapılabiliyor hatta kuzey etekleri yemyeşil ,  üzüm bağları ve şarap evleri turistlerin akınına uğruyor.  Zaffrena Etna köyünde  ise arıcılık çok revaçta, çiftliklere doğal Etna balını tatmaya gidiyor insanlar… Belki şaşırtıcı ancak Etna’nın dört bir tarafı ziyaretçilere farklı seçenekler sunacak kadar zengin bir coğrafya.

sicilya etna flower

Aya çıkmış gibi

Etna’ya çıkmak insanda enteresan duygular oluşturuyor, ayın yüzeyinde yürüyormuş gibi hissettirdi bana.  Her an lav püskürtme ihtimali olan bir yanardağda olduğunu  bilmek ve daha yukarılara çıkmayı planlamak, zirvedeki dumanları görünce de tırsmak… Yanardağın ne zaman püskürteceği bilinmiyor ki…

1625709_614465235335365_6737149653148946835_n

Etna deneyimi benim için açıkçası oldukça heyecan vericiydi. İnerken ” keşke zirveyi görecek hazırlıkta gelmiş olsaydım” diye de kendime kızmadım değil.

  • Mevsim yaz bile olsa dağa çıkıyorsunuz, yanınıza kollu bir üst ya da polar almayı; yürüyüş ayakkabısı giymeyi unutmayın.
  • Hediyelik eşya almak istiyorsanız önerim siyah Etna lavlarından yapılmış Katanya ‘nın sembolü olan fillerden alın.
  • Etna geziniz sadece 2000 mt.ye kadar olan kısımla sınırlı kalacaksa tur yerine araba kiralayarak gitmeniz daha ekonomik olacaktır.

 

 

Share.

1 Yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.