Puglia’nın beyaz şehri; Ostuni

0

 Ostuni, İtalya’nın topuk kısmındaki Puglia bölgesinde zeytin ağaçlarının çevrelediği bir yamaçta Adriyatik Denizi’ne nazır konumlanmış bir şehir. İtalya’nın gül kurusu rengindeki duvarlarına ve  yeşil panjurlu pencerelerine alışık olan gözlerimiz burada da tipik bir İtalyan şehri arıyor ama Ostuni beyaz duvarlı evleri, dar beyaz sokakları ile daha çok bir ada kasabasını benziyor.

Puglia bölgesinin kalbi olan Bari’den otomobil ile yaklaşık 75 dk.lık bir mesafede olan Ostuni’ye kasım ayında yani tam da zeytin hasadının yapıldığı dönemde günübirlik bir seyahat gerçekleştirdim. Beni buralara getiren şey; insanlık tarihine tanıklık etmiş, 2000 yaşındaki zeytin ağaçları ve çiftlikleri idi. İtalya’nın Puglia Bölgesinde 60 milyon zeytin ağacı olduğunu duyduğumda inanamamıştım. Ostuni’ye yaklaştıkça yol boyunca çiftlikleri bir bir geçmeye başladık ve içimi sanki zeytin ağacını ilk kez görüyormuşum gibi tuhaf bir heyecan kapladı.

Masserialarda zeytin hasadına katılmak

Puglia-ItriaValley-Masseria

Verimli mi verimli Itria Vadisinde 2000 yıllık zeytin ağaçlarının da olduğu “Masseria” denilen çiftlik evleri artık turizmin ayrılmaz parçası olmuşlar. Zeytinyağı üretilen bu çiftliklerde Puglia’nın en leziz peynirleri de yapılıyor. Ziyaretçiler, zeytin hasadına katılabiliyor,  B&B ( oda-kahvaltı ) konaklama yapılabiliyor ve İtalyan yemeklerinin öğretildiği atölye çalışmalarının birer parçası olabiliyorlar.  Ostuni çevresindeki masseriaların  en popüler olanlarından   Masseria Brancati’nin  içinde zeytinyağı imalatının asırlar öncesinde nasıl yapıldığı da sergileniyor, çiftlikte konaklama ve restoran hizmeti de var.

Puglia-Ostuni-Masseria

Itria Vadisinin  zeytinlerinden, sofralık zeytinden ziyade yağ üretiliyor. Zeytin ağaçları çok kıymetli çok değerli. Ağaçlar, üzerlerine takılan plakalar ile takip ediliyor. Yaşı ilerlemiş ağaçların gövdeleri bazen oturan bir insana, bazen bir tiyatrocuya benzetilecek kadar enteresan olabiliyor. Kasım ayı, hasat vakti olduğundan bu ritüli görme şansımız oldu. Ağaçların altına çullar serilip, zeytin dalları uzun çubuk ya da titreşimli çubuklarla çırpılarak zeytinler toplanıyor.  Itria Vadisi İtalya’nın bereketli bir bostanı gibi.

Puglia’da herşey çok leziz

İtalya’nın kırsalı olan Puglia bölgesinde yiyecek herşey çok leziz ama peynir çeşitleri ve sütün lezzeti tarifsiz, çünkü herşey çok doğal. Ostuni şehir meydanına biraz uzak bir mesafede park edince arabamızı, halkın yaşam alanını da yakından görme fırsatını yakalamış olduk. Buram buram ekmek kokuları sabahın erken saatlerinde  aç olmasanız dahi davetkar gelir ki biz henüz  kahvaltı yapmamıştık, kokuları takip edip fırını buluverdik.

İtalya-Ne-Yenir

İtalya’da ekmek ve hamuru işi çeşitleri insanın aklını başından alıyor, hangi ekmekten alsak diye düşünürken içimizdeki ses hepsini diyor çünkü kokuları muhteşem ötesi. Yöre zeytin yöresi olunca zeytinli ekmekte karar kıldık, ardından mini bir markete gidip güney İtalya’ya mahsus kremalı mozzarella peyniri olan  burratalardan alıp şehrin parkında kuş cıvıltıları eşliğinde inanılmaz güzel bir kahvaltı yaptık. Kişi başı 3 euroya hem nefis, hem huzurlu bir ortam, hem de İtalya’da  leziz bir kahvaltı… Gezginin karnı doyunca ayakları durmaz, Ostuni’yi keşfe hazırız…

Ostuni’nin beyaz dar labirent sokakları

Ostuni-Gezilecek-Yerler2

İtalyanların “Citta Bianca ( beyaz şehir ) ” diye tanımladığı  Ostuni; Adriyatik Denizine nazır yüksek bir tepeye kurulmuş. Yeşil ovaya hakim manzarası ve deniz havası  kış aylarında İngiliz, Alman  ve İskandinav turistleri bölgeye çekmeye yetmiş. Turistleri Ostuni ve Itria Vadisine getirten diğer etken ise lezzetli güney İtalya yemekleri.

Ostuni Meydanı,  20 mt. yüksekliğindeki Saint Oronzo heykeli, hemen yanı başındaki arkeolojik kazı sonucu ortaya çıkarılmış antik duvarları ve karşısındaki 1300’lü yıllardan kalma Palazzo Municipale binası ile şehri ziyarete gelenleri karşılıyor  . Meydanın etrafındaki cafelerde İtalyan lezzetleri sunuluyor . Ostuni’nin en popüler yapısı ise 1435-1495 yılları arasında Gotik stilde yapılan, 24 yapraklı gül motifli  Ostuni Katedrali.

Ostuni-Gezilecek-Yerler

Beyaz, dar, dik sokakları takip ederek katedrale doğru ilerlerken gördüğüm küçük geçitler bana Fas’ta ya da Tunus’ta gördüğüm beyaz sokakları anımsattı.  Ostuni de tipik bir Akdeniz kasabası nihayetinde. Sokak aralarındaki küçük  hediyelik eşya dükkanlarında yörenin makarna çeşitleri, el yapımı orecchietteler,  zeytin ve zeytinyağı ürünleri, doğal kremler ve cilt bakımı ürünleri, likör çeşitleri satılıyor. Vintage mağazalar , tasarım dükkanları ise aradaki gizli hazineler…

Ostuni-Gezilecek-Yerler

Ostuni ile yakın çevresindeki Cisternino, Locorotondo köyleri ile  Alberobello ve Martina Franca kasabalarında  görülmeye değer o kadar çok şey var ki bu bölgeye en az dört gün ayırmak gerekir. Seyahatinizi tren ya da otobüs ile de yapabilirsiniz ancak tur olmadan kendiniz gezecekseniz eğer zamandan kazanmak  ve yol üzerindeki köylere kaçamak yapabilmek için araba kiralanabilir.

Çiftlik evinde güne huzurla uyanarak başlamak ve lezzetli İtalyan yemekleri ile şaraplarını tatmak için dahi Puglia bölgesi gelmeye değer…

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.