Beyazsu; çölde bir vaha…

1

Beyazsu, Mardin ve çevresinde gezilecek yerler listesinde yer alan serin ve temiz bir dere. Sabah çıktığımız Mardin’den önce önce Deyrülzafaran Manastırına, ardından da Dara Antik Kente uğradıktan sonra ancak öğlen saatlerinde Nusaybin-Suriye sınırına ulaşabildik, bir süre sınıra paralel karayolundan devam edip güvenlik duvarlarını ve aramalarını aştıktan sonra Midyat yoluna saptık. Bu bölge, son iki yıldır terörden arındırılmış güvenli bölge haline geldiğinden dolayı turizm yeniden canlanmış ve günlük turlara dahil edilmiş. Bu sevindirici bir şey, aksi halde gelme görme şansımız olamazdı.  Yolun iki tarafı kıraç tepeciklerden oluşan bir vadide ilerlerken sol tarafımız yeşillendi bir anda, ağaçlar yol boyu bizi takip eder oldular…

Mardin’in iki ilçesi olan Midyat ve Nusaybin arasındaki Bagok Dağı eteklerinde kıvrıla kıvrıla akarken geçtiği yere hayat veren Beyazsu  çölde bir vaha gibi çıktı karşımıza. Tertemiz şırıl şırıl akan bir dere, etrafında ise çok sayıda dinlenme tesisi… Mola süremiz onbeş dakika deseler de ayaklarımı çıkartıp derenin serin suyuna uzattım, bir de tavşan kanı çay söyledim, miss gibi… Biz hafta içi geldiğimizden oldukça sakindi, hafta sonu bu tesislerin hepsi ve çevresi yöre halkı ile doluyormuş. Mangal yakılmasına izin var, dileyenler tesislerden de yeme-içme açısından faydalanabiliyor, ayrıca derede yetişen tatlısu balığı da yine bu tesislerde satılıyor.

Mardin ve ilçelerinin içme suyunun önemli bölümü Beyazsu’dan sağlanıyormuş. Türkiye’yi Nusaybin’den terk eden dere Suriye tarafına geçerek devam ediyor. Beyazsu’nun çevresindeki köylülerin çoğu da geçimini tesis işleterek sağlıyor, turizmin gelişmesi, terörün arındırılması en çok da onları sevindiriyor olmalı.

 

Yörede görülecek diğer önemli nokta ise yine Bagok dağı yamacındaki Süryaniler için ikinci Kudüs sayılan Mor Evgin Manastırı… Bizim programımız yoğun olduğundan bu manastırı gezemedik ama özel araçla geziyorsanız buralara kadar gelmişken Mor Evgin Manastırı’nı kesin ziyaret edin… Yol üzerinde alçak bir tepede Nusaybin Kalesi de görülecek diğer bir nokta.

Beyazsu dan çıkıp Midyat’a doğru giderken yine iki tarafı kıraç tarlalar, tepeler yol boyunca eşlik ediyor bize, ama kıraç dediğime bakmayın dağlar, manzara ve rüzgarın ıslığı müthiş, aynı bir film karesindeki minibüste yolculuk misali…

Share.

1 Yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.