Bodrum’da bir Sanat Müzesi; Zeki Müren’in Evi

1

Bodrum denilince akla hep deniz, güneş, yaz tatili gelir. Bodrum Kalesindeki Sualtı Arkeoloji Müzesi ile Mausoleion’un  Mozelesi  şehir merkezindeki en çok ziyaret edilen müzelerden. Ama Bodrum ile bütünleşmiş bir kişi var ki sanat güneşimiz Zeki Müren, yaşamının son yıllarını bu tatil beldesinde yaşamıştı. İşte bu ev, Zeki Müren’in vefatından sonra 2000 yılında müzeye dönüştürülerek ziyarete açılmış. Bodrum’da gezilecek yerler arasında yer alan müzeyi yolunuz Bodrum’a düşerse siz de gezin.

Zamanın cesur sanatçısı Zeki Müren

IMG_0726Türkçeyi sıradan konuşma dili ile konuşmayan, şarkıları nesilden nesile dinlenecek ve bana göre zamanın en cesur sanatçılarından olan Zeki Müren 1931 yılında Bursa’da doğmuş, 1950 yılında üniversite öğrencisi iken TRT’nin solistlik sınavını birincilik ile kazanarak profesyonel müzik hayatına adım atmış ve Maksim gibi bir gazinoda 11 yıl aralıksız sahne almış. Sadece şarkı söylememiş, pek çok şarkının sözlerini yazmış, 300 civarında ise beste yapmış, 600 den fazla plak doldurmuş, yani tam anlamıyla dolu dolu bir müzik hayatı var Zeki Müren’in.Zeki-Muren-Sanat-Muzesi2Hepimizin severek dinlediği ve eşlik ettiği “Şimdi uzaklardasın” şarkının sözleri de müziği de Sanat Güneş’ine ait…

Şimdi uzaklardasın

Gönül hicranla doldu

Hiç ayrılamam derken

Kavuşmak hayal olduZeki-Muren-Muzesi2

Makyajı, saç stili, sahne kıyafetleri, apartman topuk ayakkabıları sadece kendi dönemine değil her döneme imza atabilecek türden. Müzede bu kostümler de sergileniyor. 1970’ler 1980’ler Türkiyesi için oldukça cesur kıyafetler. Erkek bir sanatçının dizlerinin üzerinde yüksek topuklu çizmeler giymesi, mini etekler, payetli renkli kostümler giymesi görülmüş bir şey değilken sanat güneşimiz diye bir seviyeye çıkarılan bir erkek sanatçının bu kostümleri giyerek sahneye çıkması ve saygınlığından da zerre kaybetmemesi aslında şunu gösteriyor: Halk, özel hayatını sergilemeden yaşayan kişilere ne şekilde yaşarsa yaşasın saygısını koruyor. Ayrıca Zeki Müren 1991 yılında devlet sanatçısı ünvanını da almış.

1996 yılında yaşama veda eden sanatçının tüm varlığını Türk Eğitim Vakfı ve Mehmetçik Vakfına bağışlamış olduğunu öğrendiğimde ise gönlümdeki yeri bir kat daha yükseldi.

 Zeki Müren şarkıları eşliğinde müze gezmek harikaBodrum-Gezilecek-Yerler

Müze ev, Bodrum’un en meşhur gece kluplerinden olan Halikarnas’a çok yakın, yokuşu çıkar çıkmaz yol zaten sola kıvrılıyor ve müze de hemen sol tarafta, bahçesindeki büyük bir Zeki Müren heykeli ” hoşgeldiniz” dercesine karşılıyor. Evin girişinde önce galoşlar giyiliyor, sonra meraklı ve heyecanlı bakışlarla eve giriliyor. Zeki Müren şarkıları dinleyerek onun yaşam alanını gezmek bu kadar keyifli olabilir.Zeki-Muren-Sanat-Muzesi

Giriş katta; oturma odası, mutfak ve yatak odası yer alıyor. Pembe yatak başlığı dikkatimi en çok çeken detay oldu, yatak odasındaki duvarda büyük boy fotoğrafı ise en beğendiğim. Salon küçük ama samimi. Mutfağın içinden geçerek merdivenlerden üst kata çıkıldığında odalar Zeki Müren’in özel eşyalarını sergi alanına dönüştürülmüş. Sahne kostümleri, plaklar, fotoğraflar, hayranlardan gelen mektuplar ve hediyeler…IMG_0728Bodrum-Gezilecek-Yerler3Zeki Müren’in Buick marka Amerikan antika arabası ise bahçede, cam bir bölmede sergileniyor. Bir ömre o kadar çok şey sığdırmış ki… Yaklaşık bir saat keyifli, müzik dolu bir zaman geçirebilirsiniz burada.Zeki-Muren-Muzesi3

Eğer istek parçanız varsa müzenin girişindeki görevliye iletin, belki dileğiniz gerçekleşir.

Bilgi;

Zeki Müren Sanat Müzesi; müze kartı olanlar ücretsiz, kart yok ise 5 TL.na bilet ile ziyaret edilebiliyor. Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer günler saat ;08.00 – 19.00 ( kışın 17.00 ye kadar açık) arasında ziyarete açık.

Zeki Müren’in sevdiğim çok şarkısı var ama aşağıdaki şarkıyı bir başka seviyorum…

 

Share.

1 Yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.