Bu bahar nereye kaçalım?

2

Yağışlı kış günlerini geride bıraktık ve nihayet beklediğimiz bahar geldi… Artık bahar rotalarına kaçmak lazım… Peki bu bahar nereye kaçalım? Baharı en çok hissedebileceğiniz ve keyif alacağınız yerler nereler?

Şile ve Ağva :bahar-rotası-ağva

Karadeniz’in kıyısındaki bu güzel ve sevimli kaçamak noktalarına nisan ayından itibaren gidebilirsiniz… Ağva’ya Şile üzerinden iki yoldan gidilir, sahil yolu ve dağ yolu, dağ yolundan giderseniz daha çok çiçek böcek görebilirsiniz, hatta arabanızı bir kenara çekip yürüyüşler de yapabilirsiniz. Bagajınızda küçük bir piknik sepeti ile gitmenizi öneririm. Ben tembelim sepet hazırlayamam diyorsanız yol boyunca köy kahvaltısı yapabileceğiniz, gecelik konaklama yapabileceğiniz oldukça fazla seçenek var.

Bağırganlı Köyü ,Kerpe, Kefken Üçlemesi :

bağırganlı köyü

Ağva’dan Kandıra yoluna saptığınızda yaklaşık 40 km boyunca harika bir doğa içinde yol sizi Kandıra’ya doğru götürür. Orman, çayır, çimen sevenlere bu yolu özellikle tavsiye ederim. Kandıra’ya yaklaşınca sol tarafta Bağırganlı Köyü tabelasını göreceksiniz. Küçük balıkçı tekneleri mayıs ayına kadar taze balık taşırlar, tek bir tane salaş balıkçı var, taze balığı ekonomik bir ücrete keyifle yiyebilir sonra da Kerpe ve Kefken’in pembe kayalıklarına geçerek günü tamamlayabilirsiniz.

Acarlar Longozu:acarlar-longozuSakarya’nın kuzeyindeki Acarlar Longozu, nisan ayında açan nilüferlerle tam bir çiçek bahçesine dönüşür. Göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz. Tesiste kahvaltı ve mangal servisi yapılmakta. Çocuklu aileler için ideal bir kaçamak rotası.

Terkos Gölü çevresi ve Durusu:

IMGP4627

Çatalca üzerinden gideceğiniz Durusu ve çevresinde yürüyüş, gölde kano , çayır çimende piknik yapabilirsiniz… Dilerseniz günü birlik kaçabilirsiniz, dilerseniz de konaklama imkanı da mevcut. Karaburun tarafına geçip Karadeniz’in dalgalarını izleyerek taze balık yemenizi de öneririm.

Uçmakdere ve Mürefte:

Tekirdağ’ın Marmara sahilindeki Uçmakdere Köyü ‘ne dilerseniz Ganos Dağından trekking yaparak inebilirsiniz, dilerseniz araçla da gidebilirsiniz. Uçmakdere Köyü ile Mürefte arasındaki sahilde güneşlenebilir, balık tutabilir, köylerde yürüyüş yapabilir, kır kahvelerinde oturup yanınızda götüreceğiniz simit-peynirle harika bir kahvaltı yapabilirsiniz… Mayıs ayında giderseniz Ganos Dağlarında hersene yapılan paraşüt şenliklerini izleyebilir hatta cesaretiniz varsa uçabilirsiniz…

Bafa Gölü ve Ege Köyleri:

çomakdağ

Nisan sonu ve Mayıs başı en ideal dönemidir, sular tam çekilmemiş olur, sandalla gezinti ve göl çevresinde trekking yapabilirsiniz. Antik şehir Heraklia baharda harika gezilir. Çevredeki Ege’nin yörük köylerini özellikle de Çomakdağ Kızılağaç Köyü ‘nü görmeden ve çaykama yemeden dönmeyin.

Datça Yarımadası:

Datça gezilecek yerlerNisanda dört-beş günlük tatiliniz varsa Datça’ya kaçın derim. Tam da kocaman papatyaların olduğu dönemdir. Eski yel değirmenlerinin etrafı, Knidos yolu her yer papatya ve gelincik tarlasına dönüşür ki insan kendini denize atlar gibi bu tarlalara atmak istiyor. Soğuk deniz seviyorsanız denize dahi girebilirsiniz. Eski Datça’da kahvaltı, köylerde yürüyüş, Palamutbükü ve diğer sahillerde güneş sizi bekliyor…

Olympos ve Adrasan :

olymposBu rota benim yaz kış sevdiğim ve ilk fırsatta kaçtığım yerlerin başında gelir. Bahar mart ayında gelmiş olur ki her yerden mantar, yemiş otları, çiçekler fışkırır… Sadece kitabınızı ve yürüyüş ayakkabınızı alıp sırt çantanızla huzura kaçabilir, bisiklet kiralayarak Olympos – Adrasan arasında performansınızı test edebilirsiniz. Üstelik ekonomik bir rota…

Kaz Dağları ve Edremit: Baharın en yakıştığı yerlerdendir Kaz Dağları. Nisan ayından itibaren yoga kamplarına katılabilir, dağ köylerinde konaklayarak körfez esintili temiz havada oksijen depolayabilirsiniz.

Kapadokya: Bisiklet ve trekking tutkunlarına önerebileceğim 10 numara bir rota Kapadokya… Çiçeklerin kapladığı vadilerde yürümekten daha güzel ne olabilir ki… Haftsaonu için bile gidebilirsiniz.

Gölcük ve çevresi:

nüzhetiye köyü

İzmit Körfezi manzarasına hakim olan Nüzhetiye Köyü’ne  dere boyunca trekking yaparak  ya da  araçla çıkabilirsiniz. Şelalenin bulunduğu yerde alabalık çiftliği  var, öğle yemeğinizi burada alabilir, şelalenin çevresindeki orman içinde zor olmayan yürüyüşler yapabilir ve  çiçek toplayabilirsiniz.

Şirince:

şirince gezilecek yerler

İzmir’in bu şirin köyünde kitabınızla başbaşa kalabilir, meyveli Şirince şaraplarını tadabilir, eski taş evlerin olduğu sokaklarda yürüyebilir  ve hala görmediyseniz Efes Antik Kenti ziyaret edebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Çayır çimene çıkarken her zaman haşere ve kene kovucu spray kullanmayı, uzun pantolon ve gömlek giymeyi ihmal etmeyin…

Share.

2 yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.