Çatalca’da atlarla terapi

3

Çatalca, İstanbul’un Trakya’ya açılan sınır kapısı, aynı zamanda taşrası sayılır. Ayçiçeği tarlaları, Terkos su havzası, köyleri, çiftlikleri ile İstanbullunun hafta sonları kaçamak adreslerinden biri. Arazi geniş olunca yatırımcıların da dikkatini çekmesi zor olmamış.

Atların insan psikolojisini olumlu etkilediğini biliriz, ama daha çok ata binerek bunun sağlanacağını düşünürdüm, oysa ki ata binmeden de terapi etkisi yapan yöntemleri varmış. Çatalca’da Villa Fe güzel bir çiftlik butik oteli,150 dönümlük işletmede   hara, sebze bahçeleri, havuz, motel, restaurant hizmetleri verilmekte. Atlarla terapi de yine bu çiftlikte organize edilmekte. Etkinliğin tanıtımı için davet edilmiş olduğum bu güzel doğa parçası çiftliğe tek kelime bayıldım. villa fe- çatalca

Sabahleyin, sarı ayçiçeği tarlalarını geçerek ve de küçük küçük fotoğraf molaları vererek geldik Villa Fe’ye, aperatif bir kahvaltı sonrasında terapist tarafından atların hassasiyeti, duygusal yaklaşımları, insan psikolojine olumlu etkileri oldukça detaylı ve anlaşılır bir dille anlatıldı, sonrasında ise anlatılanları birebir uygulayarak pratiğini yapma sırası geldi, hayatımda ilk kez bir ata bu kadar sokulabildim, sevdim ve de hiç korkmadım, at da ürkmedi benden, ben sevdikçe uysallaştı ve aramızda muazzam bir yakınlaşma oldu. Normalde terapi kişiye özel de yapılabilmekte ve iki gün sürmekte.

atla-gelişim-çatalca

Seans sonrasında tüm katılımcılar sebzeleri çiftliğin bostanından toplanarak özenle hazırlanmış öğle yemeğinin verildiği ana binaya  geçtik. Villa Fe ‘nin dekorasyonu sıcak ve rahat mobilyalardan tasarlanmış, evimiz gibi… Konaklamaların yapıldığı odalar tek katlı bir binada bitişik nizamda ve tam bir çiftlik evi mimarisinde. Yazın bahçedeki açık havuz , kışın ise kış bahçesi, kitap okuma odası ve şömine konuklara sunulan güzel detaylardan. Ayrıca aşçıyı da çok başarılı bulduğumu itiraf etmeliyim.

Villa Fe İstanbul’a yakın, doğa içinde sakin ve huzur verici bir  butik otel. Kışın karda mahsur kalmak pek hoş olsa gerek 🙂

Villa F

 

Share.

3 yorum

  1. saadet gümüşenek baki on

    Fotoğraflara bakip, yazıyı okuyup iç geçirdim. Elinize, emeğinize sağlık. Erzurumluyum Sinop’ta oturuyorum ama Marmara bana hep çok guzel geldi butun o kalabaligina ragmen. Son 3 yıldır hic gelemedim ama bu yaza dogru bir gezme gorme ogrenme amacli tatil planimiz var. Sizin yazilarinizi da okuyup bol bol faydalanacagima inaniyorum. Ayrica atlarin, köpeklerin, kedilerin hatta belki de bilcumle hayvanatin psikolojimiz ustunde gercekten olumlu etkisi olduguna inaniyorum. Biz de mini mini muhabbet kusumuzla terapi oluyoruz 🙂 size ve hepimize bol gezmeli bir yil olsun umarim. Iyi seneler.

    • Çok teşekkür ediyorum, önceden iletişim kurarsanız size mini bir İstanbul gezisi organize edebilirim, yeni yılınız kutlu olsun, sevgiler

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.