Çıldır Gölü’ne lezzet yolculuğu

4

Çıldır Gölü, Kars ile Ardahan ilimizin sınırları arasında, kışın buz tutması ile nam salmış bir gölümüz. Havanın mevsim normallerinde seyretmesi durumunda aralık ayında buz tutan göl, mart sonuna kadar kış turizmine hizmet eder. Üzerinde sürülen atlı kızaklar ile ziyaretçilerine heyecanlı dakikalar yaşattığı gibi, fotoğrafçılara da müthiş kareler sunar.

Üzerinde atlı kızak yarışlarının da yapıldığı Çıldır Gölü, tv kanalları ve gazetecilerin her kış yayın yaptığı yerler arasındadır. 40 yıldır ilk defa 2018 ocak ayında kızaklar kayacak kadar buz tutmamış göl, kızakçılar yılbaşındaki ziyaretçi akınından nasiplerini alamayınca yağmur duasına çıkar gibi don duasına çıktılar:)

Çıldır Gölü’ne Kars’ın içinden taksi ile ulaşım mümkün ancak 2018 yılındaki yoğun ilgiye kayıtsız kalmayan belediye hergün sabahları  ücretsiz otobüs  seferi de başlatmış bulunuyor. Taksi ile Kars’tan yaklaşık bir saat civarında sürüyor yolculuk, ücreti ise pazarlığa tabi:) Yol boyunca güzel kadrajlar yakalayacağınız  ise garanti. Ayrıca köylerden geçerken kaz sürüsü ya da hayvan sürüsü görebileceğiniz gibi tilki görmeniz de muhtemel. 

Çıldır Gölü’nün balığını yemek o kadar kolay değil. Kazmalarla, testerelerle delikler açılır gölün yüzeyinde, buz tutmadan önce bırakılan ağlara takılan balıklar kışın ise turistlere ikram edilir. Gölden balık çıkarma işlemi fotoğrafçılara da güzel bir konu olur lakin bunun için de önceden organizasyon yapılması ve çekim ücreti ödenmesi gerekir.

Gölden çıkan balıkları, göl kenarındaki iki restoranda tadabilirsiniz. Biri Atalay’ın Yeri, diğeri ise Günay Balıkevi. Ben her ikisinde de balık yedim, biraz detay verebilirim…

Atalay’ın Yeri:

Ardahan’a daha yakın olan restoranın Kars’a mesafesi bir saat civarında… Restoranın önünde bir dilek ağacı bulunuyor. Gelen giden renkli bez, kurdela vs bağlamış, dilekler gerçekleşiyor mu bilemem ama görüntüsü hoş:) Atlı kızaklar ile gölün çatırtı seslerini duyarak heyecanlı bir kızak yolculuğu yapmıştım. Göl kenarında temiz ama salaş bir mekan. Keyifli 2-3 saat zaman geçirebilirsiniz.

Gölden çıkan sazanı temizledikten sonra  yağda kızartıyorlar,salata ve turşu ile servis ediyorlar. Lezzeti güzeldi ama balık fazla iri olmadığından kılçıkları boldu ve ben kılçıklı balığı pek yiyemem desem de gelmişken elbette yedim. Deniz balığı olmadığından bu tür balık ızgarada zaten olmaz.

Günay Balıkevi:

Kars’a 45 dk mesafedeki restoran Çıldır Gölü kenarında ve gölün üzerindeki küçük adanın hemen karşısında… Bu restoranın da önünde atlı kızaklarla kayabilir, gölden balık çıkartmalarını izleyebilirsiniz. Günay Balıkevi’nin özelliği ise 2017 yılında Yöresel Lezzet Ödülü almış olması. Gelen ziyaretçilere bir de defter uzatılıyor, tarihe not düşmek adına…

Günay Balıkevi’nde balık bütün değil, dilim dilim yağda kızartılıyor. Turşu ve salata ile sunulan balık iri olduğundan kılçığı da kalın, ince ve sık değil, yani yemesi daha kolay… Lezzeti ise daha tatmin edici, ödülü boşa almamışlar. Görünce “acaba fazla yağlı ya da fazla kuru mu” diye düşünebilirsiniz ama sıcak sıcak harika gidiyor… Yemekten sonra ise donmuş göl manzarasını izleyerek sıcak çayınızı için, misss…

Sezonda her iki restorant ta oldukça kalabalık oluyor, boş masa bulmak için beklemek zorunda kalabilirsiniz. Grup halinde gidiliyorsa önceden haber verilmesinde fayda var. Hesap ise Ocak 2018′ de demlik çay, meşrubat,su dahil dört kişiye balık menü için 120 TL civarında ödedim.

Share.

4 yorum

  1. Orda olup o balıkların tadına bakmayı ve bir bardak çayı yudumlamayı çok istedim itiraf edeyim..Sayenizde yurdumun bi köşesini daha görmüş bilmiş oldum.Çok teşekür ederim.Yolum düşerse mutlaka uğrayacağım…

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.