Cinque Terre ; İtalya’nın beş güzel köyü…

0

İtalyanca Cinque Terre “beş toprak, beş köy” anlamında. İtalya’nın kuzeybatı kıyısında Akdeniz’in maviliklerine dik inen yamaçlara konumlanmış beş güzel balıkçı köyü: Rimaggiore, Corniglia, Manarola,  Varnezza, Monterosso …

Türkiye’den bu bölgeye en uygun uçuş noktaları Cenova ya da Bologna’dır. Cenova üzerinden gelirseniz tüm sahili Portofino da dahil olmak üzere trenle kolayca gezebilirsiniz. Bologna’ya uçarsanız trenle önce La Spezia’ya ordan da Cinque Terre bölgesine yine trenle toplamda duraklamalarla beraber 4,5 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz, ya da Bologna’dan bir kiralık araçla aynı yolu 2 saatte gidebilirsiniz.

blog3

Geçim kaynağı balıkçılık olan bu köylerin diğer ortak özellikleri yamaçlarındaki renkli evler ve üzüm bağları. Aslında bu köylerde sadece evler değil sandallar, şemsiyeler, pencereler, panjurlar herşey rengarenk. Günübirlik ziyaretçilerin yoğun olduğu bu beş köyü bir günde rahatlıkla gezebilirsiniz. Ben üç gün deniz tatili yaptım ve bana göre küçük motelleri ve pansiyonları, nezih restaurantları, gelato denilen dondurma dükkanları (yoğurtlu dondurmaya bayıldım ), sahilboyu yürüme yolları, renkli şemsiyeleri ile cümbüş gibi plajları, masmavi denizi ile konaklama için en ideal köy Monterosso.

Köylerarası geçişlerin en güzel alternatif yolu ise deniz manzaralı patika yürüyüş yolu, Riomaggiore – Manarola arasındaki patika yol en popüler olanı :Via Dell’Amore yani ” aşk yolu”. Bu yol boyunca dilek dileme amaçlı asma kilitler takılmış, dilekleri yerine gelenler ise yeniden buraya gelerek kilitlerini açıp alıyorlar. Yine bu yol üzerindeki sokak müzisyenleri, küçük bir cafe ve hediyelik eşya satış dükkanı, duvar yazıları ve ilanı aşklar Via Dell’Amore yolunu daha da renklendiriyor.DSC_7148

aşk-yolu

Ben açıkçası internette gördüğüm renkli şemsiyeli plajlardan etkilenip bu bölgeye gelmek istemiştim, uzun plajı olan tek köy ve o renkli şemsiyeli plajlar Monterosso’da, Riomaggiore  ve Manarola’da  kayalıklardan denize girilebiliyor, Vernazza’da çok kısa bir plajdan. Corniglia tren istasyonuna yürüme mesafesinden daha uzak bir kaya üzerinde kurulduğundan olsa gerek turistler bu köye pek uğramıyor.

DSC_6982-e1415548056902

Gün batmadan Vernazza’ya ulaşmaya çalışmış olmamıza rağmen köye vardığımızda güneş tepeyi aşmıştı, ama ben köyün karşı tepesindeki üzüm bağlarının olduğu yamaca tırmanıp Vernazza’yı gün batımı ile mavi saatlerde tepeden çekmeyi başardım, Akdeniz’in lacivertinin pembeye dönüştüğünü görmek müthiş güzel bir duygu idi.

vernazza-11

DSC_7298

Küçük alışveriş dükkanlarından bir çeşit likör olan limonçello, limon, limonlu sabun, pasta, pesto sosu, zeytinyağı ve yöreye özgü şarap ile küçük hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Akdeniz kenarında ve İtalya’da olmanın avantajını acıktığınızda anlıyorsunuz, favorilerim: Monterosso’da deniz mahsullü ve midyeli  spagetti,Vernezza’da sebzeli ravioli, Manarola’da ise kalamar tava .

Önerilerim;

  • Seyahat öncesinde internet üzerinden kiralık araç rezervasyonu yapmanız, çünkü Bologna’ya vardığınızda kiralık araç bulamayabiliyorsunuz.
  • Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Vernezza’da hava kararmadan hemen önce köyü ve denizi tepeden geniş açıdan gören karşı yamaca tırmanıp gece çekimi yapabilirsiniz. Tepeye çıkarken sakinlik biraz ürkütebilir ancak çekinmeyin, fotoğraf için çıkan sizden başkaları da muhakkak vardır.
Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.