Denizli; Tarih, Tabiat ve Termal Güzelliklerin Şehri

0

Denizli denilince akla üç şey gelir: Pamukkale travertenleri, Denizli horozu, havlusu ve dokuması ile tekstil… Oysa ki Hiearapolis antik kenti ile yakın gelecekte bir çok kişi tarafından bilinen ve ziyaret edilen bir antik kent olmaya aday olan Leodikya’yı ziyaret edince Denizli’nin tarihteki konumu daha iyi anlaşılıyor ve bugünkü Denizli’nin aslında 2500 sene önce de aynı değerde olması insanda hayranlık yaratıyor.

Pamukkale travertenlerinin yanı sıra il sınırları içinde bulunan Karahayıt Kaplıcaları, Kaklık Mağarası, Güney Şelalesi, Buldan Süleymanlı Yayla Gölü gibi tabii varlıklar Denizli’nin neredeyse her ilçesine yayılmış güzellikleri. Doğal güzelliklerin yanısıra bir de kültürel değerlerini gündelik yaşamdan koparmayan bir yapısı olunca Denizli’yi tam anlamıyla görmek için bir kaç hafta sonu kaçamak yapmak gerekiyor.

Denizli’ye havayolu ile ulaşmak hem kolay hem de ekonomik. Ucuz yurtiçi uçak bileti fırsatlarını yakalamak için havayolu firmalarının promosyonlarını takip etmek şart. Çardak Havalimanı Denizli – Isparta arasında ve Denizli’ye 65 km mesafede. İlçelerin konumu da diğer illere pek benzemiyor Denizli’de, birbirlerine mesafeli ve bir ilçeden diğerine gitmek pek de kolay değil. Online araç kiralama firmaları seyahatinizi daha pratik ve konforlu kılabiliyor bu noktada.

Pamukkale gezilecek yerler

Hiearapolis Pamukkale

Pamukkale ve Hiearapolis Antik Kenti

Tapınak sayısı ve dinsel binaları oldukça fazla olan Hierapolis antik kentine arkeoloji literatüründe “Holy City” yani “Kutsal Kent” adı verilmiş.  2500 yıllık bir şehir olan Pamukkale Hierapolis kenti Unesco Dünya Kültür Mirası Listesinde. Varlığı Helenistik döneme kadar giden şehir , M.S. 60 yılındaki depremle büyük ölçüde yıkılmış ancak sonra yeniden kurulmuş.

Kenti gezerken rahat bir ayakkabı giymenizi öneririm çünkü oldukça büyük bir alan yürüyerek geziliyor. Kuzey kapı, güney kapı, çeşmeler, tapınaklar, geniş caddeler, mezarlar, şehrin oldukça önemli kısımları hala ayakta… Pamukkale ve Hiearapolis’i  tam anlamıyla gezmek için minimum 6 saat zaman ayırmak gerekir.

pamukkale hiearapolis

Pamukkale Antik Tiyatro

Hiearapolis Antik Tiyatro;  yapımı 150 yıl kadar süren , 1800 yıllık  tiyatro tüm ihtişamı ile bugün bile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Hierapolis Antik Havuz;  Roma döneminde şehirdeki sağlık komplekslerinden biri olan antik havuzun suyunun sıcaklığı ve özelliği romatizma, kalp damar hastalıkları, sinir sistemi, tansiyon,  vb. bir çok hastalığa şifa olmuş. Havuz M.S. VII.yy ‘daki deprem sonrasında oluşmuş, Ion sütunlarının bulunduğu havuzda tarihle iç içe yüzmek muhteşem bir duygu.

Pamukkale travertenleri; Hiearapolis Antik Kentinin içinde. Suyun olduğu bölgede ziyaretçiler ayaklarını suya sokabilmekte.  Geçmiş yıllarda travertenlerdeki suyun bir kısmı otellere verilince  bembeyaz travertenler susuzluktan sarıya dönmüştü. Şimdilerde ise suyu azalmış ve hala belli bölgelerinde su yok ancak var olan yerler gerçekten çok güzel. Kesinlikle deneyimlenmeli ve görülmeli. Travertenlerde yürümek zevkli ancak kaymamak ve tatsız kazalara maruz kalmamak için dikkatli olunmalı.

Pamukkale Antik Havuz

Pamukkale Gezilecek Yerler

DSC_2440

Günbatımı elbette Pamukkale Travertenlerinde izlenir… Güneş karşı tepelerden hızla batarken izleme  noktanızı sabitleyip belli bir yerde olun, yoksa bu nefis manzarayı tadına varmadan kaçırabilirsiniz.

Pamukkale ve Hierapolis Antik Kent’ine müze kartınızla ücretsiz girebilirsiniz ya da 25 TL ‘ye giriş bileti almanız gerekir, Antik havuz girişi ise 32 TL. ve müze kart geçmeiyor.

Leodikya Antik Kenti

????????????????????????????????????

M.Ö. 261 yılında Romalılar tarafından kurulan kent, 20.000 kişilik büyük tiyatrosu, 15.000 kişilik küçük tiyatrosu, stadyum ve jimnasyumu, meclis binası, çeşmeleri, caddeleri, dükkanları ile dönemin önemli şehirlerindenmiş ve yine o dönemde de dokumacılık yapılmakta imiş. Şehrin duvarlarında horoz figürlerinin olduğu taşların bulunması Denizli horozunun sadece günümüzde değil  geçmişte de sembol olduğunu göstermekte. M.S. 60 yılında depremle yıkılan kentin kazı çalışmaları hala devam etmekte.

Karahayıt ‘ın şifalı suyu

Karahayıt Kaplıcaları

Denizli ve çevresindeki çok sayıda sıcak su kaynağı bulunmakta ve bunlardan biri de Karahayıt. Pamukkale’ye 5 km mesafede bulunan Karahayıt tam bir termal otel bölgesi. Ayaklarınızı dokunduramayacak kadar sıcak suyu olan Kırmızı Su, şifa arayanların akına  uğruyor.

Kaklık Mağarası yeraltındaki Pamukkale

kaklık mağarası denizli

Denizli merkeze 30 km. mesafedeki Honaz ilçesinde bulunan Kaklık Mağarası’nın galerisi çok büyük değil ancak Pamukkale Travertenleri‘nin yeraltındaki örneklerini görebileceğiniz bir mağara. Küçük Pamukale de denilen mağaranın içindeki berrak, kükürtlü suyu cildinize sürebilirsiniz.

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.