Ege’de bir yörük köyü: Çomakdağ

6

Ege’de , geleneklerini bugüne kadar koruyan yörük köylerinden biri Çomakdağ. Milas’a bağlı olan köy, Bafa Gölü ile Milas arasında  Beşparmak dağlarının yamacında kurulmuş ve yaklaşık 300 haneli. Köyün geçim kaynağı ipek böceği dokumacılığı. Çomakdağ köyünün adı “Çomakdağ Kızılağaç “diye de anılmakta, geçmişte  ayrı iken sonradan birleştirilmiş bu iki köy.

çomakdağ

Çomakdağ ‘ın orta yerinde,  yüksek dut ağaçlarının altında kahvehane ve caminin de bulunduğu büyük bir köy meydanına vardık. Ağaçların altındaki sedir ve oturma köşklerine ayakkabılarımızı çıkararak oturduk, tavşan kanı taze çay içerek soluklandık, köylülerle sohbet ettik. Köyün çeşmesinde elimizi yüzümüzü yıkayıp  yürüyüşe başlamıştık ki el emeklerini satmak isteyen köylü kadınlar etrafımızı sarıverdi.  Kadınlar başlarını beyaz tülbentle  yöreye has bağlama şekli ile bağlayıp 25-35 adet altın lirayı alınları boyunca dizmiş ve tülbentlerinin yanına  taze çiçek takmışlardı. Altın liraları gerçek mi diye soruyoruz gülerek, eskiden gerçekmiş şimdilerde ise imitasyon. Kadınlardan biri genç bir gelin, iki çocuğu da eteğinin dibinden ayrılmıyor. Gelin; geleneksel üçbeş, gömlek ve entari giymişti.  Bu geleneksel giyim ve baş örtme şeklinin  yaklaşık 500 yıldır devam ettiğini söylüyor kadınlar. Çomakdağ düğünleri ile de meşhur, üç gün süren düğünlerde davul-zurna, kına yakma, atla gelin alma, yemekler, ikramlar  ve diğer geleneksel ritüeller hala devam ettirilmekte.

çomakdağ-milas

Çomakdağlı kadınlar kendilerinin yaptığı iğne oyaları, yemeniler, başlıklar, kolye ve bilezikler ile kendilerine benzeyen Çomakdağ bez bebeklerden satıyorlar. Biz de faydamız dokunsun diye farklı farklı kadınlardan alışveriş yaptık. Başlarımızı onlar gibi bağlayıp hatıra fotoğrafı çektirdik. Yürüyüşe devam ederken Çomakdağ evlerinin güzelliğini farkettik.

_DSC7242

Köydeki evler kendine has mimari bir üslup taşıyor. Taştan yapılmış evlerin bacaları oldukça  estetik. Yöreye özgü kayrak taşından yapılan bacaların  tepelerinde yarım ay ya da kartal başı şeklinde figürler mevcut. Antik yapılardan esinlenmiş bu tarz bacalar bu yöreye özgü. Evlerin dış görünüşleri kadar içleri de oldukça renkli ve etkileyici.

_DSC7211
_DSC7207
çomakdağ

Köyü gezerken , ailesini ziyarete gelmiş bir öğretmen tarafından evlerine davet edildik, ailesinin yaşadığı tipik Çomakdağ evini göstermek istedi bize. Evin  dış kapısı rengarenk ve bu boyaları babası evlenirken yapmış, yaklaşık kırk yıldır aynı ahşap kapı  ve aynı boya. Evin içi tam bir müze gibi, oda kapıları ve  duvardaki raflar da aynı dış kapı gibi renkli, duvarda asılı kasetçalar ile eski televizyon 1970lerden kalma ve   hala odada başköşede. Yatak odasındaki demir başlıklı karyolada dantel örtüler ve kanaviçe işleri serili idi.

çomakdağ

Köydeki yürüyüşümüzü tamamlayıp, küçük el emeği ürünlerden satın alıp köyden ayrıldık. Hava kararmış ve biz dönüş yoluna geçmiştik ki daha Milas karayoluna inmeden davul-zurna sesleri duymaya başladık, ilerledikçe ses yaklaşıyordu, içinden geçtiğimiz köyde bir düğün vardı, marketten yiyecek birşeyler alıp karnımızı doyurup düğüne kalmak istedik ancak market yokmuş köyde, bizi kız tarafı düğün evine götürüp misafir ettiler, yemekten sonra davul-zurna ve eğlenceye katıldık, geline ve ailesine hayırlı olsun dileklerimizi iletip aklımız düğünde kala kala köyden ayrıldık.

Öneri:

  • Çomakdağ Köyünün yakınında İkiztaş ve Ketendere Köyleri de Çomakdağ gibi aynı gelenekleri devam ettiren komşu köyler. Bu üç köyü görmek isterseniz 4-5 saatinizi ayırmanız gerekir. Köyler, ahşap kapıları ile meşhur.
  • Çomakdağ’da yöreye özgü çaykama denilen tepsi böreği meşhur, önceden sipariş verirlerse köylü kadınlar yapabiliyorlar.
  • Milas vaktiyle Karyalıların başkenti imiş,  Labranda antik şehir ve tapınak kalıntıları Çomakdağ’a yoldukça yakın, görebilirsiniz.
  • Bafa Gölü ve Heraklia yine bu bölgeye yakın görülebilecek yerler arasında.

Desktop

 

Share.

6 yorum

    • benimlegez on

      Sevgili Özlem, baharda yine gitmek istiyorum, kesin haberin olur, kısmet bu belki sen de çekersin 🙂

  1. Oya Hanım Jolly Blogdan gördüm sizi, ne kadar güzel bir yazı ne güzel fotoğraflar, hayranlıkla izliyorum. Ellerinize sağlık. Artık bir takipçiniz daha var. Ege’yi zaten severim artık her taşın altını kaldırmak farz oldu. Sarıkamış’tan sevgiler selamlar…

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.