Essaouira; okyanusun kıyısında…

0

Essaouira  veya yerel adı ile Suvayr, Fas’ın Atlas Okyanusu kıyılarında küçük ,  mavi bir  şehir.

Fas gezimizin son noktası  olan Essaouira’ya gitmek için Marakeş’ten  araba ile  yola çıktık, yaklaşık 2-3 saat sürecek yolculuğun yarısını geçmiştik ki yol üzerindeki yerel bir lokantada kahvaltı molası verdik.  Fas kahvaltılarında portakal suyu taza taze sıkılıp servis edilmekte  ve ekstra bir ücrete tabi değil, çünkü turunç üretimi yüksek bir ülke, kahvaltıda yine omlet, reçel, kruvasan, lor benzeri bir peynir türü de yaygın.

Essaouira’ya vardığımızda şehrin girişinde yüksek bir seyir noktasında durup manzarayı izledik , Atlas Okyanusu kenarındaki bu şehrin kıyısına yakın üzerinde sayısı oldukça fazla rüzgar enerji santralleri kurulu küçük bir ada ile liman göze ilk çarpan yerler arasında, uzaktan sakin bir şehir izlenimi var. Zeytin ve turunç bahçelerini geçerek Essaouira’ya vardık.

essaouira-morocco

Deniz kenarında olmasından dolayı mavi bu şehirde oldukça sevilen ve kullanılan bir renk. Kapılar, pencereler mavi boyalı, evler ise beyaz. Sokak aralarında gezerken çıkmaz sokakların çokluğu dikkatimi çekti. Mimaride doğal taş binalar,  küçük pencereler ve demir parmaklıklar hakim.

Okyanus kıyısında gel-git olayını bizzat izledik, öğleden sonra gel-git mesafesi 100 mt.yi bulduğu zamanlar oldu. Suyun geri çekildiği anlarda martılar sahilde ziyafet çekiyor. Ben de havanın soğukluğuna aldırmaksızın bu fırsatı değerlendirdim, çoraplarımı çıkarıp kıyıda yürüyüş yaptım. Akşam üzeri yürüyüş yapanların sayısı da artıyor, çiftler çocuklar turistler sahili bir anda doldurdular.

fas2

Şehirde bir kale mevcut, ara sokaklardan yürüyerek  halı ve yemeni dükkanları arasından geçip kaleye çıktık, açık deniz dalgaları kayalıklara çarpıyor, olta balıkçıları kayalıklarda av peşinde, surf yapanlar dalgalarla  oynaşıyor… Kıyıdaki balık pişiricilerinden birinde karar kıldık, balık türlerine bakılmaksızın kilosu tek fiyattan satılıyor, biz de karides, kırmızı balık ve başka çeşit balıklardan seçip bi masaya oturduk,  Mangalda iyi pişirilen balıklar patates cips ile servis edildi.  Okyanus balıkları çok lezzetli idi.

Yemek sonrası limanda yürüdük, akşam üzeri deniz kenarında surf yapanları izleyip. Sahilde ata binmek de çok yaygın bir davranış. Aslında cumartesi sabah gelmiş olsa idik kumsalda cirit izleyebilecektik. Cirit oynamak, Fas’ta hala popüler.

essaouiraessaouira

imgp96101

 

 

 

 

Share.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.