Güney Fransa’nın güzel köyleri…

1

Fransa’nın güneyinde bulunan Aix-en-Provence, birbirinden güzel köyleri ve tabiat harikası coğrafyası ile ziyaretçilerini büyülüyor. Deniz, kum, güneş tatili yerine dağ, ova, temiz hava ve doğal yaşamı tercih eden yüzbinler her sene  Aix-en-Provence bölgesindeki köylere geliyorlar. Çiftlik evlerinde ya da kiralık evlerde köy havasında güne uyanmak insana bir başka enerji veriyor.  Taş duvarlı evler, pencerelerden sarkan renkli çiçekler, arnavut kaldırımlı sokaklar, sevimli hediyelik eşya dükkanları ve  lokal lezzetler sunan küçük lokantalar… İşte Güney Fransa’nın güzel köyleri…

Kartal yuvası Les Baux-de-ProvenceGuney-Fransa-Koyler

Les baux-de-Provence köyü; 17.yy da kayalıkların tepesinde  kale içinde kurulmuş bir köy. Şimdilerde tamamen turistik olan köyün nüfusu 400 civarında. Daracık sokakları, kuş bakışı manzarası, keyifli dükkanları ve restoranları ile yılda ortalama 1 milyon kişi Les Baux-de-Provence ‘i ziyaret ediyor. Köye çıkmak için biz merdivenleri tırmandık ancak araba ile de çıkılabiliyor. Zirvesinde bir kilise ve saat kulesi olan köyün yakın çevresinde ise konaklama için country tarzda butik pansiyonlar bulunuyor.

Nehir kenarındaki Fontaine de Vaucluse:Fountaine

Gordes’den Avignon’a giden yolun üzerinde olan bir köy Fonatine de Vauscluse. Sorgue nehri kenarında ve orman içinde. Küçük bir su değirmeni de olan derenin bir tarafı restoranlarla çevrili. Köye taş bir köprüden geçiliyor ve  küçücük meydanında  dikilitaş ile büyük bir çınar ağacı karşılıyor ziyaretçileri. Nehrin gürül gürül akan su sesi köyün neresinde olursanız olun hep duyuluyor. Köyün tepesinde eski bir şato var, yöre tam bir trekking alanı, konaklama imkanı ise oldukça sınırlı.

Bu küçük ve güzel köyün bir de müzesi var: Musée Bibliothèque François Pétrarque… Müzede Avignon ve çevresine ait çizimler, özgün baskılar ve modern sanat üzerine küçük koleksiyonlar sergileniyor.

Lavanta vadisi Gördes

Fransa-Lavanta-Tarlalari

Gordes, Provence bölgesindeki Luberon vadisinde lavanta tarlaları ve taş mimarisi ile ünlü, Fransa’nın en güzel köylerinden biri. Şahin yuvası gibi tepede konumlanan ve tüm ovaya hakim bir manzaraya sahip olan Gördes’i,  önce karşısındaki seyir terasından izleyip sonra da arnavut kaldırımlı sokaklarını ağır adımlarla hissederek gezmek  oldukça keyif verici. Gördes’e yaklaşık 4-5 km mesafedeki lavanta vadisi ve mosmor lavantaların arasında yükselen Abbaye Sebnanque manastırı görülecek yerlerin başında geliyor. Ancak vadinin manzarası o kadar güzel ki yukarda kalıp manzarayı izlemekle bir an önce aşağıya varmak arasında kararsız kalıyor insan.

Kızıl toprak ve kayalıklarla günbatımında harika bir renk cümbüşüne dönüşen Rousillion ile Nice bölgesindeki kartal yuvası olarak bilinen Eze köyü de gidilesi ve görülesi köyler arasında.

 

 

 

 

 

 

 

Share.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.