Heybeliada ; Sessiz, sakin, leziz…

6

Heybeliada, İstanbul’un Prens Adalarından Büyükada’dan sonraki ikinci büyük adası… Ağacı bol olduğu için sanatoryum da vakti zamanında burada kurulmuş. Bahriyenin ve ruhban okulunun da Heybeliada’da olması adayı farklı kılan diğer unsurlar. Heybeliada’nın adı, uzaktan bakıldığında yere konulmuş bir heybeye benziyor olmasından imiş.

Sanatoryum, 1924 yılında açılmış, 1999 Marmara depreminde hasar gören binalar onarılmış ancak hasta azlığından 2005 yılında kapatılmış. Oysa ki İstanbul’un içinde İstanbul’a uzak bir mekan, faydalı bir çalışma modeline dönüştürülebilirdi.

Heybeliada’da hala bakımlı ahşap evler mevcut, sokak aralarında gezerken bol miktarda kedi göze çarpıyor. Adada dört mesire alanı var, girişi ücrete tabi olduğundan diğer adalara nazaran daha sakin. Değirmenburnu, mesire alanlarından biri ve buradan denize de girebilir, mangal kiralayabilirsiniz. Ada, bisiklet sevenler için de uygun ve güzel bir parkur. Adanın ara sokaklarında küçük,keyifli kafelerde oturup kahvenizi yudumlarken kitabınızı okuyabilirsiniz.

Ada sahilinde balık restoranlarda çok leziz mezeler ve mevsim balığı yiyebilirsiniz, ancak öncesinde balık fiyatında pazarlık yapmanızı öneririm.

heybeliada

Faytonla adada küçük tur ve büyük tur atabilirsiniz. Tepedeki ruhban okulu ziyarete açık, okulun bahçesi ve manzarası harika. Okulun içinde mermer hakimiyeti göze çarpıyor, zemindeki eski çiniler ise hayran olunacak kadar güzel. Sınıfları gezebilirsiniz, kütüphaneyi ise sadece kapısındaki penceren görebilirsiniz ziyaretçiye kapalı.

heybeliada

Ruhban okulunun binası aslen 9.yy’da inşa edilmiş olan Aya Triada kilisesi olup 1844-1971 yılları arasında 1000 civarı din adamı yetiştirilmiş, 1971 yılında çıkan kanun ile Türkiye’deki bir ilahiyat fakültesi çatısı altında öğretim verilmesi durumunu okul kabul etmeyince eğitime kapatılmış. Yunan ve Ortodoks lobileri okulun yeniden açılması için Amerikan hükümetine sık sık baskı yapmasına rağmen Türkiye kanunlarında bir değişiklik olmadığından okul hala eğitime kapalı.

heybeliada

Adaya Ulaşım:
Bostancı’dan Mavi Marmara motorları ile yaz kış adaya ulaşım mevcut, İstanbul Şehir Hatları İşletmesi vapur seferleri mevcut ancak seyrek. Kabataş, Eminönü, Kadıköy ve Kartal’dan da Adalara ulaşabilirsiniz.

 

Share.

6 yorum

  1. Heybeliada prens adalarının 2.büyük adası olup muhteşem biyerdir gerek temiz havası gerek değirmenburnu mesire alanı ve anlatamadığımız binbir güzelliği ile heybeliada da askerliğimi yaptığımdan dolayı adaya aşık bi insanım ve yeni yılda heybeliada’da geçirmek isterdim

  2. Ooof of memleket hasreti çektikçe senin resimlerden şifa buluyorum. Çok doğal ve beni oralara alıp götüren bir büyüsü var.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.