İstanbul’un arka kıyısı: Evcik Plajı

1

Evcik Plajı,  Çatalca’ya bağlı Karacaköy’ün Karadeniz kıyılarında olup,  bir çok İstanbullu’ nun henüz keşfedemediği,  8-10 km uzunluğunda uzunca bir  sahildir. Üçüncü köprü ve çevre yolları  ile yeni havalimanının açılışından sonra eminim ki Evcik Plajında da beach clup lar açılacak ve bu bölge de İstanbullunun hafta sonlarında kaçacağı Kilyos benzeri bir yer olacak.münevver-1Deniz, Karadeniz olması nedeniyle dalgalıdır, yüzme bilmeyenlerin fazla açılmaması gerekir.   Sahilde şezlong / şemsiye plaj hizmeti sunulmuyor, ziyaretçiler kendileri getiriyor şemsiyelerini, en azından şimdilik böyle. Civardaki köylerde kendin pişir-kendin ye türünden piknik yapılabilecek mekanlar da mevcut. Terkos Gölüne yakınlığı nedeniyle Durusu’da kano ve kahvaltı, öğleden sonra ise Evcik Plajında denize girebilirsiniz.IMGP4544-1 IMGP4563-1Plajın kenarında çadır kamp mevcut, kamp kurmasını sevenler çadırlarını getirebilirler. Bakir bir plaj olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Yaz aylarında ise pazar günleri İstanbul’un yakın ilçelerinden ( Arnavutköy, Büyükçekmece, vb.) ziyaretçisi fazla olur, tavsiyem hafta içi ya da cumartesi günleri ve aracınızla ya da motorla gelmeniz.

Trekking rotasında kültür yürüyüşü: 

Evcik Plajı  “deniz kum güneş” sevenler için temiz ve İstanbul’a yakın olması nedeniyle tercih olabilir. Ancak, bulunduğu yörede başka outdoor etkinlikler de yapılabilmekte. Ben bu bölgeye ilk 2009 senesinde trekking için gelmiştim. Karamandere  ormanlık bir bölgedir ve haftasonları doğa yürüyüşü sevenlerin yıllardır geldiği bir rotadır.

IMGP4525Orman içinde bir dere kenarında patika yollardan oluşan trekking rotası çok zorlamayan bir rota, ancak kene ve benzer haşerelere karşı çorap ve uzun paçalı kıyafetler ile sineksavar sprey kullanılması gerekir. Ayrıca rehbersiz kendi başınıza yürümenizi önermem, kaybolabiliriz zira ormanda gsm hatlarının kapsamı dışında kalabilirsiniz.IMGP4527Trekking rotası üzerinde İstanbul’un Bizanslılardan kalma Kurşun Germe ve Ballı Germe su kemerlerini de görme fırsatınız olacaktır, hala dimdik ayakta olan bu kemerlerle Istıranca Dağlarından İstanbul’a içme suyu taşınmış. Yine  Evcik Plajından Silivri’ye kadar yapılmış olan Anastasia surları dünya üzerinde Hunları durdurmak üzere yapılmış Çin Seddinden sonra  2.büyük seddir  ve hala orman içinde kalıntılarını görebilirsiniz.

Gölde günbatımı:

Orman ile Evcik Plajı arası sulak bir bölgedir, göl suyu denize doğru ilerlerken  küçük  göletler oluşturmuş. Üzerinde sandalla gezinti yapılabilmekte. Kenarındaki   salaş  kırbahçesinde tavşankanı tazen çay eşliğinde güneşin batışını izlemenizi öneriyorum. Çok basit, sade ve salaş bir mekan ancak  kocaman bir huzur kaplıyor insanın içini.IMGP4622-1 IMGP4627 IMGP4648-1

Evcik Plajı ve çevresindeki kültürel tarihi ve doğal güzellikleri günübirlik yapacağınız bir yürüyüşle siz de keşfedebilirsiniz.

Evcik Plajına  yol tarifi:

İstanbul’dan gidenler öncelikle Çatalca’ya sonrasında ise 37 km mesafedeki Karacaköy’ün merkezine giderek, köyden Evcik Plajına ulaşabilirler. İstanbul’dan ortalama 2 saatte varabilirsiniz.

Trakya’dan gidenler de dilerlerse Çatalca Merkezine gelip Karacaköy istikametine gidebilecekleri gibi Saray üzerinden D020 yolunu kullanarak yine Karacaköy’e gelebilirler.

 

Share.

1 Yorum

  1. istanbul dan günübirlik kaçmak isteyenler için güzel bir alternatif olmuş,anlatım ve güzel fotoğraflar için teşekkürler..

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.