İzmir Çevresinde Gidilecek 5 Yer

1

Tarihi geçmişi günümüzde 8,500 yıl öteye giden İzmir, farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan, Anadolu’yu Bat ile buluşturan bir özelliğe sahip. Sağlıklı Ege mutfağı, muhteşem antik kentleri, zengin koleksiyona sahip müzeleri, plajları, yemyeşil çam ormanları ve doğal güzellikleri ile İzmir sadece şehir merkeziyle değil çevresiyle de harika bir bölge.

İzmir’i ziyaret edenlerin, her biri ortalama 1 saat uzaklıktaki birçok tatil merkezine ulaşmaları oldukça kolay. Tarihi özellikleri ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bu yerleşim yerleri, özellikle yaz aylarında yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

İzmir Çevresinde Gidilecek 5 Yer

1. Foça

Foca Araç Kirala

İsmini Akdeniz fokundan alan İzmir’in şirin ilçesi Foça, muhteşem kıyıları, Rumlardan kalan tarihi taş evleri, deniz ürünleri, deniz kıyısındaki restoranları, butik otelleri ve dondurmasıyla tanınıyor. İzmir’den 1 saat gibi kısa bir sürede ulaşılabilen ilçenin tamamının SİT alanı olması nedeniyle doğal yapı ve mimaride hiçbir bozulma meydana gelmemiş. Yazın deniz, kum, güneş turizmiyle tatilcileri ağırlayan Foça, yılın diğer dönemlerinde daha sessiz olsa da özellikle haftasonları kahvaltı ve yemek yemek isteyenlerin tercih ettiği bir bölge.

2. Selçuk

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Efes Antik Kenti’ni de ağırlayan Selçuk, İzmir’in en güneyinde Aydın sınırındaki ilçesi. Maya takvimine göre yaşanacak kıyamette dünyada ayakta kalacak iki yerleşim yerinden biri olan Şirince Köyü ile geçmişte Asya’ya başkentlik yapan Efes’in yer aldığı Selçuk’ta, Selçuk Kalesi de görülecek yerler arasında. Aynı zamanda Dilek Yarımadası Milli Parkı ve Kuşadası’na da oldukça yakın bir konumda bulunan Selçuk’a İzmir’den 1 saatte ulaşılıyor.

3. Alaçatı

Adnan Menderes Arac Kirala

İzmir’in popüler tatil yerlerinden Çeşme’de bulunan Alaçatı’nın yıldızı son yıllarda giderek parladı. Şık, konsept butik otelleri, dar Arnavut kaldırımlı sokakları, tasarımcıların ofisleri, kafe, bar, restoran ve eğlence mekanları ve Rum mimarisinin etkisini taşıyan taş konaklarıyla Alaçatı, İzmir çevresinde gidilebilecek en güzel rotalardan. Ege otları, Çeşme kumrusu ve sağlıklı beslenme kültürü ile Alaçatı, keyifli bir seyahat için ideal. Şirin belde İzmir’den 1 saat uzaklıkta.

4. Karaburun

İzmir’in en sessiz ve doğası korunan ilçelerinden biri olan Karaburun, yıllar boyunca virajlı yolları yüzünden şehir ve kalabalık etkisinden uzak kalmayı başaran noktalardan. Son yıllarda yapılan yol çalışmaları ile çok daha kısa sürede ulaşılabilen Karaburun, bakir doğası, üç yanı Ege Denizi ile çevrili muhteşem manzaraları, nergis tarlaları, zeytin ağaçları ve leziz zeytinyağı ile doğal yaşamın öncüsü özelliğini taşıyor. Karaburun, Mordoğan çevresinde el değmemiş çok sayıda doğal koy bulunuyor. İlçeye İzmir’den 1 saatlik bir yolculukla varmak mümkün.

5. Bergama

İzmir’in kuzey sınırını oluşturan Bergama, köklü tarihi geçmişe sahip yerleşim yerlerinden biri. Antik dönemde Bergama Krallığı’nın (Pergamon) merkezi olan Bergama, tüm dünyada ses getiren buluşların ve olayların odak noktalarından biriydi. Su sesiyle terapi, tıp sembolü, psikoterapi, parşömen gibi buluşların gerçekleştiği Bergama, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne yer alıyor. Asklepion, Akropolis, Kızıavlu ve Bergama Müzesi Bergama’da  gezilecek yerlerden.

İzmir ve çevresi seyahat etmeyi sevenler için tam anlamıyla bir cennet. Çok sayıda gezilecek, görülecek yer olduğundan şehrin çevresini keşfetmek için en ideal seçenek olan İzmir Havalimanından araç kiralamak için  tıklayınız. Daha önce birkaç defa kullandığım Otorento firmasının sitesini ziyaret ederek araç kiralama fırsatlarını inceleyebilirsiniz.  İzmir’e Türkiye’nin dört bir yanından uçakla gelip, havalimanından araç kiralayarak rahatlıkla şehri keşfetmek mümkün. Güzel bir seyahat planı için hemen şimdi yola çıkın!

Share.

1 Yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.