Kefken’in pembe kayalıkları

5

Kefken, Kocaeli’ni Kandıra ilçesi sınırlarında ve  Karadeniz kıyısında bir belde. Pembe kayalıkları ve doğal plajları ile ön plana çıkıyor. İstanbul Ağva üzerinden ya da İzmit Kandıra üzerinden Kefken’e ulaşmak mümkün. Ağva tarafından gidildiğinde harika bir orman yolu ve hafif kıvrımlı köy yollarından keyifli bir yolculukla gidilir ki ben bu yolu tercih ediyorum.

Aslında Kerpe ve Kefken birbirine yakın iki kıyı ve ikisinde de kayalıkların farklı şekillere dönüştüğünü görmek mümkün.  Kayaların şekli girintili çıkıntılı, ilginç bir jeolojik yapı. Suyun içinde yumuşak olan kayalar çıkarıldıktan sonra sertleşiyor. Bu özelliğinden dolayı Osmanlı döneminde insan gücüyle dikdörtgen olarak kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a getirilmiş ve hatta Sultanahmet Camii dahil birçok caminin yapımında kullanılmış. Bugün dahi denizin kıyıya yakın bölgesinde kare şeklinde kesilmiş izleri görebiliyoruz. Özellikle akşam üzeri yöredeki olta balıkçıların akına uğrayan Kefken’de günbatımları fotoğrafçılar için güzel kompozisyon veriyor.

kefken-kocaeli

Kefken ve çevresinde doğal ve güzel plajlar var: Kapri, Kovanağzı, Kumcağız, Dikili, Kerpe, Cebeci bunlardan bir kaçı. Kefken açıklarında ayrıca bir de ada bulunmakta, üzerinde bir yapılaşma olmayan adaya kayıkla geçilebiliyor. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle yazlık sitelerin sayısı her sene artıyor. Yörede konaklama imkanı daha çok pansiyon, çadır, ev kiralama şeklinde. Yazları ise plajlar oldukça kalabalık.

Önerim; sabah Ağva’da dere kenarında kahvaltı yaptıktan sonra, Kandıra’ya geçip manda yoğurdu yemeniz, sonra da 10 km. mesafedeki yine pembe kayalıkların yoğun olduğu Kerpe’yi görmeniz.

Kerpe kayalıkları

Kefken – Kerpe arası 10 km. Biraz deniz, biraz güneş ve ardından günbatımını izlemek size de iyi gelecektir.
kefken
kefken-kocaeli

kefken

Share.

5 yorum

  1. Paylaşımınızı çok beğendim. Emeğinize sağlık. Istanbul, Kocaeli ve Sakarya çevresinde okuyan öğrenciler için de ucuz tatil imkanı olan bir yerdir.

    • Teşekkürler sevgili Damla, dediğin gibi ucuz ama aynı zamanda ulaşımı kolay ve güzel bir bölge…

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.