Kış güneşinde Oslo’yu keşfetmek…

2

Norveç, Avrupa’nın kuzeyindeki İskandinav ülkelerinden biri. Batısı tamamen Norveç Denizi olan Norveç’in kıyıları dantel gibi binlerce fiyorttan oluşuyor ve ülke turizminde bu fiyortlar çok önemli bir yer tutuyor. Doğusunda İsveç, kuzeydoğusunda ise Finlandiya ve Rusya ile komşu olan Norveç,  kutuplara en yakın ülkelerden. Vikinglerin vatanı olan Norveç günümüzde monarşi ile yönetiliyor. 1960’lı yıllarda denizlerinde bulunan petrol ve doğalgaz 1980’lerde ülkenin en önemli gelir kaynağı haline gelmiş. Norveç, ekonomisi ve halkın refah seviyesi ile Avrupa’nın en zengin ülkelerinden ancak Avrupa Birliği üyesi değil. Toplam nüfusu 5.200.000 olan Norveç’in para birimi Norveç Kronu ( 1 Euro = 9.44 NOK).

Oslo, Norveç’in başkenti ve ülkenin güney kıyısında konumlanmış. 648.000 nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehri. İstanbul’dan Oslo’ya 3.5 saatlik bir uçuş ile geldim. Bu kadar uzak mesafeli bir şehre ucuz uçak bileti kampanyalarını takip ederek ortalama 100 Euroya gidiş dönüş uçak bileti bulabilirsiniz. Aslında uçak bileti seyahatin en ucuz kısmı diyebilirim, çünkü Norveç konaklama, yeme-içme, ulaşım, gezme açısından alışageldiğim diğer Avrupa ülkeleri ile mukayese edilemeyecek kadar pahalı bir ülke. Ancak Norveç doğal güzellikleri ile görülesi bir ülke.

Oslo’da ulaşım

DSCF3606

Havalimanından şehir merkezine birkaç alternatif ulaşım şekli mevcut. Biz 10 kişi olduğumuzdan grup indirimlerinden faydalandık.

 • Tren; 90 NOK ve ortalama 20 dakika hızlı ve ekonomik, üstelik wifi mevcut.
 • Ekspres otobüsler; 130 NOK ve seyahat süresi ortalama 50 dakika, wifi mevcut.
 • Taksi; 500 NOK ile en pahalı alternatif.

Şehir merkezinde ise metro, raylı sistem ve otobüsler toplu taşıma araçları, her defasında 30 NOK vermemek için 335 NOK’a 24 saatlik kart, 490 NOK’a 48 saatlik Oslo pass kart alıp hem toplu taşıma araçlarının hepsinde kullanmak hem de müzelere indirimli giriş avantajı kazanmak daha mantıklı. Oslo Central Station şehir merkezindeki ulaşım merkezi olmanın yanı sıra restorantları, barları, her türlü dükkanları, cafeleri ile tam bir yaşam alanı gibi ve insanların buluşma noktası. Oldukça büyük olan Central Station’ın birden fazla kapısı var, bir taraftan Oslo Opera Binasına diğer yandan şehrin en popüler caddesi olan Karl Johans’a çıkılıyor.

Modern Oslo’nun yüzü; Opera House

Opera-House-Oslo

Oslo Fiyordunun doğu kıyısında limanda yer alan Opera Binası 2007 yılında yapılmış ve 2008 de perdelerin açmış. Modern dizaynı, cam duvarları, beyaz granit ve beyaz mermerin yarattığı amyans ile denizden çıkan bir iceberge benziyor. Oslo’nun modern yüzünü temsil eden binanın terasından şehri panaromik izleme imkanı da sunuluyor. Tursitlerin Oslo’daki görülecek yerler listesine not ettiği Opera Binası Central Station binasının hemen karşısında.

Viking Müzesinde tarihi gemileri görün

1970’lerde Vikinglerin savaşçı yaşamını ön plana çıkaran bir çizgi filmi vardı. Süslü Viking gemileri, çift boynuzlu şapkaları ile savaşçılar aklımda kalan sahnelerden. Çocukken, bir gün bu Viking gemilerini yakından göreceğimi hayal dahi edemezdim. Oslo, müze açısından oldukça zengin bir şehir. Viking Müzesi de ziyaret ettiklerimden biri. Şehrin batı kıyısındaki müzede Vikinglerin gemileri, kızakları, kullandıkları eşyalar sergileniyor. Müzeye öğrenciler indirimli girebiliyor, Türkiye’de öğrenci iseniz kimlik kartınızı yanınızda götürmenizi öneririm çünkü indirimi uyguluyorlar.Tam bilet 80NOK, öğrenci bileti 50 NOK.

Viking-Museum-Oslo2

The Gokstad gemisi; 1879 yılında iki delikanlının can sıkıntısından çiftlikte kazı yaparken enteresan şekilde bulunmuş. Arkeolojik çalışma 1880 yılında tamamlanmış ve sonrasında gemi restore edilerek müzeye sergiye konulmuş.

The Oseberg gemisi; 1903 yılında yine bir çiftinin bir profesörü çiftliğine davet ederek antik gemi kalıntılarını göstermesi sonucu başlatılan kazı çalışmaları ile çıkartılmış ve müzeye alınmış.

The Tune gemisi ise 1867 yılında yine bir çiftlikte bulunmuş. Gemiler M.S. 900’lü yıllarda inşaa edilmiş, Vikingler bu gemiler ile Grönland, İskandinavya, kuzey kutbu denizlerinde ve Norveç denizlerinde geniş alanlara yayılmış ve hüküm sürmüşler.

Folklorik Müze’de Norveç’in kültürünü yakından tanıyın

Norvec-Gezilecek-Yerler2

Viking Müzesi ile aynı bölgede olan Folklorik Müze bir kaç bölümden oluşuyor. Müzenin girişinde sergi salonu da bulunuyor. Avlu girişinde Samilerin folklorik kültürünü ve çocuk oyunlarını tanıtan bir bölüm var, seksek oyunun Samili çocukların da oynadığını görmek çocukların dünyanın her yerinde ortak oyunlarla büyüdüğünü gösteriyor. Aslında benzeyen sadece oyunlar değil, motifler de Anadolu motiflerine benziyor. Samilerin çadırları, düğüm teknikleri, pişirme ocakları ise açık bölümde sergileniyor. Açık hava bölümü bilet ücreti 10 NOK.

Folklorik-Muze-Oslo2

Açıkhava müzesi bölümünde Norveç’in farklı bölgelerinden getirilmiş, tarih boyunca farklı dönemlerde konut, kilise, okul olarak kullanılmış kütük binalar ve içlerindeki eşyalar kesinlikle görülmeli. 400-500 senelik tomruk binaları görünce, Norveç’in ağaç işlerinde ne kadar iyi olduğunu bir kez daha anlıyor insan.

Stave-Church-Oslo

Gol Stave Church, açık hava müzesinin en önemli binası. Kilise 1212 yılında şehir merkezinde ve tamamen ahşaptan inşa edilmiş. 1880 yılında kilisenin yerine daha büyük bir kilise inşaa edilmesine karar verilince Kral II.Oscar tarafından finanse edilerek eski kilise komple demonte edilmiş ve şimdiki yerine taşınarak montaj edilmiş.

Vigeland Heykel Parkı’nda yürüyün

Vigeland-Park-Norvec

Dünyanın en büyük heykel parkı olan Vigeland Heykel Parkındaki heykellerin tamamı tek bir heykeltraş Gustav Vigeland tarafından yapılmış. 212 adet insan figüründen oluşan parktaki heykeller bronz, granit ve ferforje. Girişi ücretsiz olan parkı gezmek için minimum iki saat ayırmanız gerekir. Heykellerin tamamı çıplak insan figüründen oluştuğu halde, heykellerin taşıdığı ifadeler ve anlamlar çıplaklığın önüne geçiyor.

Oslo-Gezilecek-Yerler-6

Parkın içindeki 100 metre uzunluğundaki köprü  1914 yılında inşa edilmiş, köprünün iki tarafındaki toplam 58 adet heykel 1925-1933 yılları arasında yapılmış. Heykeller kadın – erkek, farklı yaşlarda çocuk figürlerinden oluşuyor, ağırlıklı olarak kadın-erkek ilişkisini konu ediyor. Parkın simge ve popüler heykellerinden “Kızgın Çocuk Sinnatagge” heykeli de köprüde yer alıyor.

Vigeland-Park-Oslo7

Köprüyü geçtikten sonra çeşme bölümüne geçiliyor. Bu bölümdeki siyah granit üzerinde 20 ağaç grubu ve 112 heykelle insanlığın sonsuz yaşamın döngüsü anlatılmış. Yazın çeşmeden sular akarken kışın soğuk hava şartlarından dolayı çeşmeye su bırakılmıyor.

Vigeland-Park-Oslo2

Çeşmeden sonra merdivenlerden çıkarak parkın en yüksek noktasına varılıyor. Demir kapılardan geçip 121 figürün yer aldığı anıtın önüne gelindiğinde tek parça granitin üzerine yapılmış bu muhteşem anıt ve çevresindeki heykeller yaşamı sorgulatıyor insana.

DSCF3579

Vigeland-Park-Oslo

Heykellere dokunmak istiyor insan. En son bölümde ise kadın, erkek ve çocukların sonsuzluğu ifade eden tekerlek biçimde kenetlenişi The Wheel of Life heykeli ile sembolize edilmiş.Parkın heykel kısmı haricinde bir gölet ve çocuk oyun alanı, yürüyüş alanları da bulunuyor. Şehrin ortasında tam bir kaçış noktası.

 Oslo’da Görülebilecek Diğer Yerler

Karl Johan Caddesi, trafiğe kapalı alışveriş caddesi ( İstanbul’un İstiklal Caddesi). Cadde boyunca cafeler, mağazalar, otellerin yanı sıra Parlamento binası, Ulusal Tiyatro binası gibi önemli yapılar da geçilip yaklaşık bir kilometre sonra Kraliyet Sarayına ulaşılıyor. Sarayın bahçesi halka açık, güvenlik görevlisi dahi görmediğim bahçe ve çevresi kameralarla kontrol ediliyor.

Oslo-Gezilecek-Yerler3

Müze severler için Oslo tam bir müze şehri. Oslo kartınızı ilk günden alın ve ekonomik bir şekilde müzeleri gezin. Edvard Munch ‘un meşhur Screem  ve Madonna tabloları  Muncmuseet ‘de sergileniyor.

Fiyort ülkesi Norveç’e gelip de fiyort gezintisi yapmadan dönmek olmaz. Cumartesi, pazar ve pazartesi günleri Opera Binasının hemen yanından kalkan iki saatlik bir fiyort turu alın ( 279 NOK)

Oslo Katedrali, şehrin tam merkezinde. Kırmızı kiremitleri ile dikkat çeken katedral 17.yy da yapılmış. Kraliyet ailesi ve parlemento üyeleri de bu katedrale geliyormuş.

Nobel Barış Merkezi, Oslo şehir merkezinde ve vaktiniz varsa ziyaret edebilirsiniz.

 Oslo’da yeme-içme

Norveç, göçmen nüfusun yüksek olduğu bir ülke ve bunu Oslo caddelerinde gezerken bariz hissediyor insan. Iraklıların kebap dükkanları dikkat çekecek kadar fazlalıkta. Pizza ve makarna restorantları tüm dünyada olduğu gibi Oslo’da da yaygın. Norveç’te dışarda yemek yemek oldukça pahalı turistlere göre. Oslo’ya gelirken somon ve diğer deniz mahsullerinin daha makul fiyatlı olabileceğini düşünmüştüm. Ancak marketlerde daha uygun fiyatla sandviç, konserve, meyve ile karın doyurmak mümkün. Bir kere para ödeyip pet şişe ile su alıp sonra tatil boyunca bu şişeye musluktan su doldurup içebilirsiniz, şebeke suyu gerçekten çok leziz. Bu arada küçük pet şişe suyun fiyatı 28 NOK ( 3 euro). Sabahları bir çok yerde kahve + kek / kruvasan tarzı kahvaltılıklar satılıyor ( 10 NOK ).  Norveç tam bir kahve şehri.

Norvec-Ne-Yenir

Geyik eti Norveç’e gelenlerin tatması gereken bir tad, patates ile servis edilen geyik eti için 229 NOK (24 euro) , ton balıklı salata için 175 NOK (19 euro) ödedim, bu arada restorantta su servisi ücretsiz yapılıyor. Ben geyik etini test ederken arkadaşım bu kadar yol geldik bir balık yiyelim dedi ancak balık o kadar da leziz değildi. Norveç’te morina, ringa, somon, sardalya ve uskumru balığı sık tüketilen balıklardan. Midye, yengeç, karides de Norveç mutfağında yerini almış.

DSCF3616

Central Station yeme-içme için her türlü alternatifi bulabileceğiniz bir mekan. Ayrıca Karl Johans Caddesinin hemen girişindeki Oslo Katedralinin çevresinde ve pasaj girişlerinde de çok sayıda seçenek var.

Gezi ile ilgili diğer notlar:

 • Oslo’yu kış güneşinde gezdim, sadece yerler değil deniz bile buz tutmuştu. Norveç’e yazın bile gelirken tedbirli olmakta fayda var.
 • Otobüs şoförlerinin nezaketini ve yardımcı oluşlarını hep minnetle hatırlayacağım.
 • Şimdiye kadar gezdiğim en pahalı ülke oldu Norveç, ama kuzey ışıkları görmek herşeye değdi.
 • Bergen, Norveç’in en güzel şehirlerinden, bir sonraki seyahatimi Bergen için yapacağımı şimdiden biliyorum.
 • Konaklamamızı Anker Hostel’da yaptık, Oslo’da ekonomik konaklama için hostel olarak önerebilirim ancak bir dip not vermeliyim; hostellerde çarşaf-nevresim ekstra ücrete tabi.

Norvec-Alis-Veris

 • Norveç’ten eliniz boş dönmek istemiyorsanız vakumlanmış somon, kurutulmuş balık, kahverengi keçi peyniri Geitost alabilirsiniz.
 • Norveç’e schengen vizesi ile giriliyor ancak ülke AB ülkesi değil ve euro geçmiyor.
 • Oslo’ya varışta vize kontrolünden çok kolay geçilmiyor, dönüş uçak biletinizi ve konaklama rezervasyonunuzu muhakkak bastırıp yanınıza alın.
 • Oslo hava limanından ayrılırken pasaport kontrol kuyruğu tahmin edemeyeceğiniz kadar kalabalık oluyor, beni uyarmışlardı ancak bu kadar olacağını düşünmediğimden çok da dikkate almamıştım, siz siz olun oyalanmadan direk kontrole gidin.
Share.

2 yorum

  • Çok teşekkür ederim Fatoş, keşke bir günümüz daha olsa imiş, pahalı bile olsa sevmiştim ben Oslo’yu 🙂

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.