Lüksün Adresi: Capri Adası

1

Capri Adası, İtalya’nın güneyinde Akdeniz açıklarında olup jet sosyetenin gözde mekanlarındandır.  Napoli’den feribot ile 45dk.da geçilebiliyor. Birden fazla deniz ulaşım şirketi feribot seferi yaptığından gidiş-dönüş biletinizi ve sefer saatlerinizi buna göre ayarlarsanız sorunsuz ve keyifli bir gezi sizi bekliyor.

Capri Adası’ nın adının Latince keçi manasında olan  “Capreae”  kelimesinden ya da vahşi domuz anlamındaki “Kapros” kelimesinden geldiğine inanılıyor. Adanın dik ve sarp yamaçları dikkate alındığında doğruluk payı çok çok yüksek.

Capri Adası

Mart ayında, Napoli’den 14:30 feribotu ile Capri Adası’na geçtik. Limanda yatlar boy boy dizilmişler. Küçük bir meydan ve balık restaurantları karşılıyor adanın ziyaretçilerini. Asıl mekanlar adanın tepesinde, o nedenle restaurantların arasındaki finiküler  girişi yoğun, bileti alıp yorulmadan  yukarı çıkıyoruz… Dileyenler yürüyerek de çıkabilirler… Tepede yine bir küçük meydan, kilise ve saat kulesi ilk göze çarpanlar… Meydanda kafeler, küçük dükkanlar var. Yüzümüzü güneşe verip meydanda keyifli bir kahve molası verdik, gelip geçen valizli insanlar, günübirlikçi turistler sezon olmadığı halde adaya akın etmişler adeta. Yazın adaya günde min. 10000 ziyaretçi geldiği söyleniyor.

napoli - capri adası

Adadan Vezüv Yanardağı çok net görünüyor… Birbirinden şık ama bir o kadar da mütevazi görünümlü butik otel ve dükkanlar Capri Adasının meydanına açılan sokaklara dağılmış durumdalar. Biz de sırayla meydana açılan her sokağa tabir yerinde ise daldık…Daracık sokaklarında kimi zaman bir dükkanın albenisine kapıldık kimi zaman fırından yeni çıkmış mis gibi kokan acıbadem kurabiyelerinin kokusuna … Kaybolmak istiyor insan diye içinizden geçirirken zaten kayboluyorsunuz 🙂 Her sokağın köşesinde sokak tabelası ile birlikte adanın hangi tarafınızda olduğunu simgeleyen ayrıca yön tabelaları da koymuşlar…

capri adası
Capri Adası

Mart ayında henüz sezon açılmadığından marka dükkanların bir çoğu kapalı idi, yeme içme üzerine olan dükkanlar ve yaz kış açık olan dondurmacılar turistlere 12 ay hizmet veriyorlar. Sokakları gezerken limon ağaçları dikkat çekecek kadar çoktu,  limonçello likörü İtalya’nın en meşhurlarından… Hava erken karardığından gündüz fotoğrafı fazla çekemedik, ama Capri Adası gece de bir başka güzel…

Capri Adası
Öneri;

  • Manzaralı bir cafede oturup, limonçello likörü için.
  • Romantik sokaklarda yürüyün.
  • Yaz ise tekne turuna katılıp adanın açıklarındaki Faraglioni kayalıklarının içinden öpüşerek geçin, şans getirdiğine inanılıyor.

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.