Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet…

1

Nisan sonu gittiğim Mardin’de sadece sarı kesme taşlı binalar, medreseler, manastırlar etkilememişti beni. Kaldığım beş gün boyunca hergün bir sokak etkinliği, sergi, kültürel bir aktivite ilanı ile karşılaşmıştım. Hatta bir keresinde aşırı yorgun olduğum halde otele dönmeyip Zinciriye Merdivenlerinde bir saate yakın oturmuş ve “13 Metrekare Sanat Kollektifi” nin aynı zamanda şehrin dört farklı yerinde yaptığı kısa film gösterisini de izlemiştim, hem de büyük bir şaşkınlık içerisinde… Gencecik ve üretken insanlar, inanılmaz bir özveri ve heyecanla Mardin sokaklarında sanatlarını sergiliyorlar.

Şimdilerde yani yaz aylarında ise Marangozlar Kahvesinde açıkhavada eski filmleri seyirci ile buluşturuyorlar. Bir yanda yükselen Ulucami minaresi, bir yanda uzayıp giden Mezopotamya ovası… Tahta sandalyelerde oturup, nostaljik film izlemek… Ne kadar özlüyoruz bunu yaşadığımız şehirde… Oysa Mardinliler bunu yaz boyu yaşayacaklar…

Kısacık zamanda Mardin için özveri ile çalışan arkadaşlar tanıdım ve İnstagramdaki paylaşımlarını takip ediyorum, işte bu paylaşımlarından biri var ki ben de kendimce onlara bu projelerinde destek olmak istedim.

Projenin Adı: Neresi Sıla Bize, Neresi Gurbet…

13 Metrekare Sanat Kollektifi’ nin bir araştırma projesi, işin içinde fotoğraf olunca haliyle dikkatimi çekti. Projenin Amacı; Mardin ve ilçelerinde ( 1991 Mardin sınırlarındaki Hasankeyf, Gercüş, İdil, Cizre ve Silopi de dahil)  1900-2000 yılları arasında çekilmiş olan fotoğrafları ve çekim esnasındaki anılarını aile albümlerinden belli izinler dahilinde toplamak ve belirli dönemlerde yine Mardin’de bir sergi ile bugünkü şehirle ve Mardinliler ile buluşturmak.  Belgesel bir çalışma olacak, sadece bir defalık bir çalışma değil. Bu projede video, ses kaydı, fotoğraflardan zengin bir arşiv hedefleniyor.

Projenin adı ise Murathan Mungan’ın Dönmek şiirindeki dizelerinden alınmış… Farklı dinlere mensup, farklı dilleri konuşan, farklı etnik kökenlere sahip Mardinliler yüzlerce, binlerce yıl beraber yaşamışlar bu coğrafyada ve hala da devam ediyorlar birlikte yaşamaya ancak içlerinden bir kısmı dünyanın dört bir yanına dağılmışlar çeşitli sebeplerden dolayı. Bu proje ile fotoğraflarda da olsa yine bir araya gelinebilir diyor gençler.

Fotoğraf arşivlerimizi gözden geçirelim mi…

Herkesin albümünde eski fotoğraflar vardır, neden bir gün sergilenmesin ki… Siz de Mardinli iseniz ya da elinizde Mardin ve köylerine dair fotoğraflar varsa bu projeye destek olursanız harika olur. Gençlere bu güzel projede bol şans ve başarılar diliyorum, dilerim sergilerini görme fırsatım da olur.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz… 13metrekare.org fotoğrafları belli bir izin ve onay dahilinde projeye dahil ediyorlar. Umarım BenimleGez olarak bir kaç fotoğraf da olsa katkı sağlamış olurum sayenizde…

Murathan Mungan’ın Dönmek şiiri…

Dönmek, mümkün mü artık dönmek
Onca yollardan sonra
Yeniden yollara düşmek
Neresi sıla bize, neresi gurbet
Al bizi koynuna ipek yolları
Üstümüzden geçiyor gökkuşağı
Sevdalı bulutlar uçan halılar
Uzak değil dünyanın kapıları
Neresi sıla bize, neresi gurbet
Yollar bize memleket
Gitmek, mümkün mü artık gitmek
Onca yollardan sonra
Yeniden yollara düşmek
Neresi sıla bize, neresi gurbet
Rakılı akşamlar, gün batımları
Çocuk gibi ağlar yaz sarhoşları
Olmamış yaşamlar, eksik yarınlar
Hatırlatır herşey eski aşkları
Neresi sıla bize, neresi gurbet
Yollar bize memleket

 

 

 

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.