Nevaşa Gölünde bot gezisine ne dersiniz?

4

Naivasha  ( Okunuşu ; Nevaşa ) Gölü, Kenya’nın Büyük Rift vadisi içindeki  büyüleyici güzellikteki bir tatlı su gölü. Doğal yaşam, özellikle de kuş çeşitleri açısından oldukça zengin bir göl. Flamingo da dahil olmak üzere 400 çeşit kuş çeşidi barınıyor.  Gölün etrafında turistler için country tarzı konaklama yerleri mevcut. Kenya gezisi dahilinde, Nakuru Gölünden Masai Mara  istikametine giderken rehberimizin önerisi ile uğradık.

nevaşa gölü-kenya

Gölde,  bot  ile yaklaşık bir-bir buçuk  saatlik bir gezinti yaptık. Bota 6-7 kişilik gruplar halinde biniliyor ve rehberle geziliyor. Gezinti sırasında gördüğümüz en heyecan verici hayvanlar  suaygırı ile balık kartalı  idi. Suaygırına yaklaşık  10-15 mt. kadar yaklaştık, seyahat öncesi suaygırları hakkında hiç bilgim olmadığı için bu kadar mesafede olmaktan  korkmamıştım; seyahat sonrasında internetten yaptığım araştırma sırasında bir suaygırının bir turisti karada dört nala kovaladığını görünce şaşırdım açıkçası. Gölde gezinti sırasında kıyıya yakın yerlerden geçtiğimizde zürafa, zebra, geyik türü hayvanlardan da gördük. Gölün yüzeyinde sarmaşıkvari otlarla, mor çiçekler oldukça güzel görünüyorlardı.

208616_102910633126907_8225027_n

Gezinti sırasında gördüğümüz diğer farklı hayvan ise balık kartalı. Gölün bir bölgesinde rehberimiz botu durdurdu ve sessizlik istedi bizden, sonra da ıslık çalarak kovadaki kocaman balıkları teker teker göle atmaya başladı, işte bu sırada kartal da balıkları bir bir tuttu, bu kartal türüne balık kartalı diyorlar.

Nevaşa Gölü

neşava gölü

Başrollerini Robert Redford  ile Meryl Streep ‘in oynadığı ve 7 dalda Oscar alan  Out of Africa filmi 1985 yılında Nevaşa Gölünde çekilmiş, rehberler bu bilgiyi her turiste övünerek veriyorlar. Bot turu oldukça keyifli idi, gezinti sırasında büyük bir huzur hissettim ve bot turunun süresi  keşke daha uzun olsaydı diye düşündüm.

dsc_7265

lake nakuru

Öneri:
Mümkünse bir gece Nevaşa Gölü çevresindeki country tarzı bir çiftlikte konaklayarak güne Nevaşa’da başlayın.

Share.

4 yorum

  1. Bir sonraki ziyaretim buraya olacak . Nereleri gezmem gerektiğini sayende öğreniyorum. Fotograftakinin yarısı kadar güzel olsun o bana yeter. Eline sağlık:)

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.