Pertek’de günbatımı…

1

Tunceli ve Elazığ Keban baraj gölünün iki yakası. Elazığ’a bağbozumu için gitmiştim, Tunceli ise ayak basmadığım şehirler listesinde idi.

Baraj kenarındaki bir bağda bağbozumu yaptıktan sonra tam da Elazığ’a dönecekken feribotla Pertek’e gidip dönme ve günbatımını karşı kıyıdan izleme fikri aniden oluşuverdi. Feribot 15-20 dk.da Pertek Kalesi manzarası eşliğinde martılarla beraber karşı kıyıya geçtik. Küçücük bir ilçe, insanları sıcak. Sohbet ettiğimiz hemen herkes gezmek görmek için buralara gelineceğine şaşırıyordu.

pertek-feribotu

Atatürk Pertek’e geldiğinde bir evde konuk olmuş, bu ev hala ayakta ancak içinde kimse kalmıyor, kilitli idi. Çarşıda ilerlerken evlerin arasından gökyüzünün sararmaya kızarmaya, güneşin batmaya başladığını görünce  inanılmaz bir heyecan bastı bizi. Tavsiye üzerine bir binanın 5.katındaki terasa koşar adımlarla çıktık, baraj ve gökyüzünün muhteşem görüntüsünü izlemeye doyamadım.pertek-tunceli

Yaşadığım günbatımı showu bu kadar diye düşünerek minibüse binmiştim ki baraja doğru inerken asıl show yeni başlıyordu. Gözümün gördüğü bu güzelliği kaçırmadan çekim yapmak isteyişimizi yolcular gülerek yadırgadılar ” allahın son günü değil ya, niye bu telaş” dediler ama kısa bir süre sonra ön saflarda yer açıp” gel buradan çek” bile diyen çıktı. Feribot karşı kıyıya vardığında hava artık kararmıştı, Pertek Kalesi tüm güzelliği ve ışıltısı ile gölü aydınlatıyordu. Gezgin bir fotoğrafçı olarak bir çok şehirde günbatımı izledim ve çekim yaptım ancak ben Pertek’teki günbatımı gibisini görmedim…

keban-barajı

keban-pertek-elazığ

pertek-feribot-keban

Öneri;

  • Keban Baraj gölü kenarında Pertek Kalesi’ne nazır oturun ve yüzünüze rüzgara verin
  • Feribot ile Pertek’e geçin günbatımını karşı kıyıdan izleyin
  • Vaktiniz varsa tekne ile Pertek Kalesi’ne geçip, kaleyi gezin.
Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.