Pizzanın anavatanı ;Napoli

0

Napoli; İtalya’nın güneyinde, Roma ve Milano’dan sonra ülkenin 3. büyük şehri. Vezüv Yanardağının eteklerinde kurulu olan  Napoli  ile İzmir kardeş şehirler, her ikisi de deniz kenarında ve palmiyeleri bol…

İtalya’da kuzeyden güneye indikçe gelir düzeyi azalır, suç oranı artar. Napoli’de yaşam ve alışveriş, diğer şehirlere göre daha ekonomik  ama bir o kadar da hırsızlık açısından riskli. Üç  günlük  Napoli seyahatimin bir gününü , otelin kapısında park halindeyken çalınan kiralık araç için karakol ve Avis arasında mekik dokuyarak geçirmiştim. Napoli’den güzel anılarla dönmek istiyorsanız bu konuyu önemseyin ve boynunuzdaki fotoğraf makinasından, çantanızdaki cüzdana kadar dikkatli olun derim. Gelelim Napoli’ye…

Napoli-İtalya

Napoli’nin merkezi, kiliseler ve daracık sokaklarla çevrili “eski şehir” bölgesi. Burası UNESCO Dünya Mirası listesinde. Ara sokaklarda balıkçılar, el işi yapan ustalar, Barok tarzı binalar var. Şehirdeki en önemli kilise olan San Gennaro Katedrali ve 17. yüzyıldan kalma heykellerin bulunduğu San Severo Kilisesi de bu bölgede. Yine şehir merkezindeki Piazzo Plebiscito Meydanı’ndaki San Francesco di Paola Kilisesi Vatikan’daki St. Pietro Bazilikası’nı andırıyor.

Napoli-İtalya

Napoli, deniz kenarında ancak dik yamaçlarda kurulu mahalleleri de var. Ulaşımı kolaylaştırmak için Napoli’de bu dik mahalleleri sahile bağlayan  üç tane finiküler hattı var. Montesanto finiküler hattı ile eski şehirden Napoli’yi teras gibi yukarıdan izleyebileceğiniz aynı zamanda harika bir botanik parkı olan yukarı Napoli’ye Vomero’ya çıkabilirsiniz.

Kıyıdaki Castel Nuovo Şatosu 1200 lü yıllarda yapılmış,  bu  muhteşem yapı hala etkileyici, içinde ise pazar günleri hariç hergün açık olan müzesi var, ücretli girişi olan Şatonun içini gezebilir, burçlarına çıkabilir ve Akdeniz’in uçsuz bucaksız maviliklerine buradan dalabilirsiniz. Kalenin girişindeki zafer takları, üzerindeki asker figürleri dikkat çekici.

Napoli-İtalya

Napoli’nin sahilinde 1727 yılında açılan ve Avrupa’nın en büyük opera binalarından olan San Carlo Opera binası ile hemen karşısında tavanı camekanlı  Türkiye’de bildiğimiz AVM lere benzemeyen mimaride Galleria Umbertoi alışveriş merkezi turistlerin uğrak mekanlarında. Artık buradan itibaren alışveriş dükkanları , cafeleri, kitapçıları ile Via Toledo ‘dayız yani Napoli’nin İstiklal Caddesi… Fiyatlar ise başka bir İtalyan ya da Avrupa şehrine göre  farkedilecek kadar düşük.

Galleria Umbertoi-Napoli
Napoli, pizzanın anavatanı. Kral I.Umberto’nun eşi Margarita için özel bir şey yapmak istemişler ve domates, mozzarella ve fesleğen ile kraliçenin adını taşıyan margarita pizzası oluşmuş. Napoli’de popüler pizza restoranları var ancak pizzanın vatanı olan bir yerde bir kaç dükkanla sınırlamak ne kadar doğru! Restoranlarda iki türlü fiyat görürseniz şaşırmayın, oturup yiyecekseniz yüksek fiyat geçerli, elinize alıp çıkacaksanız düşük fiyat geçerli… Seyahatim mart ayına denk geldiğinden paskalya bayramı nedeniyle dükkanlar paskalya kekleri ve çörekleri ile iştah açıcı derece harikaydı.

Napoli-İtalya

Alışveriş dükkanlarını gezerken bol miktarda kırmızı kuru biber, sarımsak görünce insanın aklına Gaziantep-Urfa tarafı geliyor.  İtalyanlar kırmızı acı biberin şans ve bereket getirdiğine inanıyorlar, kız istemeye giderken çukolatanın yanında demet demet kırmızı kuru biber götürüyorlarmış. Bu inanışın çıkış noktası da ülkenin güneyi yani Napoli bölgesi. O nedenle bu bölgede çok görüyoruz kırmızı biberleri. Açıkçası İtalya’nın bir çok bölgesine gittim ve sadece burada dikkat çekici derece gördüm kırmızı biber salkımlarını.

Napoli-İtalya
Napoli ‘de gezerken binaların duvarlarında ve sokaklarda yerlerde koyu renk kesme taşları çokça gördük, nedeni ise Vezüv yanardağından püsküren lavlar sonucu oluşan taşların kullanılması.

Napoli-İtalya

Napoli’de bir günden fazla zamanınız var ise ;

  • Lüksün adresi meşhur Capri Adası ‘na feribotla geçebilir,
  • Amalfi kıyılarına inebilir,
  • Pompei antik kentini gezebilirsiniz.

Napoli’de otel rezervasyonunu yaparken otelin bölgesi açısından biraz dikkat etmek gerekir, bizim otelimiz lokasyon ve emniyet açısından her ne kadar kapısından arabamız çalınmış olsa da ideal yerler arasında idi, karanlık-kuytu bir sokakta değildi. Capri Adası manzarasındaki balkonumuzda güneşlenmek oldukça keyifli idi.

Napoli- İtalya

Share.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.