Rönesans Şehri; Lucca

2

Lucca; İtalya’nın Toskana Bölgesinde, Rönesans döneminden kalma , surları ile ünlü bir şehir .

Cinque Terre gezisinin son günü Bologna havalimanına rahat gidebilmek için önce trenle La Spezia’ya geldik ve günübirlik araç kiraladık. Zaman kaybetmemek adına  kahvaltı bile yapmadan yola çıktık , çok açız ve bir an önce kendimizi bir yerlere atmak istiyoruz. Araba ile ortalama 2,5-3 saatte (trafiğe denk gelmez isek ) Bologna’ya gideceğimizi hesap edip yol üstünde bir kasaba ya da bir şehirde 3 saatimizi geçirmeyi planladık. Otelde Lucca’yı önermişlerdi, daha önce görmediğimiz bir şehir olduğundan  öneriye kulak verdik. Otoyol gayet güzel ve sorunsuz.Lucca, Pisa Kulesine 25 km mesafede, daha önce görmediyseniz yol üzerindeki Pisa Kulesini gezinize dahil edebilirsiniz.  La Spezia’ya  90 km. mesafedeki Lucca’ya 45-50 dk.da vardık.

Lucca’nın girişinde uzun şehir surları ile büyük bir şehir kapısı karşıladı bizi. İlk ziyaret noktamız olan turizm ofisine uğrayarak önce şehir ile ilgili haritayı temin edip, gezilecek yerleri işaretledikten sonra  bol miktarda Toskana broşürü topladık, broşürlere baktıkça içimiz gitti ve aklımıza Toscany Under Sun filmi geldi, bir gün Toskana’da bir köy evinde kalıp, ayaklarımızla üzüm ezip makarna yapımına katılmak için yeniden gelmeyi ayaküstü hayal ettik 🙂

lucca walls LuccaLucca , Ligurya Denizi kıyısında düz bir ovaya konumlandığından iniş çıkış tepeler yok, bisiklet için oldukça ideal . Bunu şehre adım atar atmaz görüyorsunuz , herkes bisiklet sürüyor. Çocuklu aileler  için özel bisikletler, sevgililer bisikletten bisiklete el ele, hatta kimileri bir elle bisiklet sürüp diğer elle telefonla dahi konuşuyorlar, yani o derece yaygın bir bisiklet kullanımı  var. Lucca’yı  çevreleyen surların meşhur olduğunu söylemiştim, Rönesans’tan kalan şehir çok çok  iyi korunmuş. Lucca , birbirini çevreleyen üç halka şehirden oluşuyor, şehre giriş çıkışlar en dış halkadan ve yine  üç büyük kapıdan yapılabilmekte: Porta San Pietro, Porta Santa Maria ve Porta San Donato.
Lucca
Lucca’da  tam 43 tane kilise var, bunlardan en önemlisi dış cephesi Carrara mermerleri ile kaplanmış Roman tarzında yapılmış olan San Michele in Foro Kilisesi. 1070 yılında yapılmış olan kiliseye tarih boyunca ilaveler yapılmış. Sağ alt cepheye, 1476 veba sonunu kutlamak için Matteo Civitali tarafından heykel Madonna Salutis Portus heykeli 1480’de  yapılmış.

Lucca tarih boyunca ipekleri ile de ön planda imiş , İtalya’nın ve Avrupa’nın ipek başkenti olarak adlandırılmış.

pizza

Önce karnımızı doyuralım dedik, Düklük Sarayına bakan kafelerden birine oturduk ve çok farklı bir menü seçtik; pizza 🙂 Ama bu sefer kapalı pizza seçtik  yani bizim kapalı pide gibi… Yemek sonrası yürüyüş rotasındaki cadde üzerinden çeşitli dükkanlara girip çıkarak, katedral ve Guinigi Kulesi ‘nin önüne geldik. Kulenin özelliği tepesinde ağaçların olması. Saat Kulesi de yine bu güzergahta görülebilecek tarihi yapılardan.

lucca

Caddelerin zemini iri parke taşları ile döşenmiş ve biz bir tarihin üzerinde yürüyoruz. Oldukça heyecan verici benim için.  Guinigi Kulesinden devam edince Romalılardan kalma Piazza Anfitiyatrosu ‘na  vardık. Büyük bir daire şeklinde olan  Piazza’nın ortası boş bir meydan, meydanın etrafı ise turistik dükkanlar ve cafelerle çevrili. Zaman ilerliyor ama biz  Lucca’dan ayrılmak istemiyoruz, tarih kokan sokaklarda  sadece yürümek bile çok keyifli. Araç trafiği olmayışından tüm yolu yine yürüyerek ama bu sefer koşturarak geri döndük, havanın güzel oluşu ve sevimli dar sokaklar bizi tahminimizden fazla zaman geçirmemize neden oldu.

Lucca

LuccaLucca’dan çıkışta arabanın benzin göstergesinin hiç değişmemiş olduğunu fark ettik, bu sefer aklımıza deponun bize boş verilmiş olabileceği geldi 🙂 Otoyoldan ilk çıkıştan çıkarak bir benzin istasyonuna gittik, herhangi bir görevli bulunmaması ne kötü, deponun dolu mu boş mu olduğunu istasyondaki diğer müşterilere sorduk, baktılar, kimi boş kimi dolu dedi:) bu arada zamanımız da boşa gidiyor, en düşük para ile benzin alıp ibrenin değişip değişmeyeceğini test etmekte bulduk çözümü ancaka en düşük paramız 50 Euro ve para üstünü vermiyor makina. 3.bilirkişimiz deponun dolu olduğunu söyledi, ikna olduk ve yola çıktık yeniden. İkindi vakti geldiğinde Floransa’yı geçerken tır trafiği artmaya başladı, havalimanına tahmin ettiğimiz saatte geldik. Bu arada araç bize deposu dolu teslim edilmiş, onu da anlamış olduk.

Demek ki İtalya’da araba kiralamada sorun yaşamamak için önceden rezervasyon yapmak gerekiyormuş. 1.gün gelirken 6-7 saat süren yolculuğumuz dönerken 2,5 saat sürdü ve bir şehri daha görmüş olduk.

Öneri;

  • Pisa Kulesi ve Lucca’yı tam anlamıyla gezmek için bir tam gün ayırınız,
  • Guinigi Kulesi’nin tepesine çıkıp, şehri kuşbakışı izleyebilirsiniz.
  • Lucca müze ve sanat şehri, ilginiz var ise gezinize bir kaç sergi ve müze dahil edebilirsiniz.
  • Bisiklet kiralayıp şehri bisikletle daha keyifli gezebilirsiniz.
  • Lucca, Toskana şehri olduğundan konaklama için bir şato ya da bir bağ evi de düşünebilirsiniz.

 

Share.

2 yorum

  1. derya dogan on

    Daha önce Pisa ya yani Lucca nin bu kadar yakinina gitmiş olup bu güzel şehri görmeden dönmüş olmama çok üzüldüm . Sokaklarda sadece yürüyerek bile aldiginiz keyfi içimde hissettim. Hayatin yettiğince görmek istediğim yerler listesine bu küçük şehri de ekledim. Bir de Lucca diye bir İtalyan öğretmenle tanismistim onu animsatarak yuzumun gülmesine sebep oldunuz teşekkürler iyi aksamlar 🙂

  2. Sevgili Derya, bir sonraki İtalya seyahatinde görmeni çok isterim… Toskana Bölgesi içinde kalan bu güzel şehir ve çevresi kesinlikle görülmeye değer…

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.