Tabiat parkı; Acarlar Longozu

8

Acarlar Longozu, Sakarya ilimizin kuzeyinde Karasu ve Kaynarca ilçelerinin orta noktasında, İstanbul’a ise mesafesi yaklaşık iki saat.

Acarlar Longozu, denizden 2km içerde oluşmuş, yaklaşık 1500 hektar alana sahip olan gölün genişliği 200 ila 1200 metre arasında değişiyor, derinliği ise ortalama 1,5 mt. Doğal tabiat parkında mevsimine göre  200 den fazla kuş çeşidine rastlamak mümkün, göçmen kuşların favori uğrak mekanlarından.   1.derece doğal sit alanı ilan edilmiş bölgede kanatlılardan başka tilki, domuz gibi yabaniler de yaşıyor.

acarlar-longozu

Longozda bitki örtüsü çok çeşitlilik göstermekte, özellikle nilüferler nisan ve mayıs aylarında görsel bir şölen de sunuyor ziyaretçilerine. Gölde deniz bisikleti ile gezinti imkanı var. Ancak bu doğal güzelliğin içinde plastik deniz bisikletleri inanılmaz kötü görünüyor. Göletin bir tarafında ahşaptan yürüme yolu yapılmış, belli bir yere kadar gölü izleyebiliyorsunuz. Acarlar  bir subasar ormanı, dünyada ender rastlanan bir oluşum,   Bir orman düşünün, bildiğiniz dişbudak, kızılağaç, karaağaç ve söğütlerden oluşuyor ama kökleri her mevsim suyun içinde, göğe bakan dallarında irili ufaklı kuşlar ötüşüyor. Bir göl düşünün, içinde yüce ağaçlar yükseliyor, nadir su bitkileri ve kuş türleri ile doğa severler için bulunmaz bir alan : Acarlar Longozu

IMG_3990

 

longozLongozu ziyaret ücretsiz, girişinde ahşap bir restoran ve küçük bir iki iskele mevcut, dilerseniz kendi etinizi getirip mangal kiralayabiliyorsunuz ya da mekanda yemek yiyebiliyorsunuz. Yazın aşırı kalabalık olan bu mekanı gezmek için en ideal dönem nisan ortası ile mayıs başı yani nilüferlerin açtığı dönem. Kuş fotoğrafı çekmeye düşkün fotoğrafçılar mart başında giderse kuşların kuluçkaya yattığı ve yavruların çıktığı dönem olduğundan  güzel kareler çekebilirler.

IMG_4031

Restorantın sahibi Yılmaz Bey, kuşlarla ve ördeklerle dost olmuş, beslenme vakti geldiğinde “ibişşş, gel gel gellll” diye seslendiğinde hiç ortalıkta görünmeyen kuşlar bile bi anda dibinde bitiveriyor, ördekler ve kuşlar mısır kırıntısı yemek için gölden koşa koşa çıkıp Yılmaz Beyin etrafında toplanıp eylem yapar gibi vaklıyor ve yemin atılmasını sabırsızlıkla bekliyorlar. Hafta sonu nereye gitsek diye düşündüğünüzde çocuklarınızla beraber ziyaret edebileceğiniz keyifli bir yer Acarlar Longozu.

Mart ayında kuşların kuluçka vaktinde ve nisan sonu nilüferler açtığında yeniden Acarlar Longozuna gelmek şart oldu, ajandama bugünden işledim.

acarlar-longozu

Longoz nedir? Akarsuların taşıdı kalıntıların nehir ağzını tıkaması ile akarsu yatağında su tutulması sonucu oluşan tabi set göllerine Longoz denilmekte.

Subasar orman nedir ? Longozlar bulundukları bölgede farklı bir ekosistem oluşturmakta. Bu sisteme Su basar orman denilmekte ve  dünyada çok az sayıda  örnekleri bulunmakta. Ülkemizde de az sayıda bulunan bu su basar ormanlardan biri de Acarlar Longozu.

Acarlar Longozu hakkında detaylı  bilgi almak için  tıklayınız…

Öneri:

 • İstanbul’dan erken yola çıkarsanız Sapanca Gölü kıyısında kahvaltı, longoz gezisi, dönüş yolunuzun üzerindeki Poyrazlar Gölünde piknik şeklinde harika bir günübirlik tur programı yapabilirsiniz.
 • Nisan ortası- mayıs sonu dönemi nilüferlerin açma zamanı gidebilirsiniz.
 • Kuş fotoğrafçıları ise Şubat sonu-mart başı giderse kuşların kuluçka zamanını fotoğraflayabilirler.
 • Karamüezzinler tepesine tırmanıp longozu kuş bakışı izleyebilirsiniz.
Share.

8 yorum

 1. Solmaz Yıldız on

  Acarlar Longozu’na 3 kez gittim ama doyamadım. Sudaki yansımaların fotoğrafını çekmek apayrı bir zevk veriyor…

 2. AyhanKeleşoğlu on

  Süper, süper. Gözünüze ve kelimelerinize sağlık:)
  Yanıbaşımızdaki güzelliklerin farkına varmadan günlük yaşam keşmekeşinde zamanımızı fütursuzca harcıyoruz. Sayenizde kendimizede zaman ayırmamız gerektiğini hatırlamış olduk , sağ olun var olun 🙂

  • Teşekkürler Ayhan, uzaklara kaçamıyorsak yakınlara kaçabiliriz değil mi:-)) Doğa en güzel kaçış noktamız…

 3. Evet 21-24 nisan istanbulda olucam kismetse açarlar logosu ve Şile ve agvaya gitmek isterim inşallah araç bulabilirm

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.