Trekking ve fotosafari için güzel bir rota: Uçmakdere

1

Uçmakdere;Tekirdağ ‘ın  Şarköy ilçesine bağlı, Ganos Dağı eteklerinde kurulmuş eski bir Rum köyü. Yamaç paraşütü ile de adını sıkça duyduğumuz Uçmakdere, aynı zamanda çok güzel bir trekking rotası.

Tekirdağ’a 35 km, İstanbul’a ise 170 km. uzaklıkta olan Uçmakdere’ye Tekirdağ’dan  Kumbağ ve Barboros üzerinden belli bir mesafe boyunca  dik yamaçlardan S’ler çizerek gidiliyor, başlangıçta ürküyorsunuz ancak sonra mavi deniz ve yeşil doğa manzarası içinde kıvrıla kıvrıla gitmenin keyfi ile yolun durumu geri planda kalıveriyor 🙂

uçmakdere

Uçmakdere Köyünün Rumca  adı “Avdimio” anlamı ise “hoş yer” , gerçekten de köy bugün bile gerek doğası gerekse insanları ile oldukça hoş. 1924 yılındaki mübadele ile köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a,  Selanik’teki Türkler de köylerini bırakıp Uçmakdere ‘ye göç etmişler. Nüfus ortalama 250-300 civarında. Köy geçmişten günümüze dek  üzümleri ile nam salmış.  Hatta Rumların yaşadığı dönemlerde çavuş üzümünün Amerika’ya buradan gönderildiğine dair resmi kayıtların olduğu da söyleniyor.uçmakdereUçmakdere’ye  ilk gidişim bir trekking  ekibi ile olmuştu  oysa ben fotoğraf turu sanıyordum:)  Trakya’nın en yüksek noktalarından olan Ganos Dağlarının tepesine doğru zorlu bir yürüyüş  sonrasında   dik yamaçlardan aşağıya zaman zaman da iplerle birbirimize destek olarak inmiştik. Trekking, boynumda fotoğraf makinası ile yorucu olsa da  dağda karşılaştığımız çoban ve sürüsü, yeşil doğa, Marmara Adası manzarası ve yamaç paraşütü ile atlayanların görsel şovu ile unutamayacağım güzel bir gün olarak kaldı hafızamda.

Uçmakdere köy meydanına  vardığımızda  bildik köy kahvehaneleri karşıladı bizi.  Eczane , bakkal  vb. bir kaç küçük esnaf da var köyde. Köylüler çok samimi ve yardımseverler. Köyü dolaşmaya başladığınız andan itibaren farklı olduğunu hemen hissettiriyor. Boyalı yağ tenekelerine  renk renk dikilmiş çiçeklerin dizildiği kapı ve pencere önlerini, evleri, sokakları o kadar güzelleştirmiş ki köyden çıkasımız gelmedi diyebilirim. Dokusu bozulmamış evler Rumlardan kalma, ahşap ve taş çok uyumlu, tek katlı veya iki katlılar .  uçmakdere-tekirdağ

Bir kaç tanesi yıkılmış bakımsızlıktan ama bunlar bile o kadar güzeller ki fotoğraf çekmeye doyamadım. Köyü dere yatağı  ikiye bölmüş, yazın kuruyan dereden kışın tahta köprü ile geçiliyor. Ihlamur ağaçlarının kokusu baş döndürüyor. Köyün çıkışında yol kenarındaki  asırlık kocaman çınar ağacı ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Yürüyüş sonrasında kahvehaneye dönerek  ıhlamur ve taze  çay içip  sohbet ettik köyün amcaları ile, onlar alışıklar köylerinin  ziyaretçilere…uçmakdereMeydanın bir köşesinde  tezgahlar kurulmuş;  ev eriştesi , köy tarhanası, köy ekmeği, ıhlamur, adaçayı, sarı kantoron, üzüm pekmezi  vb.  organik köy ürünleri  satılıyor. Uçmakdere balı ise son dönemde  daha çok rağbet görmeye başlamış bile.

Köyün içinde konaklama imkanı bulunmamakla beraber kıyısında çadır kampı alanı ve küçük bir de pansiyon  var. Ayrıca Uçmakdere ‘ye 20 km mesafedeki Mürefte ve Hoşköy ‘de motel ve pansiyonlar bulunmakta. Köy ve civarına motocros tutkunları , fotoğrafçılar, yamaç paraşütü yapmak isteyenler gelmekte.  Ağustos / Ekim arasında Şarköy’den Uçmakdere’ye kadarki kıyı bölgesinde bağ bozumu  yapılmakta, sonbaharda günübirlik ya da bir gece konaklama ile tüm sahili  güzel bir rota ile gezebilirsiniz. Yine sonbaharda yapılan  kışa hazırlık çalışmaları ( salça-tarhana-erişte yapımı, sebze -tütün kurutma işlemleri vb. )  fotoğrafçıları köye çekiyor.

uçmakdere-fotosafariUçmakdere – Şarköy sahil şeridi boyunca ahşap balıkçı barınakları ile balık tutma iskeleleri görülmeye değer, hatta merakınız ve sabrınız varsa oltanızla balık da tutabilirsiniz.

uçmakdere

Uçmakdere yılın dört mevsimi için  gidilesi bir köy;

  • Yaz; sahilde denize girebilir  ve mangal – piknik yapabilirsiniz,
  • Bahar; Ganos Dağlarından köye doğru muhteşem manzara eşliğinde trekking,kır kahvehanelerinde çay içebilirsiniz.
  • Sonbahar; Uçmakdere ve Mürefte kıyı şeridinde bağbozumu ve balık tutma, sonbahar fotoğrafları çekme,
  • Kış; sahilde yürüyüş, dalga seslerinde kitap okuma…

uçmakdere

uçmakdere

 

 

 

 

Share.

1 Yorum

  1. İstanbul yoğunluğundan bunalanlar için güzel bir rota,anlatım ve fotoğraflar için teşekkürler..

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.