Viyana’nın Hundertwasser Evleri

0

Hundertwasser Evleri ilginç tasarımı ile Viyana’yı ziyaret eden turistlerin favori mekanlarından biri… Köşebaşı bir lokasyonda, dış cephesi rengarenk, hiçbir doğru cephesi olmayan yamuk yumuk bir apartman, halk evi.

Hundertwasser

Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan ve Joseph Krawina ile Peter Pelikan isimli iki mimar tarafından 1983 – 1986 yılları arasında inşa  edilen bu evler, Viyana’nın o görkemli sarayları ile şehrin önemli yapıları arasına girmeyi başarmış. Tabanı dalgalı olan evin çatısı toprak ve çimenle kaplı. Odalarından yükselen ağaçların dalları pencerelerden dışarıya doğru uzanmakta.

Dalgalı taban fikri “ Eğri büğrü bir yüzey, ayaklara tatlı bir melodi gibi gelir” düşüncesi ile oluşmuş. Sanatçı Hundertwasser, bu alanda çirkin bir yapının yükselmesine içinin el vermediğinden evin tasarımı için hiçbir ücret talep etmemiş. Binanın içerisinde 52 daire, 4 ofis, 16 özel teras ve toplamda 250 ağaç ve çalılık bulunmakta.

Evi ziyaret etmek isteyenler için adresi; Landstrasse –  Kegelgasse 34-38 numara.

Hundertwasser
Hundertwasser
Hundertwasser

Kunt Haus Wien

Friedensreich Hundertwasser tarafından tasarlanan Hundertwasser Evlerine  yaklaşık 300-400 mt yürüme mesafesinde bulunan,  müze ve sanat galerisi olarak kullanılan Kunt Haus Wien evlerini de dışardan gördük… Bu bina  da yine aynı sanatçı tarafından tasarlanmış.  1892 yılında mobilya fabrikası olarak inşaa edilen bina, Avusturyalı sanatçı Hundertwasser tarafından dışa vurumcu mimari tarzıyla yenilenmiş. Sanat evindeki etkinlikler hakkında bilgi almak isterseniz tıklayınız…

dsc_7802

Share.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.