Arabada giderken fotoğraf nasıl çekilir?

0

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, çekim için mekanın ve zamanın pek önemi olmaz. Yolda, arabanın içinde giderken bile makine hazır beklerim ben:) Çok kaliteli fotoğraflar hedeflemesem de gezdiğim yere dair sıradan sokak fotoğrafı türünden fotoğraflar olur ama seyahat edilen bölgeyi tanımama katkı sağlar…

Günümüzde cep telefonları ile çok iyi yol fotoğrafları ve videoları çekebiliyoruz, hatta cep telefonuna takılan sabitleyicilerle titreşimi minimuma indirerek kaliteli çekimler de yapmak mümkün. Eğer cep telefonu ile çekim yapmıyor da yarı profesyonel bir makine kullanıyorsanız çekim ayarı nasıl olmalı, ben nasıl çekiyorum?

Hem bu konuda biraz bilgi vereyim hem de Fas’ın mavi şehri Chefchaouen ile liman şehri Tangier (Tanca) arasında arabanın içinden seyahat halinde iken çektiğim fotoğrafları paylaşayım…

Arabada giderken fotoğraf nasıl çekilir?

  • Yolda hareket halinde iken çekim modunu “enstantane öncelikli ” ye getiriyorum yani perde süresi önceliğimiz, sonra da günün saatine ve ışığa göre perde hızını 1500-3000 arasında denemeler yapıyorum, bu arada iso ayarımı otomatikte tutuyorum…
  • İso’yu otomatik yapmaz isem değerimi gün ortasında 200 lerde tutmayı tercih ediyorum… Hava kapalı, ışık az ise ISO 400-600 de olabilir. Bu bana neyi sağlıyor, makinanın modu Enstantane öncelikli  olduğunda seçtiğim S değerinin hedeflediğimiz karelerdeki hareketi yakalamasına yardımcı oluyor, fotoğrafı daha net çekmek istiyorsak ışık iyi olmalı.

  • Kullanacağınız objektif orta açıda bir objektif olursa kimi zaman geniş açıdan kimi zaman zoom ile farklı kareleri yakalayabilirsiniz. Ben genellikle 18-105 mm objektifimi kullanıyorum yol fotoğrafı çekeceğim zaman. Camda yansımalar olacaktır, o zaman biraz zoom yapıyorum ve camdaki yansımalardan  kurtulmaya çalışıyorum. Tabi bazen camdaki yansımalar fotoğrafa ayrı bir anlam katabilir, istenmeyen yansımalar demek daha doğru olacak bu durumda.
  • Arabada pencereyi açma imkanı yok ve camın gerisinden çekim yapıyorsam, fotoğrafın rengi de doğal olmayabiliyor, bu nedenle ışık ayarını her zaman otomatik White Balance da tutuyorum, çok iyi bir kare yakaladığımda sonradan renklerini kolaylıkla istediğim hale getirip, düzenleyebiliyorum.

Bu arada arabada giderken sadece fotoğraf değil video da çekiyorum. Sarsıntıyı minimumda tutmak için monopod kullanıyorum. Monopodu her seyahatimde taşıyorum yanımda.

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.