Ay Vadisi Wadi Rum

2

Wadi Rum, Ürdün’ün güneyinde bir çöl vadisi. Akabe’ye 60 km. mesafedeki Wadi Rum’a  İstanbul ‘dan Akabe ve Amman’a direkt uçmak mümkün.

Kasım ayında ziyaret ettiğim Wadi Rum’da güneşin göründüğü anlarda tişörtle dolaşacak kadar sıcak, gölgelerde ise kazak ya da bir mont gerektirecek kadar serin idi. Malum çöl havası.  Otobüsle Lüt Gölünden  Wadi Rum’a doğru ilerlerken yol boyunca Hicaz demiryolu eşlik etti bize.  II.Abdulhamit’in  gerek askeri amaçla gerekse hacca kolay ve güvenli gidilebilmesi için inşaa ettirdiği tren yolu hala kullanılıyor. Demiryolunun inşaası 1900-1908 yılları arasında Şam’dan Medine’ye kadar Alman mühendisler ve Türk işçiler tarafından yapılmış.

wadi-rum-hicaz-trenyolu

Wadi Rum’a vardığımızda vadinin girişinde müze girişi gibi biletli bir giriş kapısından geçtik ve bizleri safari yapacağımız araçlara yönlendirdiler. Mütevazi girişten sonra  safari sırasında ne kadar farklı ve özel bir coğrafyaya gelmiş olduğumuzu daha iyi anladım. Bölge 1998 yılında Ürdün tarafından koruma altına alınmış.

wadi-Rum-Ürdün-2

Wadi Rum’un kızıl kumları ve  tepeleri güneşin altında, altın sarısından kızıla doğru bir renk kartelası gibi adeta. Sarının ve kızılın tonlarındaki değişik şekillerdeki kum tepelerinin yanı sıra,  1734 mt yüksekliğindeki Jabal  Rum tepesi  Ürdün’ün en yüksek ikinci noktası . Wadi Rum vadisine Ay Vadisi de denilmekte. Vadi, 720 km2 lik bir alana sahip.

Wadi-Rum-Ürdün-4

Wadi Rum ‘da jeep safarinin yanı sıra deve safari,  kaya tırmanışları, balon gibi alternatif aktiviteler de yapılmakta. Biz jeep safari yaptık.  Safari etkinliğinin dahilinde bedevi kamplarının birinde öğle yemeği molası verildi ve çölün ortasında harika bir öğlen yemeği yedik. Kampta aynı zaman da konaklama imkanı da var, çölde yıldızların altında uyumak oldukça keyifli olmalı.

Wadi-Rum-Safari
Wadi Rum’un kayalıkları arasındaki mağaralarda insan ve antilopları tasvir eden binlerce yıllık duvar resimleri arkeolojik açıdan çok çok önemli ancak turistlere bu mağaraları göstermek yerine eğlenceli bir 4*4 safari yaptırmayı tercih ediyorlar.

Wadi-Rum-5

Wadi Rum’un kırmızı kum ve kayaları insana Mars gezegenini anımsatıyor, işte bu özelliği film yapımcılarının da dikkatini çekmiş ve vadide yaklaşık on kadar film çekilmiş. Filmlerin nerdeyse tamamı Mars ve uzay filmleri olup bir kaçı :

  • Lawrence of Arabia ( 1962 de ilk çekilen film )
  • Red Planet
  • The Last Days of Mars
  • Prometheus
  • The Martian ( 2015 )

Öneri;

  • Bütçenizi ayarlayıp çölde balonla uçarak Wadi Rum’un güzelliklerini yüksekten izleyin.
  • Bir gece çölde bedevi kamplarında konaklayarak yıldızların altında uyuyun.

wadi Rum

Share.

2 yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.