Bir öğretmenden mayalı ekmek tarifi

0

Antalya Olympos’daki Köyevi Pansiyon yazımı sunarken “Mutfağından güzel kokular gelen pansiyon” ifadesini kullanmıştım. Onaltı yıl oldu bu aile işletmesine müdavim olalı. Her ziyaretimde mutfaktan farklı farklı güzel kokulara tanık olurum.

Yeni yılın ilk günlerinde yani Ocak ayında yaptığım son seyahatte yine mutfaktan mis gibi ekmek kokuları yayılmaya başlayınca “ben bu ekmeğin tarifini almalıyım” dedim ve hemen ertesi gün ekmeği beraber yaptık. Benim ekmek kokusuna karşı özel bir ilgim var, ekmeğin koktuğu evde huzur vardır mutluluk vardır, öyle düşünürüm.

Gülistan Pehlivan işletmenin sahibi, branşı biyoloji olan emekli bir öğretmen, ama mutfakta harikalar yaratıyor. Yaratıcı ve azimli bir yapısı var, oldukça da çalışkan. Bu özelliği mutfakta çok işe yarıyor. Kendi ekmeğini kendi yapıyor, üşenmiyor… Kimi sabah börek tepsisi çıkıyor fırından, kimi sabah gözleme dahi açıyor. Pansiyonun konukları bu durumdan oldukça hoşnut. Zaten Köyevi Pansiyon’u da diğer işletmelerden ayıran en önemli özellik bu, evinizde gibisiniz…

Mayalı ekmek nasıl yapılır diye merak ediyorsanız buyrun  izleyin… Ekmek yapanlar kendi deneyimlerini videonun altında paylaşırlarsa bilenler bilmeyenlere öğretmiş olur…

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.