Fotoğrafta “pan” tekniği

0

Seyahatlerde sadece gündüz değil gece de fotoğraf çekmeye çalışıyoruz. Hani önümüzden hızla geçen bir arabayı kameramızla takip etmeye çalışır ve bu esnada deklanşöre başarız ya… İşte bu tür fotoğraflarda, hareketi çektiğimiz kareye yansıtırız ve fotoğraflarımız net çıkmaz, giden aracın geride bıraktığı hızı da sanki kafrajımıza taşımız oluruz. Kısaca tasvir etmeye çalıştığım bu yöntemin adı fotoğraf literatüründe Pan Tekniği diye geçer.

Genellikle bisiklet, taşıt, koşan adam vb. özneleri kendimize model alırız pan tekniğinde… Yani hızlı modelleri hedef alırız. Takip ettiğimiz odak noktası daha net çıkarken, çevresi ve arka fondaki nesneler de ışıktan çizgi gibi yansır fotoğrafa. Bunu yapmak için özel bir ekipmana ihtiyacımız yoktur, hava karardıktan sonra yol kenarında sabit durup önünüzden geçen araçlarda deneyebilirsiniz. DSLR bir makinanız varsa çekim modunu Tv öncelikli ( yani enstantane öncelikli) moda alıp,  enstantane süresini değiştirerek  çeşitli denemeler yapabilirsiniz,  yukarıdaki kapak fotoğrafında benim kullandığım enstantane süresi 1/4 sn. böylece arka taraftan hızlı geçen objeler sadece ışık çizgisi şeklinde kadrajımda yer almış oldu.

pan-photo-halep
pan-photo-lisboa
pan-photo-madrid

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.