Fotoğraftan para kazanılır mı?

4

2008 yılında DSLR fotoğraf makinası aldığımda bir kaç fotoğraf eğitimine katıldım, bunlardan birinde stok fotoğrafçılık nedir, fotoğraftan para kazanmak mümkün müdür, fotoğraflar nerede nasıl satılır gibi konuları da görünce ilgim ister istemez bu tarafa doğru kaymaya başladı. Başlangıçta kulağa hoş geliyor, hobinizden para kazanmak gibisi yok, hayaller kuruyorsunuz ama uzaktan göründüğü kadar kolay değil bu işler… Deneyimlerimden yola çıkarak bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere ya da fotoğraf arşivini değerlendirmek isteyenlere belki kapı açmış olurum.

1- Stok fotoğraf sitelerine üye olunKabak Koyu 110

Türkiye’de yerli fotoğraf stok siteleri zaman zaman açılıyor ancak devam edeni ben görmedim, çünkü bu sistem kolay gibi görünmekle beraber alt yapı için çok iyi yatırım isteyen bir iş. Düşünün, milyonlarca fotoğrafı barındıracak bir yapıdan bahsediyorum. Yurt dışında ise 15 yılı aşkın zamandır bu stok fotoğraf işini layıkı ile yapan siteler var. Benim de üyesi olduğum istockphoto ve gettyimage bunlardan sadece biri diyorum çünkü istockphoto gettyimage ın sitesi.. Diğer stok fotoğraf sitelerini Shutterstock, fotolia, depositephotos, dreamstime, 123rf diye sıralayabilirim.

Üye olurken sizden örnek fotoğraflar istiyorlar, bakalım gözünüz  yaratıcılık yönünüz iyi mi. Kabul edilirseniz sitenin kurallarına uygun fotoğrafları yüklemeğe başlayabilirsiniz.

2- Fotoğraflarda aranılan özellikler neler?DSC_1479

Stok fotoğraflar teknik anlamda iyi olmalı, çünkü bu fotoğraflar afiş, broşürlerde ya da haber- reklam sitelerinde kullanılmakla birlikte artık aklınıza gelecek her alanda kullanılıyor. Baskı işi önemli iştir, renk ayarları, ışık hep iyi olmak zorunda. Bu işin teknik kısmı, işin güzel yani ise fotoğraf tekniğinizi gelişiyor bu alan sayesinde.DSC_8021

Fotoğraflardan isim, marka gibi şeyleri silmeniz gerekiyor, çünkü ticari fotoğraflarda bunlara yer yok. Ayrıca fotoğraftaki kişilerin bu fotoğrafa izin vermesi gerekiyor, model sözleşmelerini bizzat imzalatıp sisteme tek tek yüklüyorsunuz. Zahmetli bir iş :)) Ama gezgin iseniz çektiğiniz gezi fotoğraflarını editorial olarak ne marka silmeye ne de model sözleşmesine gerek kalmadan yükleyebilirsiniz.

3- Cep telefonu ile çekin yükleyinDSC_7112

İlla ki  çok iyi bir fotoğraf makinasına ihtiyacınız yok aslında… Ben küçük küçük de çekip yüklesem derseniz iphone ile çekilen fotoğrafları anında yükleyip satışa sunabilirsiniz de… Sonuçta bu fotoğraflar da web dünyasında iş görüyor, sadece dev reklam panolarına çıkmaz, böyle bir beklentiniz olmasın.

4- Konsept fotoğraf çekina_DSC9637

Özel günlere uygun fotoğrafları 1-2 ay önceden çekip siteye yüklemeniz gerekiyor. Diyelim ki sevgililer günü konsepti yapıyorsunuz, ocak ayı başında siteye yüklenmiş olmalı. Fotoğrafları çekerken aynı kareleri bir dikey bir yatay çekin ve yükleyin, birbirine benziyor diye çekinmeyin.DSC_0047-1

Fotoğrafları ne kadar doğal ve ne kadar doğal ışıklı çekerseniz şansınız o kadar fazla… O nedenle çok ekipman, stüdyo vs diye sızlanmayın, ben bir ara evin penceresinin önündeki sehpayı çekim masası haline getirmiştim, her pişirdiğimi her yediğimi konsept yapıp çekiyordum.

Tatil fotoğraflarından, hasta ilaç fotoğraflarına, ofis fotoğrafından meze fotoğrafına aklınıza gelecek her fotoğrafın bir alıcısı var…O nedenle alan geniş, yeter ki yaratıcı olun ve olabildiğince sade fotoğraflar çekin.

5- Bu fotoğrafı kim alır?DSC_4017

Çektiğiniz fotoğrafı daha çekerken stok  için çekiyorsanız bunu düşünmelisiniz, bu fotoğrafı kim ne için alır? Siz bu soruya yanıt bulabiliyorsanız zaten o fotoğraf satılır. Fotoğrafları siteye yüklerken kelime taglama kısmı işte bu açıdan önemli, arayan sizi nasıl bulabilecekse o kelimeleri girin.

6- Sürdürebilen kazanır_DSC0929

Üç beş fotoğraf yükleyip çok satış beklemeyin. Instagrama günlük nasıl yükleme yapıyorsanız burada da her gün olmasa da düzenli fotoğraf yüklemek gerekiyor, şanslı bir fotoğraf varsa örneğin bir fotoğraf bazen binlerce kez satılabilir ve size de para kazandırabilir, ama dediğim gibi tamamen şans bu.

7- Ne kadar kazanılır?DSC_1483

Yeni başladığınız zamanlarda ayda 3-5 Dolar, 8-10 ay sonra ayda 10-15 dolar… Niye böyle düşük derseniz, satılan tutarın acemilere %15i ila %20si arasında ödeme yapılır genellikle… Derken yükselir bu rakamlar, yukarıda dediğim gibi düzenli yükleme yapar, özel çekimler yaparsanız ayda 100 dolardan 1000 dolara kadar yolu var. Daha fazla kazanılmaz mı kazanılır, ama 3-5 sene çalışmak lazım… Olaya bir de şöyle bakmak var; instagrama yükleyince para mı kazanıyorsunuz ? Aynı şeyi stok sitesine yapsanız para gelecek :))_DSC7877

Bildiklerimi paylaşmaya çalıştım, kafanıza takılanları yazının altında sorabilirsiniz. Merak edenler satıştaki fotoğraflarımı bu linkten görebilirler… Tıklayınız

Share.

4 yorum

  1. Merhaba,

    Istockphoto’ya üye oldum, fakat ara tara fotoğraf yükleme kısmını (hatta öncesinde bir testten bahsediliyor) bulamadım. Upload veya contributor page gibi bölümler varmış, fakat o menülere ulaşmayı başaramadım. Yeni fotoğraf mı kabul etmiyorlar, yoksa ben mi (ki muhtemelen böyle) beceremiyorum?

    • benimlegez on

      merhaba, istock sistem değiştirdi, komple getty image geçti, şimdi de esp denilen bir menü üzerinden fotoğraf kabulü yapıyorlar… eğer istock da üye iseniz size bir mail gelmiş olması gerekir, yeni kullanıcı adı ve şifre…

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.