Güney Çin’in gelişen yüzü; Guangzhou

3

Guangzhou , Çin’in güneyinde gelişen bir ticaret şehri. Yıl boyunca yapılan uluslararası fuarları ile adını son dönemlerde sıkça duyduğumuz Guangzhou’ u  iş geliştirmeyi amaçlayan pek çok sayıda Türk ziyaret ediyor. Çin’in Guangdong eyaletinin başkenti ve en büyük şehri olan Guangzhou’ nun nüfusu yaklaşık 13.000.000. Guandong eyaletinde o kadar fazla  nehir var ki bu nehirler bir örümceğin ağları gibi eyaletin tamamını dolaşıp okyanusa kadar ulaşıyor, böyle olunca da deniz taşımacılığı da gelişmiş ve bölgeye çok önemli katkı sağlıyor. Guangzhou’yu iki yakaya ayıran nehir ise Pearl River ( İnci Irmağı ).

Girişimci kişilerin Çin’den ucuz mal getirip satmak gibi hayalleri  vardır. Ancak artık Çin çok ucuz değil, o dönem geride kalmış. Aksine bazı ürünleri Türkiye’de üretmek daha ekonomik olabiliyor. Çinliler gelirleri yükseldikçe indirim konusunda oldukça katılar ve asla iskonto yapmıyorlar. Firmaların web sitelerine  aldanmayın, fotoğraflara bakınca büyük devasa fabrika gibi görünen bir işletme aslında küçük ya da orta ölçekli atölye çıkabiliyor. Internet pazarlamasını, seo işlerini çok iyi yapıyorlar. Özetle, Çin’e gitmeden önce firmaları çok çok iyi araştırın…

İlkbaharda ve sonbaharda Guangzhou’da çok büyük iki ticaret fuarı yapılıyor,  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ve İstanbul Ticaret Odası’nın web sitelerinden fuar takvimini takip ederek,  desteklerden faydalanmak ve  gezilere katılmak mümkün.

Guangzhou’ya Vize ve Ulaşım

İstanbul’dan  Türk Hava Yolları ya da Çin Hava Yolları ile Guangzhou’ya direk uçabilirsiniz. Biz dört kişi olduğumuzdan ucuz uçak bileti ile uçmayı tercih ettik ve Singapur aktarması ile önce Hong Kong’a uçtuk (neredeyse yarı fiyatına), bir gece kalıp dinlenerek ve de Hong Kong’u da görerek ertesi gün trenle konforlu bir seyahatle iki saatte Guangzhou’ya vardık ( tek yön tren bileti ortalama 40 US Dolar)

Türk vatandaşlarından Singapur ve Hong Kong vize istemiyor ancak ülkeye girerken bir belge dolduruluyor, çıkarken de pasaport kontrolde bu belgeler toplanıyor. Hong Kong’dan Çin’e ise gümrük ve vize kontrolünden geçerek girebiliyor. Çin vizesini seyahat öncesi Türkiye’den almak gerekir. ( Not: 2016 yılından bu yana Çin Türklere turist vizesi vermiyor, Çin’den belediye başkanının imzalı davetiyesi ile sadece ticari vize veriyor; 30.01.2017)

Guangzhou’da Sizi Neler Bekliyor

Harika bir metro ağı var ve  kullanımı da çok kolay. Taksi ücretleri çok ucuz olduğundan taksiye binmek isteyebilirsiniz ancak İngilizce bilen taksici  çok az, o nedenle gideceğiniz yerlerin Çince adreslerini önceden temin etmeli ya da harita üzerinde işaretleyerek göstermelisiniz, ayrıca taksiciler taksimetre açmak istemiyorlar ve neredeyse on katı fazla ücret talep ediyorlar.

Guangzhou-Metro-Map2

Otel lobilerinde şehir haritaları ücretsiz veriliyor, bu haritalarda hangi grup ürünü nerede bulabileceğiniz yer almakta. Alışveriş yaparken dikkatli olmanızda fayda var, birileri yolda giderken size yanaşıp bir yerlere götürmek ya da mal göstermek isteyebilir. Biz marka çantaların taklitlerinden almak istiyorduk, çanta-aksesuar bölgesinde gezinirken genç bir adam yaklaşık bizi  showroomlarına götürmek istedi, takip ettik gittik ancak satın almadan çıkmak mümkün olmadı, taklit ürünler gerçekten çok iyi ve üzerinde markanın logosu vs yazıyordu, pazarlıklar çok fazla işe yaramadı diyebilirim ama yine de satın aldık, taklit ürünleri polisin görmemesi için önce siyah poşetlere koyup sonra da direk otele götürmemizi önerdiler, ciddi cezası var imiş.

Çin’de döviz büfesi yok ve sadece bankalarda change işlemi yapılıyor, ayrıca ciddi bir prosedürü var, bu nedenle harcayacağınız kadar miktarı bozdurmanız lehinize olacaktır, aksi takdirde sürekli bankalardan çıkamazsınız.

Facebook, twiter, instagram gibi sosyal medya siteleri Çin’de yasak ve hiçbir şekilde girilemiyor. Otellerde, restaurant ve alışveriş merkezlerinde ücretsiz wifi oldukça yaygın, ekstra bir paket almanıza gerek yok. Metroda ve caddelerde gözlerini telefondan ayırmayan Çinlileri görünce şaşırmayın, whatsapp yazışmaları ya da video paylaşımları çok popüler.

çin-guangzhou

Hareketli, cıvıl cıvıl görünen caddelerin iki arka sokağı zıtlık gösterip  tipik bir Çin mahallesi olabiliyor. Ya da bir su kanalının bir yakası 40-50 katlı otellerin apartmanların olduğu modern bir yerleşim yeri iken, kanalın diğer yakasında tarım yapılan bir köyü görebilirsiniz. Bu tarz zıtlıklara çokça rastlamak mümkün.

Gece 11.00 den itibaren yüksek ışıklı binalar enerji tasarrufu için ışıklarını kapatıyorlar. Işıl ışıl olan kent gece yarısından itibaren karanlıklaşıyor.

Çin’de misafir olduğunuz her ofiste, restaurantlardaki masa kenarlarında küçük fincanlardan oluşan çay setlerini göreceksiniz çünkü kültürlerinde misafire çay ikram etmek var.

Guangzhou’da Yeme İçme ve Eğlence

Çin’e gideceğiniz zaman klasik bir söylem duyarsınız “yanınızda konserve, peynir, zeytin götürün… Aç kalırsınız” vs vs… Guangzhou’da hem Türk hem de dünya mutfağından oldukça iyi lokantalar var. Erişteli sebzeli çorba, karidesli momo, sebzeli börek rahatlıkla yiyebileceğiniz yemeklerden. Sokaklarda böcek türü yiyecekler yok buralarda, oysa ki seyahat öncesinde nedense insanların kafasında bu tür yiyecekler yer ediyor. Gördüğüm en enteresan şey ördek-tavuk ayaklarını kızartıp yiyor olmaları idi, bu bile bir süre sonra kelle paçayı düşününce yadırganmıyor diyebilirim. Ayrıca marketlerde ekmek, peynir, sandviç, meyve, konserve ve damak tadınıza uygun bir çok çeşidi bulabilirsiniz yani aç kalmıyor insan. Konaklama yapacağınız oteli apart seçerseniz kendiniz de yemek ya da omlet yapabilirsiniz. Büfelerde alkol satışı 22.00’den itibaren yasak.

guangzhou-yeme-içme

Xiancun Road bölgesi İstanbul’un Bağdat caddesi benzeri bir bölge, bulvarın bir tarafında cafe ve restorantlar diğer tarafında ise daha çok bar ve gece kulüpleri var. Antalya, Sultan ve Bosphorus bu bölgedeki isim yapmış Türk lokantaları. Caribe,  latin müziklerinin çalındığı keyifli bir bar. Fei Bar ise yine bu bölgedeki gece kulüplerinden. Xiancun Road bölgesine metro ile ulaşım mümkün.

Nezih ve manzaralı bir ortam arıyorsanız Canton Tower’ı da tercih edebilirsiniz. Kulenin ara katlarında birbirinden şık ve dünya mutfağından restaurantlar var. Ayrıca zincir otellerin roof barlarında, hem şehrin ışıl ışıl manzarasını izleyebilir hem de kaliteli müzik eşliğinde içkinizi alabilirsiniz.

Gaungzhou Alışveriş Mekanları

guangzhou-alışveriş

 • Beijing Road; aklınıza gelecek her şeyin satıldığı uzunca bir cadde ve irili ufaklı çok sayıda alışveriş merkezi bulunuyor. Çinliler her ne kadar sevmese de siz yine de pazarlığınızı yapın.
 • Mouse Street; “Women’s Street” (Nu Ren Jie) diye de bilinir, Beijing Road’a nazaran daha ucuzdur. Dünya markası yerine Çin malı kıyafet, çanta, ayakkabı, aksesuarlar bakabilirsiniz.
 • The Palace Mall in China Hotel; Gucci, Louis Vuitton, Fendi, Ferragamo and Hugo Boss gibi dünya markası mağazaların olduğu bir alışveriş merkezi. Burada şık restoran ve mekanlar da bulunuyor.
 • Haizhu Square; indirimli elektronik, kıyafet, oyuncak, aksesuar, hediyelik eşyalar satılıyor.
 • Haiyin Square;  marka elektoronik eşya mağazaları  bu meydanda.
 • Zhong’ao Trade City; deri ürünleri merkezi.
 • Global International Shoes Trade Center; 20-30 dolara ayakkabı alabileceğiniz ayakkabı merkezi.

Canton Tower’a çıkmadan dönme

Guangzhou turistik bir şehir değil ancak bu alanda çalışmalar var çünkü şehri her yıl milyonlarca kişi fuar için ziyaret ediyor. 600mt. ile Çin”in en yüksek televizyon kulesi olan Canton Tower, Guangzhou’da 2010 yılında açılmış ve şehrin simgesi olmuş adeta. Kule, Japonya’daki 625mt. yüksekliğindeki Tokto Skytree kulesinden sonraki 2. yüksek bina. Çelik borularla yapılmış olan kule, gece olunca rengarenk ışıklandırmaları ile hemen her yerden görünüyor.

çin-guangzhou-canton

488 mt.de şehri 360 derece izleyebileceğiniz bir teras var. 455 mt.de ise Skydrop denilen lunaparklardaki eğlence makinası bulunmakta, düşünün ki 485 mt. yüksekten 455mt ye aniden düşüyorsunuz, nasıl , heyecan verici değil mi? Bubble kapsülleri, binanın dışında bir ray üzerinde dönüyor ve şehri yaklaşık 455mt. yukarıdan izleme imkanı sunuyor. Fotoğraf çekmek ise amacınız günbatımı vakti ya da gece çıkılması önerilir. 428 mt.de kapalı bir gözetleme salonu var ki burada gelin damatlar özel fotoğraflar da çektiriyor, renklendirilmiş şık bir mekan.

canton tower bubble

600 mt. yüksekliğindeki binanın deprem ve fırtınaya karşı nasıl korunduğunu merak edenler 109. ve 110. katlardaki Bilim ve Teknoloji salonunda sorularının cevabını görebilirler. Ayrıca 32.kattan başlayıp 64.katta sona eren yürüyüş rotası yaklaşık 1000 mt ve dileyenler binanın spiral tasarımını yakında  görerek bu cesur rotayı yürüyebilirler.

canton-tower

Diğer katlarında ise restaurant, bar, sinema, sergi salonları gibi bölümleri olan kuleye 09:00 – 22:30 saatleri arasında ücret karşılığında çıkılabiliyor. Yapacağınız aktiviteye göre farklı bir ücret tarifesi bulunmakta.  Canton Metro durağı kulenin hemen girişinde, yani ulaşımı da çok kolay.

Guangzhou Gezilecek Diğer Yerler

 • 2 km mesafeyi kapsayan Pearl River ‘da yaklaşık tekne turu
 • Pandaların da olduğu Guangzhou hayvanat bahçesi,
 • Orkide bahçelerinin de olduğu botanik park,
 • 537 yılında ilk defa inşa edilmiş olan ve sonra defalarca tadilat yapılmış olan Budist tapınağı  Temple of the Six Banyan Trees,
 • Resim, kaligrafi, seramik, ağaç oyması vb. 166.000 parçanın sergilendiği Guangdong Müzesi,
 • Panyu’da bulunan Asya’nın en büyük vahşi hayvan safari parkı  ve oyun parkı Chimelong.

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi, toprak büyüklüğü ile dünyanın en geniş 10 ülkesi arasında. Bir şehirden bir şehre gitmek bazen uçakla bile 5-6 saat sürebiliyor. Bu nedenle Çin’e gitmişken Çin Seddini görmeden dönmek zorunda kaldım.  Bir sonraki Çin seyahatimi Çin’in doğusuna yaparak hem başkent Pekin’i hem de Çin Seddini görmeyi çok istiyorum.

 

Share.

3 yorum

 1. nuray güler on

  Verdiğiniz bilgiler o kadar değerli ki, çok ilgimi çeken bu şehir için varolan gitme heyecanımı artırdınız. İlk fırsatta seyahat etmeyi isterim.

  Çok teşekkür ediyor, iyi seyahatler diliyorum.

  Sevgilerimle,

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.