İyiliğin kötülüğe karşı zaferi: Holika

0

Hindistan ve Nepal ‘de baharın gelişini kutlamak amacıyla her yıl  mart ayının ilk dolunay vakti kutlanılmakta olan Holi Festivali, zaman içerisinde  neredeyse tüm dünyadan gelen katılımcılarla uluslararası bir festivale dönüşmüş durumda.

Havayolu kampanyalarından faydalanarak  8 ay öncesinden festival vaktini de kapsayacak şekilde bir seyahat planlaması gerçekleştirdik.

holi-nepal-india

Bahar demek, renk demek… Bu nedenle baharı renkli renkli  karşılamak için tüm ülkede festival boyunca ( 2 gün) insanlar önce kendilerini sonra da gördükleri herkesi ” happy holii” diyerek boyuyorlar. Bizim grubumuz dört bayandan oluşuyordu, o gün sabah hepimiz bayrama gideceğimiz için beyaz giyindik. Kameralarımızı boyadan korumak için de özel yağmurluk kılıfları kullandık, büyük ölçüde başarılı da olduk bu konuda. Durbar Meydanında Holi Ağacı kurulmuş, renkli kumaşlarla bezenmişti.  Ben ilk boyamı Japon kızlardan aldım, “happy holiiii” diyerek yüzümü gözümü boyadılar. Sonrasında alan tam bir renk cümbüşüne döndü, boyalar havalarda uçuşuyordu. Kimileri kendilerini korumak için özel çaba sarfederken biz aksine tam içine dalıverdik 🙂 Bir daha yaşanır mı bilinmez…  Kayıtsız, umarsızca dansa, müziğe, renge ve eğlenceye doyduk. A’nı yaşama coşkusuyla fotoğraf dahi çekemedim diyebilirim.

holi-nepal-india-colour

 

Holi Festivali neden kutlanıyor ?

Holi sadece baharın gelişi için kutlanmıyor. Festival alanından çıkıp başka bir alana yürürken tepemizden aşağı kovalarla su dökülünce Holi’nin diğer anlamını da rehberimizden öğrenmiş olduk. Hint mitolojisine göre;  kötülüklerin kralı Hiranyakaşipu, Hindu tanrısı Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Zamanla küstah ve kibirli biri olmaya başlayan Hiranyakaşipu, herkesin sadece ona itaat etmesini ister. Ancak, oğlu Prablah, babasına itaat etmeyi reddeder.  Hiranyakaşipu, Prablah’ı  kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Ancak kız kardeşi Holika’nın üzerindeki şal ateşte yanmamaktadır. Holika, kendi hayatını tehlikeye atıp kardeşi Prablah’ı kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp ona verir. Prablah kurtulur fakat Holika orada ölür. Hindu tanrısı Vishnu bunun üzerine Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir.holi

Holika; İyinin kötüye karşı zaferini simgelemekte ve  Holi adı da Holika’dan gelmekte. Holika’nın kül hâline geldiği sahne, efsaneyi yaşatmak adına her yıl gerçekleştirilir. Festivalin başlamasından önce insanlar yakılacak ateş için odun ve tahta toplamaya başlarlar. Bir kukla, şeytana edilen küfürlerle büyük ateşte yakılır ve ardından hep bir ağızdan “Holi-hai!” bağırışları yükselir. Yakılan ateşten biraz alıp evlerine götürürler,  bu kül sayesinde evlerinin ve bedenlerinin kötülüklerinden korunduğuna inanırlar.

Gençler meydanlarda müzik eşliğinde boyanadursun, tapınakların arasındaki sakin yerlere geçtim. Yerel giysili  kadınlar,  ikişerli üçerli gruplar şeklinde,  ellerinde minik tepsileri ile ağaçların diplerine gelip dua ederek ritüellerini yapıyorlardı. Yanlarında getirdikleri tepsilerde; iplik ( ağaca sarıyorlar ), pirinç taneleri ( dua edip , dağıtıyorlar ) renkli boyalar ( dua ile birbirlerinin alınlarına sürüyorlar ), çiçek ( tanrıya sunulan en önemli hediyelerden ) vardı ve sessiz sakin şekilde dualarını edip, en sonunda mumlarını da yakarak Holi’yi kutluyorlardı. Ben de araya sızarak dua edip, dua aldım, alnıma boya sürdürdüm. Gelen baharın tüm insanlığa barış ve sevgi tohumu getirmesini diledim.

Boyalar iki-üç duş sonrasında bile tam çıkmamıştı diyebilirim, festivale katılmayı düşünüyorsanız bunu bilmenizde fayda var 🙂

Holi Festival alanından yaptığım çekimlerden kısa bir video.

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.