Kars’ın leziz yemekleri

0

Türkiye’nin kuzeydoğusunda bulunan Kars, yılın neredeyse altı ayını karlar altında geçiren bir şehrimiz. Mevsim ve coğrafi şartlar, halkın geçim kaynağını ağırlıklı olarak hayvancılığa ve süt ürünlerine doğru doğal olarak zorlamış. Et, kaz, bulgur üzerine kurulmuş Kars mutfağında uzun kış günlerinde sıcak çorba sofranın baş tacı. Güzün soğuk ayazında kurutulan kaz eti kışın da tüketiliyor.

Yöresel mutfağın leziz çeşitlerini tatmak için şehir merkezinde bir kaç alternatif lokanta olmakla beraber yeni açılan butik otellerin restaurantları da ayrıca bir alternatif. Ancak, kışın hava -25, -30 ları görüyor ve sokaklar erken saatlerde boşalıyor, lokantalar da eğer rezervasyonları yoksa erkenden kapanabiliyor. Şehir merkezinde, Kars PTT eski müdürü Dilek Hanım’ın emekli olduktan sonra eşi ile birlikte açtığı ve işlettiği Hanımeli Restaurant‘ ta yediğim yemeklerin her biri birbirinden lezizdi, tadı damağımda kaldı… Ayrıca akşamları akordiyon eşliğinde söylenen Kars ve Azeri türküleri de mekana ayrı bir özellik katıyor.

Çorba, kaz eti ve bulgur Kars mutfağının olmazsa olmazı

Erişte aşı: Mercimek ve erişteden yapılan çorbaya katılan ekşi alça erik ayrı bir lezzet katmış. Çorbanın diğer özelliği ise solunum yollarına şifa olan evelik otunun verdiği aroma… Kış için oldukça doyurucu ve sağlıklı bir çorba. Daha içer içmez boğazınızda bir ferahlık hissediyorsunuz.

Ayran aşı: Dövülmüş buğday ve yoğurttan yapılan çorbaya, yöreye özgü otlar katılınca ortaya muhteşem bir çorba çıkmış.

Kars-Yemekleri

Piti: Güveçte pişirilen nohut ve kuzu etine katılan safran lezzeti farklılaştırıyor, bu karışım küçük küçük bölünmüş tandır ekmeğinin üzerine dökülerek servis ediliyor.

Hengel: İri kare şeklinde kesilmiş hamur yaprakları makarna gibi haşlanıyor, üzerine yoğurt ve tereyağ dökülüp karamelize edilmiş soğan ile servis ediliyor. Yağından ve soğandan kaynaklı harika bir lezzeti var.

Safranlı kekikli tavuk: Pirinç pilavı ile servis edilen tavuk eti, safran ve kekikten güzel bir aroma almış, ayrıca pilavın üzerine serpilen kuru üzümler biraz tatlı yapmış ve iç pilav havası katmış, Acem pilavına benziyor.

Kars-Yemekleri-Kaz-Eti

Kaz eti ve bulgur pilavı: Kars mutfağının en temel yemeği bulgur, üzerine kaz eti ve patates dilimleri ile servis ediliyor. Kaz eti biraz sert olmakla beraber leziz, kümes etinden ziyade kırmızı et gibi…

Umaç helva: Süt ve un ile yapılan helvanın özelliği; irili ufaklı kızartılmış un parçacıklarını yerken çıtır çıtır hissetmeniz.

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.