Kullandığım Sony a6500 fotoğraf makinasının özellikleri neler?

2

Lise yıllarımda, babamın elinde yeni bir fotoğraf makinası ile eve geldiği o günü hatırlıyorum, hemen sahiplenmiştim makinayı. Evin fotoğrafçısı ben idim, doğumgünleri, evlilik yıldönümleri, piknikler, tatiller benden sorulurdu. Sonra üniversite bitti ve ilk maaşımla taksitle kendi makinamı almıştım, yıllarca kullandım bu makinayı da, hala saklıyorum 🙂 2000 yıllara geldiğimizde artık digital dönem başlamıştı ve ben yine zamana ayak uydurup 2 megapiksel bir fotoğraf makinasını tam da Tunus’a gitmeden bir kaç gün önce almıştım. Digital makinanın keyfi ayrı idi, 36 kareden fazla çekim yapabiliyor olmak müthiş gelmişti bana, ama sonra şunu farkettim ki 2 megapiksel çok da yeterli değildi fotoğraf kalitesinde… Evime giren hırsızın bu küçük oyuncağımı çalması sonrasında 2007 yılının aralık ayında aldığım Pentax KD10 makine ile artık fotoğraftaki maceram bir seviye yükselmişti.

Son 10 yılda stüdyo, doğum, gelin, stock, sokak fotoğrafçılığının hepsini deneyimleydim, elbette en keyif aldığım tür gezi fotoğrafçılığı. Gezmek, keşfetmek, öğrenmek zaten çok güzel… Üzerine bir de fotoğraf ekleyince daha keyifli hale geliyor.

Pentax K10 D sonrasında Nikon’a geçiş yaptım ve Nikon D300 aldım, ihtiyaçtan değil, makinam arızalandığı için yeni makine alma gereği ortaya çıkınca ben de Canon mu Nikon mu diye klasik sorguları yaşadım ve Nikon dedim o vakit. Aslında makinanın markasından ziyade işlevi her zaman daha önemli, kullandığınız objektifler vs. Nikon D300 ‘ün videosu yoktu, ama insanoğlu doyumsuz, sadece fotoğraf yetmiyor bir süre sonra ve ahh keşke videosu da olsaydı diyorsunuz. Fotoğraf makinasının ikinci el piyasası olması aslında bizim için çok iyi bir özellik, tüm objektiflerimi ve Nikon D300 makinamı satarak profesyonel Nikon D800 e geçtim, fullframe ve video kaydı da mevcut.

Fotoğrafçılar gezmeyi severler, zaten ben de fotoğraf çekerken gezgin ruhumun peşinden gidiyordum. Ama geçen yıllar ve gelişen teknolojiler karşımıza bu sefer aynasız makinaları çıkardı. Gezerken ağır makinalar, objektifler, hatta kocaman tripod, bazen reflektör derken fotoğraf çantamın normal çantamdan ağır ve büyük olduğunu farkettim, oysa bizler sırtçantasına sığacak kadar küçültmüştük seyahat çantalarımızı. Büyük heyecanlarla ve paralarla aldığım Nikon D800’ü de değiştirme kararı aldım.

Şimdilerde ne mi kullanıyorum 🙂

 • Sony a6500 aynasız fotoğraf makinası
 • 10-18 mm f:4 geniş açı objektif
 • 18-105 mm f.4 hem geniş hem tele olan bir objektif

Hem fotoğraf çekiyorum hem de video, üstelik 4K… Çektiğim fotoğrafı wifi özelliği ile cep telefonuma anında gönderip sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabiliyorum. Gezginler için wifi bağlantısı çok önemli. Makinanın diğer özelliklerini ve tanıtıcı videosunu aşağıda paylaşıyorum. Ayrıca Sony a6500 ile çektiğim fotoğraflardan bir kaç örnek de ekledim.

Sony A6500’ün Teknik Özellikleri

 • 24.2 Megapiksel, sadece body nin ağırlığı 453 gram… ( Arada çantama bakıyorum, makinamı koydum mu diye, o kadar hafif ki…)
 • Pil ömrü; yedek pili ile neredeyse bir tam gün boyunca yetiyor ama powerbank tan makinayı şarj edebilmek harika bir şey, üstelik çekim yaparken bir yandan da şarja devam ediyor makine… Ben bu özelliğini çok seviyorum makinamın.
 • 425 AF Noktası; daha net fotoğraflar…
 • 4K Video Çekimi; belgesel bile çekiliyor bu makine ile…
 • Hızlı & Hibrid Otomatik Netleme
 • 5 Axis Görüntü Stabilizasyon Sistemi (5 akslı sabitleme sistemi, makine içine konumlandırılmış dikey ve yatay hareket ivme sensörleri sayesinde titreşimi minimuma indirerek elde çekim yarattığı titreşimleri olabildiğince absorbe ediyor. Bu sayede hızlı olmanız gereken durumlarda tripodla uğraşmadan elde video kaydını gerçekleştirebiliyorsunuz.)
 • 11 fps Sürekli Çekim; saniyede 11 kare fotoğraf çekme imkanı ile varış çizgisini kim önce çekti artık kolay:)
 • XGA Oled Vizör; hareketli LCD ekran ile yerlere yatmadan da çekim yapabilirsiniz.
 • Dokunmatik Ekran; netleme yapmak istediğin yere okunman yeterli…
 • 5x Slow Motion & 60X Quick Motion; Ağırlaştırılmış çekim, timelapse çekim imkanı ile daha eğlenceli videolar…
 • S-Gamut & S-Log Çekim; fotoğraftaki raw ( ham fotoğraf) çekiminin video için olan türü, videodaki renkleri daha kolay işlememize yardımcı oluyor, video çekimini profesyonel işlemek isteyenlere alternatif bir çekim türü imkanı.
 • Sessiz Çekim; sessiz olunması gereken yerlerde kimse sizin fotoğraf çektiğinizi anlamayacak bu sayede…

Daha fazla detay görmek isteyenler Sony’nin sitesinden de inceleyebilir… Tıkla ve incele…

 

 

 

Share.

2 yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.