Kurufasulye Kanaat Ali Baba ‘da yenir…

1

Kışın  İstanbul dışına pek çıkmam ben, ama gezmeye de mola vermem. İstanbul’da gezilecek yerler o kadar fazla ki İstanbul’da kaldığım zamanlar da da yorucu olmayan yürüyüşlerle keyifli rotalar yaparım, kimi zaman tek başıma kimi zaman da ” haydi kimler geliyor” derim… İşte böyle bir zamanda takipçilerle Mısır Çarşısı girişinde buluştuk ve çarşı içinden gezerek Süleymaniye’ye kadar yürüdük, Mimar Sinan’ın mezarını ziyaret ettikten sonra da öğle yemeği molası verdik.

İstanbul’da kurufasulyeyi çok güzel yapan yerler var, Süleymaniye’deki Tarihi Kanaat Ali Baba lokantası da bunlardan biri.Öyle hemen kolay kolay boş masa bulunmuyor, bir süre dışarıda bekledik ve masa boşalır boşalmaz içeriye davet edildik.

alibaba-kurufasulye

Mekanda kurufasulye, pirinç pilavı ve turşu nerdeyse fiks bir menü olmuş, başka yemekler de var ancak gelen herkes biz de dahil olmak üzere kusufasulye için geliyor buraya. Kurufasulye tabağa silme konulmuş durumda, etsiz ve koyu kıvamda pişirilmiş, içerisine konulan etsuyu inanılmaz lezzet katmış, servis edilirken her tabağa bir adet kırmızı acı biber konuluyor, pilav ve turşu da lezzetli ancak kurufasulyenin tadı damağımda kaldı. Yemeğin ardından kabak tatlısı önerilmişti ancak ben ikinci kurufasulye tabağında karar kıldığımdan tatlı yemedim.

Yolunuz kolay kolay düşmez bu bölgeye, siz siz olun bizzat gidin, yiyin ve lezzeti keşfedin.

Share.

1 Yorum

  1. Solmaz Yıldız on

    Öyle güzel yağmurlu bir havaya denk gelmişti ki gezimiz; serin havada yağmur sesi eşliğinde kuru fasulye, turşu ve pilav yemek muhteşemdi. Kuru fasulye o kadar lezzetliydi ki bir tabak daha yemiştim. Üstüne bir bardak da çay içip içimizi ısıtmak ayrı bir keyifti. Aynı geziyi Mayıs ayında yapmak da çok güzel olur diye düşünüyorum…

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.