Ortadoğunun şifalı suyu: Lut Gölü

2

Deniz seviyesinden 422 mt. aşağıda olan Lut Gölü,  Ürdün ‘ün Rift Vadi’sinde Ürdün ile İsrail arasında ve aynı zamanda bu iki ülkenin sınırını da oluşturmakta. Lut Gölü’ne Ölü Deniz de denilmekte.

Lut Gölü, geçmişte Ürdün nehri de başta olmak üzere bir çok nehirle beslendiğinden mineral açısından çok zengin bir suya sahip. %28 tuzluluk oranı ile dünyanın üçüncü tuz oranı en yüksek gölü. Tuz oranı çok yüksek olduğundan herhangi bir canlı yaşayamıyor.  Su seviyesinin gerek kuraklık gerekse içinde bulunduğu ülkelerin su ihtiyaçlarını karşılamak için kullanması nedeniyle her yıl azaldığı uydu fotoğrafları ile de tescillenmiş ve çevreciler bu duruma itiraz etmekte.Ürdün-Ölü-Deniz

Lut Gölü’ nün tuzlu suyu ve zengin mineralli çamuru için turistler bu bölgeye şifa amaçlı da geliyorlar.  Yılın her mevsimi güneşli ve kuru bir havaya sahip olması sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir avantaj. Ben de kasım ayında bölgeyi ziyaret etmiştim. Kıyısındaki yıldızlı oteller ve tatil köyleri kaplıca-spa türü tesisler, hem genel hem de özel havuz olmak üzere tam anlamıyla vip hizmet de sunuyorlar. Benim kaldığım otel dört yıldızlı idi, göle  kıyısı olduğundan  giriş için  ekstra bir ücret ödemedim, tesiste kalmayan günü birlik gelen ziyaretçiler  ise 15 Euro ödeyerek plaja girebiliyor.  Gölün şifalı suyunu ve  çamurunu  kaçak almamak şartı ile yerinde kullanmak serbest ancak bir poşete ya da kaba koyup almak yasak. Urdun-Lut-Gölü

Amman’dan güneye Pedra ve Wadi Rum bölgesine inerken  Lut Gölü’nün kıyısındaki turistik tesislerden birine  gün batımının yakın saatlerinde vardık.  Sadece bir gece konaklama olacağından günbatımını  kaçırmamak için plaj kıyafetlerimizi giyip hızla gölün kıyısına indik. Gölün çok tuzlu olduğu, gözümüzü ve ağzımızı sudan korumamız gerektiği rehber tarafından uyarıldı.  Tuzlu suda batmanız imkansız, sağa sola dönseniz de içine batamıyorsunuz. Su insanın tenini pamuk gibi yumuşacık yapıyor, ardından da çamuru yüzümüze vücudumuza iyice  sürüp bekledik ve tam anlamıyla bir çamur banyosu yaptık.

Güneş batarken gölün üzerini kaplayan kızıllık sanki  ipek kızıl bir çarşafa benziyordu, harika bir günbatımı eşliğinde Lut Gölü’nde olmak bana göre unutulmaz deneyimlerdendi.
Lut-Gölü-Ürdün

Oteller genellikle yarım pansiyon konaklamalı, akşamları otel müşterilerini eğlendirme amaçlı  geleneksel Ürdün geceleri dahi yapılıyor. Yani yemesi içmesiyle, eğlencesiyle keyif alınabilecek bir tatil alternatifi olarak düşünebilirsiniz.

  • Öneri;
    Tesislerin hemen dışında bulunan marketlerden özel ambalajlanmış çamur , iri tuz ve özel Lut Gölü sabunlarından uygun fiyata alabilirsiniz.
  • Ürdün turu programınızda bir gece Lut Göl’ünde kalıp gün batımında kendinizi suya bırakmak eminim ki size de iyi gelecek.

Ürdün haritası

Share.

2 yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.