Sardalya denince akla….

0

İstanbul’daki balık restorantlarında bir kaç kez asma yaprağına sarılmış sardalya yemiştim ancak çok da özel bir tat olarak  damağımda kalmamıştı. İş gezisi için gittiğim Gelibolu’da akşam yemeği için nerede ne yenir araştırması yaparken  limanda ızgara sardalya önerisi geldi ve tavsiyeleri dinleyip önce limandaki restoranların arasında tur atıp sonra da Gelibolu’nun marka restoranı olan İlhan Restaurant’ta karar kıldım.

IMG_8051

Balık restoranlarında mezelerle karın doyurup balığa yer kalmadığı zamanlar çok olmuştur, balık yiyeceksem meze olmamalı ya da sınırlı olmalı. Sardalya için geldiğimden mezesiz bir menü oluşturdum. Önden midye dolma, domatesli roka salatası… Ara sıcak olarak karides güveç… Ve mutlu son ; kılçıklarından arındırılmış ızgarada tam kıvamında pişirilmiş  nefis mi nefis sardalya kuşu…

IMG_8056

Sardalyanın mevsimi  haziranda başlayıp, temmuz yağlanma zamanı ve lezzete dönüştüğü ay, ağustos – eylül ayları ise en yağlı ve en lezzetli zamanı imiş. Kasım – Haziran döneminde pilakisi öneriliyor. Temmuz ortasında yemiş olduğum ızgara sardalyanın tadı damağımda kaldı.. 

IMG_8066

Not:

Gelibolu limanında balık yiyebileceğiniz alternatif restorant  sayısı çok, hatta pişirici dediğimiz türden yerler de var. Sezonunda sardalyayı nerede yeseniz lezzetli olacaktır diye düşünüyorum. Ben ilk defa gittiğim bir yerde ilk yemeğimi nam yapmış yerde yiyip sonraki denemelerimde ise  sıradan temiz ve ekonomik mekanları tercih ediyorum, böylece mukayese imkanı olabiliyor.

 

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.