Tantuni Mersin’de yenir…

1

Tantuni, Mersin’den çıkıp tüm Türkiye’ye yayılmış bir çeşit etli dürüm. İstanbul’da farklı mekanlarda tantuni yemiş ve her defasında aşırı yağlı bulduğumdan bir daha yemeyeceğim diye içten içe kendime yasaklar koymuştum ki yolum Mersin’e düştü ve bu kez tantuniyi vatanında deneyimledim.

Mersin’de tantuni nerede yenir?” diye sordum öncelikle, aldığım öneriler birbirini destekler nitelikte idi ancak hepsinden bizzat yiyerek deneyimlemeye fırsatım ve zamanım yoktu. Öz Mersin Tantuni‘de bir öğle yemeğinde yediğim etli ve tavuklu tantuni İstanbul’da yediklerime hiç benzemiyordu. İnanılmaz leziz, yumuşak etler baharatla o kadar güzel bir uyum içinde ki utanmasam değil iki dört tane bile yiyebilirdim.

Tantuninin çeşitleri var; sadece etten yapılan türüne biftek, kuyruk yağı katılan türüne tantuni deniliyor, ayrıca tavuklusu, yoğurtlusu da yapılıyor. Dürümün yapıldığı ekmek etin buharında ısıtılıp lezzetlendiriliyor. Buhar ise tavaya sık sık ancak az az serpilen su ile oluşuyor.

Tantuni yemek için Mersin’e gidilir mi demeyin, hem yemek hem de Mersin’in zengin kültürünü görmek için Mersin’e gidilir…

Mersin’in meşhur tantunicileri:

  • Öz Mersin Tantuni
  • Yaprak Tantuni
  • Göksel Tantuni
Share.

1 Yorum

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.