Uzun pozlama ile nasıl fotoğraflar çekilir?

0

Uzun pozlama ( long exposure ) tekniğini basite indirgeyerek anlatmak istiyorum. DSLR makinanızı manuel  yani M moduna ( B bulb modu ile 30sn.den fazla pozlama yapılabilmekte ) alarak enstantane S ayarını çekim yapacağınız konuya göre 1-30 sn arasında uzatarak gece / gündüz farklı etkilerde fotoğraf çekebilirsiniz. Örneğin derelerin, şelalelerin  ipeksi akışı ya da gece yıldızların görüntülenmesi ya da bir objenin hareketli anının çekilmesi. İşte bunların hepsini uzun pozlama ile yapıyoruz.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

  • Uzun pozlamayı uygulamak  için pahalı lenslere ihtiyacınız yoktur. Her makine ile ve lens ile yapabilirsiniz.
  • Gündüz yapılacak pozlamada  ışığın duruma göre  polarize filtre ya da  polarizenin yetmediği durumlarda ND filtre kullanmanız gerekir.
  • Uzun pozlama için makinanın sabit durması , titrememesi gerekir, o nedenle tripod kullanılması önerilir. Tripod yoksa  sabit zemin de iş görebilir.
  • Makinanızın  saniye gecikmeli çekim modunu öğrenirseniz uzaktan kumanda gerekmeyebilir, ama uzaktan kumanda varsa iyi olur.

vernazza

Uygulama :

  • Makinayı tripoda sabitleyip, kadrajınızı ayarlayın, netlemeyi yaptıktan sonra pozlama süresini  diyafram-iso ayarını hepsini manuel ayar yaparak görmek istediğiniz etkiyi fotoğrafınıza taşıyın. Pratik bilgi;  ters orantıyı hesap ederek objenin hareketli olması durumunda az pozlama, durağan objelerde ise uzun pozlama güzel sonuç verir.
  • Akarsu, şelale, deniz gibi sularda uzun pozlama yapmak için çok uzun saniyelere gerek yoktur. Pozlama süresini uzun tutmamakta fayda var aksi halde suda ışık patlaması olabilir. Denemelerinizi bol bol yapınca artık göz kararı ile buraya kaç saniye gideceğini  hesaplayabilecek duruma gelirsiniz.
  • Trafikte araçların farlarını iz yapmak için trafiğin durumuna bakılması gerekmektedir. Akıcı trafikte isonuzu yükselterek pozlama sürenizi 5 ile 10 sn arası, akıcı olmayan trafikte ise isonuzu orta dereceye getirerek 30sn veya üstü pozlama gerekmektedir.
  • Yıldız pozlaması için şehir dışına çıkılması gerekir. Şehrin ışıkları başarılı  yıldız fotoğrafı çekilmesine engel. Ancak gece fotoğrafı çekebilirsiniz.
  • Çarşı pazarda kalabalık insanları da uzun pozlama ile farklı etkili fotoğraflar elde edebilirsiniz. Kalabalık içinde sabit duran bir insana ( simitçi, mısırcı vb. satıcı) netleme yapıp konuyu nete yakın çekip etrafındaki hareketli insanları beli belirsiz kadraja taşıyarak hareketli güzel bir fotoğraf yakalayabilirsiniz.

gölcük-nüzhetiye-şelale
long exposition

Share.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.