Avrupa’da geçerli yeni sürücü belgesi

4

Son 10 yılda yurtdışına çıkan, seyahat eden Türk vatandaşların sayısında önemli bir artış var. Artık Türkler de Avrupalılar gibi gezmeye merak saldılar.  Tur firmaları ile gezdiğimiz gibi bireysel geziler de yapıyoruz. Yabancı dili çok çok iyi bilmek gerekmiyor seyahat etmek için. Ben yurtdışı seyahatlerimde kimi zaman araç kiralama da yapıyorum. 2015 yılının sonuna kadar mevcut sürücü belgem ile araç kiralayabiliyor iken 01.01.2016 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile AB Uyumlu Sürücü Belgesi şartı getirildi. Mevcut tüm sürücü belgeleri 2020 yılına kadar değiştirilmek zorunda. Ancak eğer Avrupa ülkelerinde araç kiralayacaksanız, araba sürecekseniz sürücü belgenizi değiştirmek zorundasınız yani 2020 yılına kadar bekleyemezsiniz.

Yeni ehliyetlerin özelliği:

 • Uluslararası ehliyet özelliğinde olacak yeni sürücü belgeleri Yunanistan da dahil 84 ülkede geçerli olacak. Yunanistan’a giderken Turing’ten “beynelmilel sürücü belgesi” almak zorunda kalmayacağız. Turing’e ödenen yıllık 560 TL harç parası ve yenileme bedeli olan  312 TL yi artık ödemeyeceğiz.
 • Sürücü belgeleri de pasaportlar gibi belli bir süre için verilecek. Otomobil, motosiklet, traktör ve iş makinaları için 10 yıl, diğer araçlar için 5 yıl geçerli olacak. Süresi dolduğunda sağlık raporu yeniden alınacak.
 • Yeni sürücü belgeleri chipli olacak.

Sürücü belgenizi değiştirmek için izleyeceğiniz yol haritası:

1- Yeni sürücü belgesi için gerekli belgeleri hazırlayın:

 • Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği
 • Sürücü sağlık raporu ( Aile hekiminizden ya da özel sağlık kurumlarından alınabiliyor)
 • 15 TL (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya bankalara yatırıldığına dair makbuz
 • 2 adet fotoğraf (5×6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalık fotoğraf)
 • Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan.
 • Mevcut sürücü belgeniz

2-Randevu alın:

https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/anasayfa adresinden size en yakın bir  nüfus müdürlüğünden randevu alın ve hazırladığınız evrakları randevu saatinde ( asla gecikmeyin) ilgili nüfus müdürlüğüne teslim edin. Randevu tarihleri  en erken ortalama 15 gün sonradan başlıyor, o nedenle işinizi son dakikaya bırakmayın. Randevu alırken doğru ve eksiksiz bilgi girilmesi şart. Ayrıca geçerli ve kullandığınız bir mail adresiniz olmak zorunda, çünkü mail adresinize randevu ile ilgili bilgilendirme yapılıyor.

3-Yeni ehliyetinizi nasıl teslim alacaksınız?

Başvuru sonrasında size hemen ehliyetinizi vermiyorlar, formda belirttiğiniz adrese ehliyetiniz PTT kargo ile gönderilmekte, aynı pasaportlar gibi. Teslim alırken herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Ayrıca sürücü belgesini sadece size imza karşılığında teslim ediyorlar, tanıdık ya da aileden birine teslim edilmiyor.

4- Ehliyet kaç günde elinizde olacak?

Başvuru yapılan tarihten ortalama 15 gün içinde yeni ehliyetleriniz bildirdiğiniz adresinize gönderilmiş olacak.

 

 

Share.

4 yorum

 1. Bu bilgiyi nerden buldunuz resmi bir kaynağı var mıdır? Şu an eski ehliyetlerle yurtdışında araç kiralayamıyor muyuz? Bana mantıksız geldi, kiralayanlar da var ayrıca.

  • Merhaba Gürcan, resmi kaynak derken kanunu bu zaten… Kiralama şuan yapılabiliyor, Yurt dışında araç kiralarken dikkat isimli yazının yorumlarına bakmanı da öneririm, çok taze kiralama işlemi yapan bir takipçim deneyimini yazdı…

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.