Bedava uçak bileti olur mu?

0

Cevap veriyorum : OLUR

Ucuz uçak bileti ya da bedava uçak bileti ifadeleri bir çok kişiye reklam kokusu gibi gelebilir, haksız da sayılmazlar bu konuda çok makale var ve içeriğe baktığınız zaman  ucuzluk konusu ya da bedava bilet konusu muamma gibi kalabiliyor. Deneyimlerimi daha önce Ucuz uçak bileti nasıl bulunur yazımda paylaşmıştım ama bedava bir bileti daha henüz almışken sıcağı sıcağına yeni bir yazı ile biraz daha detaya girerek paylaşmak istedim.

Malum Dolar Euro kuru bu günlerde rekor üzerine rekor kırıyor, bu da gezegenimizi gezmemize engel teşkil ediyor. Madem uçak biletleri ve dolayısı ile seyahat etmek ekonomik açıdan daha zor olacak işte tam da bu zamanda tüyolara daha çok ihtiyacımız var demektir.

about-2

Miles & Smiles hesap ektremi kontrol ettiğimde 2010 yılından bu yana yani son 12 yılda 16 tane mil ile ödül bilet almışım. Bunlar arasında Nairobi de var, Katanya da…Hatta kiminde business dahi uçmuşum… Millerle bilet almak ucuz hatlarda doğru olmamakla beraber yüksek sezonda sadece vergisini ödeyerek uçmak hala çok avantajlı. Örneğin 2022 yılının 30 ağustosu için dört günlük bir Kotor-Budva tatili planladık üç arkadaş,  bileti mili olmayan arkadaşım 3200 TL ye alırken diğer arkadaşım aynı bileti millerini kullanarak 760 TL.na aldı, ben ise ekonomi promosyon mil uçuşu kalmadığından millerimle business uçuşu için 1150 TL ödedim. Sadece vergi ödemesi ile bileti almak mümkün oldu, sizce de avantajlı değil mi?

Mille uçmak; bedava değil ama ucuz uçak bileti kategorisinde hala önemli bir seyahat kaynağı ve kurun arttığı bu günlerde bence önemi daha da artacak. Peki gerçekten bedavaya uçmak mümkün mü sorusuna gelince… Bu soruya iki farklı cevap verebilirim:

Birincisi; Pegasus Hava Yollarının yılda ortalama 3 kez yaptığı bir kampanya var, iç hat gidiş-dönüş aldığınızda bedava tek yön iç hat, dış hat gidiş-dönüş aldığınızda bedava dış hat bileti veriyor. Kampanyaları takip ettiğinizde tek yönde bilet ücreti limiti olmadan ve de cebinizden tek kuruş çıkmadan tek yönü bedavaya uçabiliyorsunuz. Ben bu şekilde bedava iç hat bileti almıştım.

İkincisi ise hayallerimin ülkesi Küba’ya gitmemi sağlayan, 1,5 yıllık azimli çalışmamın sonucunu aldığım, uçak biletlerini arayıp mukayese yapabildiğim turna.com sitesi. Sisteme ilk girdiğimde ve ilk biletleri almaya başladığımda içimdeki ses turna para puanları harcama diyordu, içimdeki sesi iyi ki dinlemişim. Size işleyiş hakkında biraz bilgi vermek istiyorum:

turna-com1
Sitenin en güzel özelliği uçak bileti ararken hangi günler ya da hangi aylarda daha düşük bilet olduğunu sayfanın üzerindeki çubuklardan kolaylıkla görüyorsunuz, bu sayede seyahat takviminizi bütçeye göre ileri ya da geri tarihlere çekmek mümkün.

Özellikle THY biletlerini THY sitesinden bile daha ucuza alabilirsiniz, aynı anda iki siteyi açın ve satın alma işlemlerinin son aşamasına kadar gelin, dediğimin doğru olduğunu göreceksiniz, bu yazıyı yazdığım ana kadar uzunca bir süredir böyle. Daha sonra değişir mi bilemiyorum, takip etmek gerekir. Ayrıca THY biletini turna.com’dan aldığınızda miles& smiles mili kazanmaya devam ettiğiniz gibi üstüne bir de turna para puanı kazanıyorsunuz. Bunun adına duble kazanç deniliyor.

Pegasus biletinizi turna.com dan aldınız diyelim ki ve online check-in lerinizi yine Pegasus sitesinden yaptınız, hem Pegasus puan kazanıyorsunuz hem de turna para puan kazanmaya devam ediyorsunuz.

Eşim, dostum, arkadaşım benim seyahat merakımı bilirler, kimi bana destek olmak için kimi ise “sen bilirsin en ucuz uçak bileti” nerde, bize bilet al deyip bilet rezervasyonlarını bana yaptırıyorlar. Satın alma işlemini tamamlarken 3D güvenlik şifresi kart sahibine gidiyor ve şifreyi bana ileterek bilet alımını gerçekleştiriyorlar. Yani tamamen güvenli bir sistem. Bu yöntemle de bayağı bir turna para puan kazanmışlığım var.

turna-com2

Bazı kredi kartlarında biriken puanlarınızı turna.com hesabınıza transfer edebiliyor ve turpa puana çevirebiliyorsunuz. Adios kredi kartımdaki puanlarla normalde kredi kartımda bir hediye alamıyordum ama onlar turnadaki puanlarıma eklenince daha çok işe yaradılar. Deneyin göreceksiniz.

Ayrıca arkadaşlarınızı siteye davet edip üye yapma imkanınız da var, arkadaşlarınızın hem ucuz bilet satın almalarını hem de puan kazanmalarını sağlayacaksınız. Bu alışverişten size de çam sakızı çoban armağanı turna puanlar yansıyacak. Şuan hesabımda 400’den fazla kişinin davetimle üye olduğunu ve uçak bileti aldıklarını söylesem 🙂

Biriken turna para puanlar ile dilediğiniz zaman bilet alabiliyorsunuz hem de dilediğiniz hava yolundan dilediğiniz destinasyondan. Diyelim ki 300 turna para puanınız var, satın alacağınız bilet  de 400 TL. Sadece 100 TL ödeme yaparak bileti alabilirsiniz, biletin ücreti 300 TL ve altında ise biletin tamamını puanlardan alacağınız için bilet size bedavaya gelmiş olacak. Yani bedava uçak bileti almak gördüğünüz gibi gerçek bir durum.

Şimdi kendinize bir destinasyon seçin. 2022’de nereye gitmek istiyorsunuz? Roma, Venedik, Bodrum, Paris? Ya da Bangkok? Ya da Bodrum Datça Van? Önce bu linki tıklayınız ve  üye olunuz, sonra da tüm uçak ve otobüs bileti işlemlerinizi  bu hesabınız üzerinden gerçekleştirerek para puanları toplamaya başlayınız. Puanlarınız yükseldikçe bu sefer uçak firmalarının kampanyalarını takip edip hedeflediğiniz bileti bulunca puanlarınızla biletinizi alınız. Turna.com’dan hem uçak hem de otobüs biletleri ile ilgili rezervasyonlarınızı yapabildiğiniz gibi birikmiş puanlarınızla otobüs bileti de alabilirsiniz.

Biriken puanlarınız sizi hayallerinize götürecek, buna inanın…

 

 

 

 

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.