Dubai Şehir Rehberi

0

Genel bilgi: Birleşik Arap Emirlikleri’nin en fazla turist çeken emirliği olan Dubai yılın her döneminde Deniz-Kum-Güneşe elverişli yapısı, ultra lüks otelleri, devasa alışveriş merkezleri, modern mimari yapısı ve gökdelenleri ile dünyaca ünlü marinasının yanında safariye uygun çölü ile bir turistin beklediği ve hayal ettiği her şeye ulaşabildiği mikro bir ülkedir.

Dubai’de hava: Kurak bir iklime sahip kentin sıcak ve nemli yazında hava sıcaklığı ortalaması gündüz 42 derece, gece 28 derece. Sonbahar ve İlkbahar mevsimleri de 30 – 40 derecelerde sıcak. Kışları ise gündüz 23 – 25 derece sıcaklıkla ideal.

Dubai’de  alışveriş: Dubai demek alışveriş demek. Düşük vergiler, limana gelip giden dev miktarlarda kargo ve düşük tarifeler, burada hemen her şeyi uygun fiyatla bulabilmenizi sağlıyor. Fakat Dirhem’in yükselişi ve akın akın gelen alışverişçiler nedeniyle artık burası çok ucuz bir yer olmaktan çıkıyor. Batılı ünlü marka zincirlerinin dükkanlarındaki orijinal avro ve sterlin etiketlerindeki  fiyatları dirheme çevirdiklerinde %25 civarında yükseltiyorlar. Kentten alınabilecek en uygun şeyler tekstil, elektronik ve altın. Elektronik eşya çok ucuz olduğu için, tekstil ve altın ise çok çeşit ve uygun fiyat nedeniyle rağbet görüyor.

Ocak ve Şubat aylarında dükkanların tamamında indirim var. Dubai’de modern alışveriş merkezlerinde az, geleneksel dükkanlarda çok olmak üzere hala birçok yerde pazarlık yapılabiliyor

Dubai’de pazarlar:

  • Gold Souk: altın ve antika pazarı.
  • Spice Souk: eski baharat pazarı.

Dubai’de şehir içi ulaşım: Kentte şehir içi ulaşım otomobil ağırlıklı olsa da Orta Doğu’nun en iyi toplu taşıma sistemine sahip. Metro ve otobüslerde 1 gün sınırsız geçerli bilet 14 dirhem (7TL). Nol Silver adlı 20 dirheme satılan kart ise hem günlük kullanım hem de metro ve otobüslerde yüzde on indirim sağlıyor. Bir günden fazla kalanlar için Silver kart daha avantajlı. Metroda Red Line (Kırmızı Hat) ve Green Line (Yeşil Hat) var, tek bilet 2 ila 8.5 dirhem arasında değişiyor. Taksilerde sadece havaalanından açılış 25 Dhs, şehirde ise her yerde gündüz 3 dirhem, gece 3.5 dirhem. Taksi gece tarifesi 22:00 ile 06:00 arasında geçerli. Kilometrede 1.75 dirhem (90 Kuruş) atıyor.

Dubai şehir hayatı ile ilgili tüm ayrıntıları Dubai Uçak Bileti ve Şehir Rehberi sayfası size anlatıyor! Atlasglobal uçak bileti kampanyalarından faydalanarak oldukça uygun fiyatlara tatil yapmanın keyfini çıkarabilirsiniz!

Dubai’de yeme içme;

Dubai Mall’da  bulunan  The Cheesecake Factory  de  güzel  pastalar  yemek için  ideal  bir  yer. Marina’da  bulunan GoldenFork, başka  yerlerde  de  şubesi  olan  hesaplı  ve  güzel  yemekler  yiyebileceğiniz , deniz  ürünleri restoranı.

Share.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.