Fotoğrafçılara Özel Seyahat Listesi

0

Fotoğrafçıların seyahat çantası hazırlarken normal seyahat listesine ek bir liste daha oluşturmaları şart. Binlerce kilometre uzağa, aylar öncesinden alınan biletin heyecanına kapılıp kimi zaman en olmadık parçayı yanımıza almayı unutabiliyoruz. Yine deneyimlerden yola çıkarak hazırladığım bir listeyi paylaşmak istiyorum. Ancak bu listeye bakıp gözünüz korkmasın, hepsi bir çantaya sığmakta…

Bu kadar ekipmanı taşıdığınız zaman artık hakkını vermek ve gece / gündoğumu / portre / sokak fotoğrafları ile dolu dolu dönmek lazım…

İşte benim ekipman listem:

Kamera ve Objektifler; mümkünse iki kamera olması seyahat sırasında objektif değişimini ortadan kaldırır. Kameranın birine orta mercekli bir lens ( 24-70 mm ) diğer kameraya ise geniş açı ( 10-20 mm ) ya da tele zoom  ( 70-200 mm ) tercih edilecektir. Benim tek profesyonel kameram var, ikinci kamera olarak pratik-hafif- küçük go-pro kamera aldım ve bu küçük canavara yatırım yapmayı planlıyorum. Son 2 yıldır yeni trend ise aynasız makinalar, hem çok hafif hem de objektif seçenekleri gezginlerin ihtiyacını karşılayacak çeşitlilikte.

nikonD800Batarya; kameraların asıl bataryaları ile yedek bataryaları dolu olarak çantaya konulmalı. Batarya şarj aleti unutulmamalı.

  • Filtreler; tüm objektiflerde UV viltre takılıdır her zaman, ayrıca polarize filtre ve hatta varsa ND filtre çantanızın bir kenarında dursun.

Kablo; fotoğraf makinanızı bilgisayara bağlayacak kablo.

Hafıza kartı; hafıza kartları kapasitesine göre değişkenlik gösteriyor ama siz siz olun sadece fiyatına bakıp karar vermeyin, çektiğiniz görüntüyü hızlı kayıt edecek ve bilgisayara hızlı transfer edecek hafıza kartlarına yatırım yapın. Seyahatte sorunlarla karşılaşabileceğinizi varsayıp ( elektrik kesilebilir, kart arıza yapabilir vb. ) buna göre kart kapasitesi tespit edin. Ben her seyahatimde 64gb boş kartı yanımda bulunduruyorum.  Video çekimleri hafızayı zorluyor artık.

Mobil Hard disk; kartlardaki veriyi boşaltacak bir mobil hard disk . Bu hard disk mevcut yedeklerinizi aldığınız değil, sadece seyahatlerde kullandığınız bir hard disk olmalı, olumsuz bir durumda mevcut datalarınızı da kaybedebilirsiniz. Hard diskinizin bağlantı kablosunu da üzerinden ayırmayın, kablosuz bir hard disk bir işe yaramaz.

Kart Okuyucu ; hafıza kartını direk pc ye takıp aktarım yapamayacağınız durumlarda, kamera kablonuz da yoksa kart okuyucu olmak zorunda. Kartlara zarar verdiğini düşündüğümden ben kullanmıyorum.

Temizleme Malzemesi; toz üfleyici , cam suyu, tüy bırakmayan temizleme bezi.

Monopod & Tripod; fotoğraf makinanızı ayakta tutmaya yarayan  taşıyıcıdır, tek bacaklı olana monopod, üç bacaklı olana tripod denilir. Seyahat çantanızın ağırlığına ve seyahatinizin içeriğine  göre  bunlardan birini yanınıza almanızda fayda var. Çekimleriniz arasında uzun süreli röportajlar olacaksa tripod olmazsa olmaz.

Diğer; hava durumuna göre çanta yağmurluğu, fotoğraf makinası yağmurluğu , uzaktan kumanda. Dip Not: Nepal’deki Holi Festivalinde kameramı yağmurluk içinde muhafaza ederek boyalardan azami derecede korumayı başarmıştım. Portre çekmeyi seviyorsanız ve seyahatinizde de fotoğraf önceliği varsa çantaya küçük bir reflektör de konulmalı… Harici tepe flashı kullanıyor musunuz :))
fotoğraf-çantası

Share.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.