Yurtdışında araç kiralarken dikkat!

16

Yurtdışına çıkarken bagajımız sırt çantasından ibaret değil ve  yolcu sayısı iki kişinin üzerinde ise araç kiralama fikri oluşur aklımızda, çünkü çoğu zaman bu şartlarda  konforlu ve daha pratik bir yolculuk için toplu ulaşım yerine bir otomobil daha iyi seçenek olabilir. Peki yurtdışında araç kiralarken neye dikkat etmeli ?  Bizi ne tür riskler bekliyor ? Bu ve benzeri tür sorulara kendi deneyimlerinden aktarmak istiyorum.

1- Trafiğin yönü: Eğer ters yönde araç sürme tecrübeniz yok ise Kıbrıs ve İngiltere gibi trafiğin ters işlediği ülkelerde bence direksiyona oturmayın, aracı şoförle kiralayın ya da araç kiralamayın.

2- Araç seçimi: Yolcu sayısına göre elbette araç kiralarız ancak arka koltukta birileri oturacaksa ve bu kişiler de yetiştin ise iki kapılı araç değil ( fiyatı daha uygun olabiliyor ) beş kapılı aracı tercih edin, ama şayet iki kişi iseniz iki kapılı araç tam da size göre olacaktır, gereksiz yere fazla kiralama ücreti ödemezsiniz.

 • Fransa’da jeep grubu büyük araç kirası küçük araç kirası ile neredeyse aynı hatta daha düşük olabilir, sakın buna aldanmayın çünkü otopark sorunu yaşar ve kendinize uygun ücretli otopark bulamayabilirsiniz. Otopark ücretleri de aracın büyüklüğüne göre değişebiliyor. O nedenle seyahati gerçekleştireceğiniz ülke için internette araştırma yaparken bu konuyu ihmal etmeyin.
 • Aracın bagajında sürekli çanta, bavul, kamera vb. bişeyler olacaksa bagajı  kapalı bir araç tercih edin. Aracın dışından içeri bakıldığında eşyalar görünürse hırsıza davetiye çıkarmak gibi bir şey olur.
 • Otomatik vites seçeneği aracın kirasını arttıran bir özellik, talep etmez iseniz manuel vitesli araç verilir.
 • Ve tabii ki dizel bir araç olsun…

3- Navigasyon : Aracı kiralarken navigasyon cihazı ekstra ücretle kiralanır. Yurt dışında internet paketim var gerek yok navigasyona diyorsanız sözüm yok ancak telefonunuzdaki haritaları kullanamayacaksanız eğer navigasyon şart. Maliyeti fazla olmayan bu cihazı araçtan her indiğinizde kablosu ile yanınıza almanızı öneririm, kaybolduğunda ya da çalındığında ederinden yüksek bir para istiyor kiralama şirketi.

4- Ehliyetinizi yanınıza alın: Pasaportunuza güvenip ehliyetsiz çıkmayın yurtdışına şayet araç kiralamayı düşünüyorsanız. Çünkü aracı teslim ederken ehliyet sahibi kişiye işlem yapıyorlar. Ayrıca TC ehliyetlerinizi 01.01.2016 tarihinden itibaren çıkan yasaya göre AVRUPA BİRLİĞİ ile uyumlu yeni ehliyetlerle değiştirmeniz gerekiyor, aksi takdirde yurt dışında araç kiralayamaz ve/veya herhangi bir aracı kullanamazsınız. ( Mevcut sürücü belgeniz Türkçe-İngilizce ise bunu da kabul ediyorlar)

5- Aracı kimler kullanacak: Aracı kiralarken kaç kişi aracı kullanacaksa bunu belirtip varsa eğer ikinci , üçüncü sürücülerin de ehliyet fotokopilerini verip, sözleşmeye isimlerini yazdırmanız gerekir. Aksi halde sadece sözleşmeyi yapan kişi aracı kullanabilir. Aracı , sözleşmede ismi yazan kişi haricinde bir kişi kullanır ve kaza yaparsa kiralık araçta meydana gelecek hasarları sigorta şirketi karşılamayabilir ve ciddi bir maddi yükle karşı karşıya kalabilirsiniz.

6- Trafik sigortası: Kiralanan tüm araçların kaza sonucu karşı tarafa vereceği maddi ve bedeni hasarlar Trafik Sigortası dahilinde olup, bu poliçe her araç için zaten yapılmıştır. İşleticinin sorumluluğunda olan Trafik Sigortası için sizden ayrıca ücret talep edilmez.

7- Kasko sigortasının limiti: Aracı kiralarken bana göre en önemli konudur Kasko Sigortası ve limiti. Prim ucuz olsun diye sakın muafiyetli bir teklifi kabul etmeyin. Şu tarz örnekler verebilirim;

 • 1500 Euro  limitli kasko poliçesi ucuz primli olacaktır ancak kullandığınız araçta büyük bir hasar meydana geldiğinde 1500 euronun üzerini sizden  tahsil edeceklerdir.
 • Her hasarda 100 Euro muafiyetli kasko poliçesi, ya da lastik hasarlarını kapsam dışı bırakan kasko poliçesi gibi seçenekler de var,  bulunduğunuz ülkedeki lastik fiyatları hakkında bir fikir sahibi değilseniz bu teklifleri de kabul etmeyin.
 • Fransa’da kırmızı ışıkta beklerken bir araç kiralamış olduğumuz BMW marka aracın sol aynasını kırıp kaçtı ve bizden 60 Euro civarı  bir para aldı kiralama şirketi, sigortayı full ve muafiyetsiz almış olsa idik belki de 50 Euro fazla ödeyecek ancak buna karşılık hasar durumda cebimizden hiç para çıkmayacaktı.
 • Napoli’de otelin önünde park ettiğimiz kiralık araç, bagajındaki bavulla beraber sabah kalktığımızda yoktu yerinde, sigorta poliçemiz full olduğu için fazla bir zarar görmedik,  sadece navigasyon cihazının kablosu araçta kalmış olduğundan kablo parası da dahil 80 Euro gibi bir ceza ödeyerek sıyrıldık işin içinden.
 • Kasko poliçesine bagajdaki özel eşyaları 1000 euro gibi belli bir rakama kadar poliçeye dahil ettirebilirsiniz.

8- Trafik cezaları: Aracı kiralarken kredi kartınızdan deposito bir rakamı bloke ederler, örneğin Sicilya’da bizden 1500 Euro çekim yaptılar, aracı sağlam ve cezasız teslim edince de bu rakamı aracı teslim ettiğimiz anda iade ettiler. Teslimden sonra 1 ay kadar bir süre içinde trafik cezası kiralama yapan araca ulaşırsa , firma da bu rakamı vermiş olduğunuz kredi kartından çeker ve size mail ile bilgisini geçer. Fransa’da Eze Köyünde otopark fişini alacağım cihaz arızalı olduğu için alamamış ve aracımın önüne koyamamıştım, sonra öderim diye düşündüğümde trafik ekibinin ofisi kapalı olduğundan ödeyemedim, cezam 17 Euro idi ancak  3 hafta sonra kredi kartımdan  kiralama firması tarafından çekilen tutar 30 euro idi. Siz siz olun, cezaları anında ödemeye gayret edin.

9- Yakıt; aracı size full depo verip full depo iade etmenizi isterler. Depo dolu olmazsa uygulayacakları yakıt tarifesi canınızı sıkacak kadar büyük olabilir. Ayrıca havalimanı yakınında vardır bir istasyon deyip son noktaya bırakmayın depo doldurma işini, şimdiye kadar  havalimanı dahilinde ya da yakın çevresinde benzin istasyonu görmedim.  Bu arada servis istasyonlarında çalışan olmadığından kendi benzininizi de kendiniz dolduracaksınız…

10- Hasar olursa: Her ne olursa olsun aracın anahtarının üzerinde yazılı telefon numarasından firmayı arayın, onlar sizi yönlendirecektir. Aracımız Napoli’de çalındığında yaklaşık 5 saat karakol ile kiralama firması arasında mekik dokumuş ve günümüzün bir gününü gereksiz işlemlerle geçirmiştik.

11- İndirimli araç kiralama: Seyahatiniz başlamadan bir hafta öncesinden  indirimli araç kiralayabilirsiniz. Aynı uçak biletleri gibi süre azaldıkça fiyatlar yükseliyor.

12- Hangi şirketlerden araç kiralamak gerekir: Mümkün olduğunda uluslararası firmalar tercih edilmeli. Yerel firmalarda organizasyon sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Araç teslim ve iadeleri sırasında çok beklemeler olabilir, o nedenle zamanlamanızı yaparken bunu dikkate almakta fayda var. Ayrıca kiralama öncesinde internet üzerinden rezervasyon yapmalısınız ,  havalimanında kiralık araç bulamayabilir ve saatlerce bekleyebilirsiniz. Booking.com üzerinden bildiğimiz uluslararası kiralama firmalarından araç kiralayabilirsiniz.

rental-car

13- Araç teslim alırken ve ederken dikkatli olmak; aracı görevliden teslim alırken cep telefonunuz ile aracın yerini kamerayla görüntüye alın, özellikle çizik göçük birşey varsa görevliye gösterin ve tutanağa geçirtin, aksi halde araç teslim ederken başınız ağrıyabilir ve sizin sebep olmadığınız bir hasarı size ödetebilirler.

Bu arada araçla ve kiralama ile ilgili tüm evrakları çantanızda taşıyın, kaybetmeyin

Şimdi bu kadar konuya dikkat çektikten sonra hala araç kiralıyor muyum diye merak edebilirsiniz… Yalnız seyahat etmiyorsam, Evet 🙂 Ama sırtçantasının özgürlüğü bambaşka…

 

Share.

16 yorum

 1. Türkiye’de yeni ehliyet gündemi var. Yazınız Haziran 2015’te yayınlanmış sanırım. TC ehliyetlerimiz yurt dışında araç kiralamak için hala geçerli midir? Bu sene içinde geçersiz olma ihtimali var mı?

  • Melih Bey, mevcut ehliyetlerimiz şimdilik geçerli, durum değişikliği olduğunda yazımı güncelleyeceğim. Takipte kalın 🙂

 2. Merhaba, Nisan ayında Roma’ya gideceğim. Araç kiralamak için Budget ve Avis ile görüştüğümde tr ehliyetlerine kiralama yapmadıklarını ilettiler. Fakat europcar ile görüştüğümde herhangi bir sıkıntı olmadan araç kiralayabileceğimi belirttiler. Bu neye göre değişiyor açıkçası anlayamadım. Sizin bir bilginiz var mı ?

  • Akın Bey, 1 Ocak 2016 da çıkan yönetmelik gereği biometrik fotoğraflı ve son kullanım süresi olan yeni sürücü belgeleri 15 TL karşılığında verilmeye başlanmış, yeni sürücü belgeleri AB uyumlu. Yurtdışında araç kullanacaklardan da yeni sürücü belgesi istemeleri normal lakin bu geçiş süreci 2020 kadar tamamlanacakmış. Dolayısı ile firmalar da buna göre araç kiraya veriyor olabilirler, eurocar ın her şubesi aynı davranmayabilir. Naçizane önerim süreniz var, bu vesile ile yeni sürücü belgenizi çıkartın kafanız ağrımasın. Ben de işlemlere başlıyorum, benim için de bir uyarı yapmış oldunuz.

 3. Selam, ben de eylül 2016’da Fransa’dan araç kiralayacağım. Eski tip ehliyetim var Enterprise ofisine mail attığımda üzerinde ingilizce açıklama olması bizim için yeterlidir dediler. Yani yeni ehliyet olması vs çok kritik değil gibi gözüküyor. Gelen mail aşağıdaki gibi.

  If you have a driving licence with english letters that we can read, it’s not a problem for us you will be able to rent a car. If you have a driving licence with only turkish letters we won’t be able to read it, so you’ll need a translation/international driving licence. It doesn’t matter if you have a chip or not in it.

 4. merhaba slovakyadan bratislava havaalanından araba kiralayıp polonya ya geçebilirmiyim yine bratislava havaalanında teslim edicem sıkıntı olurmu

  • benimlegez on

   Dursun Bey, araba kiralarken size verilen aracın sigortaları sadece ülke sınırlarında geçerli olabilir. Ülke dışında kaza yaparsanız bu durumda sıkıntılı olabilir, o nedenle aracı kiralayacağınız firmadan teyit almanızda fayda var. Ben Fransa’da kiraladığım araç ile Monte Carlo’dan İtalya’ya geçip dönmüştüm ülke sınırındaki polisler herhangi bir şey sormadılar, schengen ülkeleri arasında problem olmayacağını düşünmekle beraber bunu kiralama yapacağınız firmaya teyit ettirmenizi öneririm.

 5. sırtçantasız on

  Merhabalar biz iki kız arkadaş roma napoli venedik gezmek istiyoruz. tur rehberi olmadan tabii.
  Araç kiralama için de 20 gün sonrası için 200 lira gibi uygun bir fiyat çıkariyorlar 6 günlük. ekstra bir de söfor veriyor fiyata dahil. Merak ettiğim birkaç soru var müsadenizle:
  – arabayı sürecek kişi güvenilir olur mu?
  – sürücü kaynaklı kaza olması durumunda parayı bizden mi alırlar?
  – italyayı bilmeyen 2 kişi için soförle gezmek daha mantıklı olmaz mı? türkiyeden navigasyon götürürsek?
  – sicily by car veya firefly firmaları güvenilir midir?
  – 5 günde benzin yaklaşık kaç tl gider ya da ufak smart tarzı arabalar kaça dolar?
  şimdiden teşekkür ediyorum.

  • Merhaba, iki bayan İtalya’yı çok rahat gezebilirsiniz, ancak 6 günlük araç kirası+şöfor 200 TL çok düşük bir rakam geldi bana, bu arada 6 gün boyunca şöfÖrun konaklama yeme içme maliyetini kim karşılayacak? İtalya’da sigorta full almanız gerekir, Napoli hırsızlık açısından ciddi riskli, bizim kiralık aracımız otelin kapısından çalınmıştı. Önce sizin sorularınıza yanıt vereyim:
   – Avis gibi uluslar arası bir firmadan kiralama yaparsanız şoför güvenli olabilir.
   -Kazanın sebebi ne olursa olsun, kusur şayet sizin aracınızda ise sizden alırlar, sigortayı full alırsanız ödeme çıkmaz sizden, ama zaten sigortayı full istediğinizde de bu rakamlar çok yükselir.
   – İtalya’yı iki bayan cep telefonunuzla bile çok rahat gezersiniz. rehbere gerek yok. ( Türkcell, Vodafone da günde 10-12 TL verince Türkiye paketiniz yurtdışında da aynen geçerli oluyor )
   – Sicily car dan araç kiraladım , lokal bir şirket, sorun olmadı.
   – Benzin yurt dışında ucuz, 60 euroya büyük araçların deposu doluyor ve bir hafta götürür sizi…

   Benim Önerim;
   – Gidiş / Napoli , Dönüş / Venedik bileti alın, fiyatı uygunsa… ama 6 günde sadece Roma- Floransa- Venedik gezebilirsiniz o nedenle de planı buna göre yapın, yoksa çok koşturursunuz.
   – Bu planı cep telefonu seyahat uygulaması ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Birazcık İngilizce varsa günlük city tur, hop-on turist otobüsleri ile daha da kolay olur. 3. bir şahsa şoföre gerek yok o coğrafyada…
   – Ama İtalya’ya gelmişken Fiat minilerle gezelim diyorsanız Roma’da yapın bunu… Günübirlik Fiat 500 turları var…
   – Floransa’da bisikletli tur aldık, 3 kişi bir bisiklete bindik, rehber ve şoför aynı kişi, sizi 2-3 saat tüm gezilecek yerleri gezdiriyor zaten, kişi başı ortalama 20-30 Euro…

   Daha fazla bilgi isterseniz facebook hesabımdan da mesaj atabilirsiniz, şimdiden bol şans size , iyi eğlenceler…

   • Çok yardımcı oldunuz teşekkür ediyorum. Facebook üzerinden geri dönüş yapacağım. İyi günler dilerim

   • benimlegez on

    Ekstra şoför derken kiralık aracın şoförlü kirasından bahsediliyordu… Yani aracı kiralıyorsunuz, fiyata bir de ekstradan şoför dahil 🙂

  • Fas’ta araba kiralamadık, ara transferleri özel şöforlu araç ile gerçekleştirdik, ben şahsen araba kiralamam bu ülkelerde size de önermem :))

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.